Zábava

Richard Müller svojim novým albumom pripomína úlohu krásy a poézie v zložitých dobách

Pred 9 hodinami redakcia

Využil svoje nečakané voľno, ktoré Richardovi Müllerovi priniesli koronárii, tvorivo a komponoval hudbu. Výsledkom je pôvodne neplánovaný album Hodina medzi psom a vlkom, ktorý od dnešného dňa nájdete vo všetkých službách digitálnej hudby. Vyjde vo fyzickom formáte na CD a 2LP 23. októbra. Prečítajte si komentáre tvorcov albumu a našu recenziu „prvého počúvania“.

Rok 2020 hudobnému priemyslu skutočne nepraje, o kvalitné nahrávky však stále nie je núdza. Postaral sa o jednu z hudobných udalostí roka Richard Muller, ktorý po prvýkrát v kariére skomponoval hudbu k celému albumu. Zhudobnil vynikajúce básnické texty básnika Petra Uličného. Jedinou výnimkou je predtým zverejnený singel Anomália, ktorý je zahrnutý na samom konci celého záznamu a je možné ho považovať za bonus.

„V pandémii som bol veľmi úspešný, venoval som sa knihám, syn, hudba a vlastna tvorba. Skladby na albume vznikli počas koróny. Tvoril som veľmi rýchlo a intenzívne. Hovoril som si, že mnoho rokov som sám nič neskladal, takže ak, ak nie teraz. Iba skladba Anomália, ktorú napísal, mi „kazí“ rovnováhu na albume Laco Rychtárik. Je to naozaj skvelý pocit, mať znova svoje vlastné skladby. Spočiatku som sa obával, že nebudú dobré, ale vďaka Petrovi Grausovi, ktorý to zariadil, sú veľmi dobrí, “hovorí Richard Müller.

Čarovná nočná hodina

Album Hodina medzi psom a vlkom je pomenovaná podľa magickej nočnej hodiny medzi treťou a štvrtou ráno. Je to čas, keď sa hovorí, že umelci vytvárajú tie najlepšie diela, rodí sa najviac detí, ale aj väčšina ľudí zomiera.

“Žijeme v časoch, ktoré majú od poézie dosť ďaleko. Ak si to teda v bežnom živote nemôžeme dovoliť, doprajme si to aspoň v pesničkách,” hovorí spoluautor albumu, textár Peter Uličný.Keby textári rezignovali na takúto možnosť, svet by bol ešte šedivejší a jasnejší, ako v skutočnosti je. Keby som mal parafrázovať názov tohto albumu, nemohli by sme si užiť magickú hodinu medzi psom a vlkom, pretože by sme boli dávno dosť „zvrátené“. Preto je na svete poézia a preto som sa pokúsil prepašovať aspoň časť z nej aj na tento album.

READ  Pozor na priania! Česká speváčka (57) chcela koronavírus, dostala ho: Názor na pandémiu však nezmenila!

Vypočujte si album na Deezeri:

Album bol nahraný a vyrobený Peter Graus.V júni ma Richard oslovil na spoluprácu. Poslal mi texty a chcel hudbu. Presvedčil som ho, aby ich sám zhudobnil. Je to jeho prvý úplne originálny album. Pozvali sme mladých zaujímavých hudobníkov, napríklad skvelého basgitaristu Laura Jaškovú. V piesni Zlodeji pamäti chceli sme trombón, oslovili sme člena Freak Power, ktorý ho nahral doma v Brightone a poslal nám ho. Takže. Ashley Slater hostí vo veľkom štýle, “hovorí známy producent, skladateľ a štúdiový hudobník z Creative Music House.

Po dnešnom digitálnom vydaní vyjde album aj vo forme CD a vinylu 2LP. Brožúra obsahuje 16 fotografií, pod ktorými je fotograf podpísaný Máj Hirc a Marián Uhrín, ktorý sa postaral o fotografickú postprodukciu. Každá z jedenástich skladieb na albume má svoju vlastnú fotografiu.

