Veda

Rímsky teleskop NASA: Ako bude nástupca Jamesa Webba mapovať vesmír pomocou obrovského množstva údajov

Vesmírny teleskop Jamesa Webba pokračoval v odhaľovaní krásy a tajomstva vesmíru od dodania svojich prvých snímok v júli minulého roka – ale misia na nasadenie ďalšieho veľkého vesmírneho teleskopu už prebieha.

Rímsky vesmírny teleskop Nancy Grace bude ďalším veľkým vesmírnym teleskopom, ktorý bude vypustený po nasadení najnovšieho teleskopu NASA, ktorý sám bol nástupcom stále aktívneho Hubbleovho teleskopu.

Jeden z vedcov z Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorí pracujú na projekte, povedal pre EuronewsNext, že Romanov štart by ohlásil „novú éru astronómie“; Zhromaždí viac údajov ako ktorákoľvek iná misia NASA spustená predtým a pokúsi sa odpovedať na niektoré z najväčších otázok v astrofyzike.

„Spustenie je naplánované najneskôr do roku 2027, bude schopné zachytiť panoramatickejší pohľad na vesmír a umožní viac štatistických štúdií,“ vysvetlil Marco Siriani, manažér vedeckého rozvoja ESA, ktorý na projekte spolupracuje s NASA.

Počas misie vedenej NASA prispieva ESA k misii určitou technológiou a odbornými znalosťami výmenou za prístup k bezprecedentnému množstvu údajov, ktoré poskytne.

Tu je pohľad na to, čo môžete očakávať od ďalšieho veľkého vesmírneho teleskopu NASA.

Ako by sa Roman líšil od Hubblea a Jamesa Webba?

Zatiaľ čo Hubble a Webb sú skvelí v približovaní, aby mohli detailne vidieť malé časti oblohy, Roman má oveľa širšie zorné pole.

Bude schopný produkovať infračervené snímky, ktoré sú 200-krát väčšie ako Hubbleov teleskop, pričom bude poskytovať rovnakú úroveň bohatosti ako jeho podobne veľké zrkadlo s priemerom 2,4 metra.

Takže aj keď bude schopný produkovať „skvelé“ snímky, z ktorých mnohé sme použili z Hubbleovho a Webbovho teleskopu, bude to predovšetkým „teleskop určený na prieskum,“ povedal Siriani.

„Aby sme videli populáciu hviezd v blízkej galaxii, ktorá je príliš veľká pre zorné pole Hubblea, musíme zošiť a mozaikovať veľa rôznych záberov. S Romanom môžeme odfotografovať celú galaxiu.“ hovorí.

READ  Vedci majú konečne vysvetlenie pre neuveriteľne jasné svetlo prichádzajúce z hlbín vesmíru

Napríklad nedávna „mozaika“ našej susednej galaxie Andromeda bola poskladaná so 400 samostatnými snímkami, ktoré urobil Hubble. Rimania boli schopní namaľovať jediný kolosálny portrét s rovnakou úrovňou detailov iba s dvoma obrázkami. A tieto veľmi veľké obrázky znamenajú, že sa zozbiera bezprecedentné množstvo údajov.

„Len pre predstavu, za 30 rokov fungovania Hubbleovho teleskopu sme nazbierali niečo ako 170 terabajtov údajov,“ vysvetlil Siriani. „Pre web očakávame 1 000 terabajtov za päť rokov. A pre Roman očakávame 20 000 terabajtov pri nominálnej životnosti 5 rokov.“

Nakoniec bude zhromažďovať údaje o miliardách galaxií, aby vytvoril „3D model vesmíru“.

odpovedať na vesmírne záhady

S týmto panoramatickým pohľadom na vesmír NASA a jej partneri dúfajú, že odpovedia na niektoré z najväčších otázok, ktorým astrofyzika čelí.

Jedným z cieľov je otestovať teóriu všeobecnej relativity Alberta Einsteina, ktorá bola dobre testovaná napríklad v porovnaní s rozsahom našej slnečnej sústavy, ale menej vo veľkých kozmologických mierkach.

Viditeľná hmota vo vesmíre by mala podľa teórie spomaliť rozpínanie vesmíru, preto vedci rýchlosť rozpínania vesmíru pripisujú záhadnej zložke – temnej energii – ktorá podľa nich tvorí asi 68 percent vesmíru. z ,

Roman nám poskytne údaje, ktoré dokážu presne zmerať polohy a vzdialenosti miliónov galaxií a pomôžu nám pochopiť rýchlosť rozpínania vesmíru v rôznych oblastiach.

Výsledky nám nakoniec povedia, či Einsteinova teória gravitácie potrebuje revíziu.

sčítanie exoplanét

Jedným z Romanových najvyšších cieľov je nájsť tisíce nových exoplanét v našej galaxii pomocou techniky nazývanej gravitačné mikrošošovky.

„Ak sú dve hviezdy navzájom zarovnané, predná z nich skreslí a zväčší svetlo zadnej hviezdy. A ak má hviezda v popredí planétu, uvidíme vplyv tejto planéty na svetlo zadnej hviezdy. Toto,“ povedal Siriani.

Vzhľadom na to, že Rimania by napočítali miliardy hviezd, poskytlo by to celkom dobré sčítanie „koľko hviezd bude mať exoplanéty“.

READ  Ebola: Vyhlásené nové prepuknutie, keď úradníci varujú, že „čas nie je na našej strane“ svetové novinky

Nielenže nájde nové exoplanéty, ale Roman ponesie aj druhý hlavný prístroj – koronograf – ktorého cieľom je zobraziť exoplanéty, ktoré obiehajú blízko svojej materskej hviezdy. „Je to veľmi náročná technika, pretože hviezdne svetlo musí byť potlačené – je oveľa jasnejšie ako objekty, ktoré chcete študovať,“ povedal Siriani.

Koronograf na Romane sa pokúsi priamo zachytiť veľké planéty podobné Jupiteru, pričom urobí živé korekcie na zlepšenie kvality obrazu.

Bude to demonštračný nástroj – a ak bude fungovať, položí základy pre technológiu používanú v budúcich vesmírnych observatóriách, ktoré sa pokúšajú priamo zobraziť planéty podobné Zemi v obývateľnej zóne ich materskej hviezdy.

Príspevok ESA Romanovi

ESA prispieva do rímskej misie tromi kľúčovými technológiami výmenou za prístup k údajom a miesto pri stole počas misie.

Vesmírna agentúra poskytne „hviezdne sledovače“, malé teleskopy na palube kozmickej lode, ktoré nepretržite sledujú hviezdy, aby určili ich polohu na oblohe. Potom poskytne batérie na napájanie kozmickej lode pred rozmiestnením jej solárnych panelov.

A napokon dodá aj detektory pre palubný koronograf.

Okrem toho sa toto leto začína aj vlastná misia ESA na meranie expanzie vesmíru a odhalenie viac o temnej energii.

Euklidovský vesmírny teleskop bude zbierať informácie, ktoré doplnia údaje zhromaždené Romanom.

Podobne ako príspevok ESA Romanovi, aj NASA malým príspevkom prispieva k misii Euclid.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close