“Veľmi ma potešilo, že sa rozhodol urobiť obálku svojho nového albumu z fotografie, ktorá vznikla ako darček pre Richarda. Fotografie k projektu sa nerodili ľahko. Keď som mal iba text, mal som úplne iný nápad.” Počas leta som mal nahrávanie na CD možnosť vidieť a hlavne počuť, ako to všetko vzniká a hudba spolu s textom dodali posledné emócie. K piesňam som navrhol inscenované ilustračné fotografie, vynikajúco oslovil Mariána Uhrína, technicky presná retušérka a keďže Marián býva v Prahe, všetky fotografie vzniklitelemoste „asi mesiac“, popisuje proces výroby Mayo Hirca.

Minirecencia

Úvodná skladba albumu vyšla ako prvý singel koncom minulého týždňa Siedme neboktorý veľmi dobre zachytáva záznam. Celý je charakteristický neskrývanou láskou k hudbe minulých desaťročí v spojení s jej modernejším zvukovo-aranžmán konceptom a vzácnym priesečníkom medzi popovou chytľavosťou a kvalitnými, vyzretými poetickými textami, ktoré v rádiách často nepočujete.

Existuje niekoľko skladieb, ktoré majú potenciál prilákať rozhlasových dramaturgov alebo byť medzi najobľúbenejšími kúskami Richardovej diskografie medzi jeho fanúšikmi, a vyslovene slabé / nezaujímavé miesto by ste na albume hľadali márne. Fanúšikov rocku poteší druhá skladba Defekt duše s veľkým nadhľadom a dôvtipom v texte dominujú v skladbách aj gitary Sviatok trinásteho a pieseň so zábavným názvom a refrénom Môže za to Keith Richards. Naopak, dve najpomalšie piesne patria medzi emotívne vrcholy po hudobnej aj textovej stránke Zlodeji pamäti a Človek nevie deň ani hodinu.


Zasiahlo to potenciál Televízia Mária s hravým textom a nezameniteľnými klarinetovými sólami Michala Žáčka a piesňou V ateliéri Jana S. Oba majú zaujímavú atmosféru a plný zvuk so skvelou basovou gitarou talentovanej Laury Jaškovej. Titulná skladba je klasickým pop-rockovým kúskom v strednom tempe s chladným refrénom a príjemnou gitarovou melódiou.

READ  Nikto neočakával ich rozchod: Zažili sme šťastie a úplné dno - ale sme navždy rodina, hovorí Separ a Tina

Naopak, skladba je prekvapivým momentom Ešte ťa nepoznám – pravdepodobne najľahšia skladba na albume a jedna z najrýchlejších a naj tancujúcich v Richardovej kariére. Je na poslucháčovi, či takmer 60 rokoch, aby takýto „úlet“ toleroval, pretože ide o pieseň, ktorá by najradšej zapadala do repertoáru mladších umelcov. Rozhodne to však funguje ako nečakané osvieženie. Anomália od pera Laca Rychtárika sa od zvyšku albumu líši elektronickejším zvukom s nápadným rytmom. Bolo správne rozhodnutie zaradiť ho na koniec nahrávky namiesto toho, aby ste ju zmiešali s inými skladbami.

Celkovo je to milé prekvapenie a veľmi kvalitný album Richard Muller štyri roky po úspešnom tanieri 55 opätovne potvrdzuje, že po náročnejšom období pred niekoľkými rokmi chytil druhý dych.


Zoznam skladieb na albume Hodina mezi psou a vlk:

1. Siedme nebo
2. Defekt duše
3. Sviatok trinásteho
4. Televízia Maria
5. Zlodeji pamäti
6. Môže za to Keith Richards
7. V ateliéri Jana S.
8. Hodina medzi psom a vlkom
9. Zatiaľ ťa nepoznám
10. Človek nevie deň ani hodinu
11. Anomálie

Text: Oyster Agency / Universal Music + Patrik Marflák, Hudba.sk
Foto: Mayo Hirc / Marián Uhrín

Zdielať na Facebook-u

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close