Hlavné správy

Riziká úteku sýrskych migrantov do EÚ

02:53

Hraničné kontroly, ktoré tento týždeň zaviedli české a rakúske úrady na hraniciach so Slovenskom, viedli k zatknutiu stoviek nelegálnych prisťahovalcov a podozrivých z pašerákov ľudí.

Obe krajiny tvrdia, že opatrenia sú nevyhnutné, pretože nelegálne prisťahovalectvo zo Sýrčanov prekračujúcich hranice Európskej únie (EÚ) tento rok prudko vzrástlo.

Na odľahlých zablatených cestách, ďaleko od zvedavých očí polície, sa na slovenskej strane rieky Moravy ukrývajú skupiny sýrskych migrantov.

Prešli tisíce kilometrov, aby sa dostali k hraniciam s Českou republikou, kde úrady tento týždeň sprísnili obmedzenia, aby zastavili prudký nárast nelegálneho prisťahovalectva.

Nové bezpečnostné opatrenia na zastavenie toku migrantov do Nemecka na česko-slovenskej hranici  /Radovan Stoklasa/Reuters

Nové bezpečnostné opatrenia na zastavenie toku migrantov do Nemecka na česko-slovenskej hranici /Radovan Stoklasa/Reuters

Nové bezpečnostné opatrenia na zastavenie toku migrantov do Nemecka na česko-slovenskej hranici /Radovan Stoklasa/Reuters

Narazili sme na skupinu troch sýrskych mužov a dvoch detí, ktorí sa pokúšali prejsť cez Čekiya a boli vrátení späť.

Omar, ktorý opustil svoj dom neďaleko sýrskeho hlavného mesta Damask, pre CGTN Europe povedal, že takmer dva mesiace cestovali po „Sýrii, Turecku, Grécku, Srbsku, Macedónsku a Maďarsku“.

Českí predstavitelia tvrdia, že nelegálne prisťahovalectvo na ich hranici sa od začiatku roka zvýšilo o 1200 percent. Obmedzenia presadili na 27 hraničných priechodoch so Slovenskom.

Polícia našla migrantov ukrývajúcich sa v kufroch áut a nákladných áut na hraničných kontrolách. Tvrdia, že väčšinu tvoria sýrski muži, ale zadržali aj ženy a deti.

Česká polícia uviedla, že osem hodín po zriadení kontroly nad hranicou so Slovenskom zatkla 120 migrantov, ktorí sa dostali do krajiny nelegálne. Zatkli tiež deväť ľudí podozrivých z obchodovania s ľuďmi.

V Juhomoravskom kraji v Českej republike sa polícia zameriava aj na odhaľovanie a zatýkanie podozrivých obchodníkov s ľuďmi.

READ  Ukrajinská kiwi matka sa po záchrane na Slovensku ‚smeje‘

„Dnes ráno naši policajti zadržali osem obchodníkov s ľuďmi,“ uviedol Petr Vala z juhomoravského policajného oddelenia. „Pokúsili sa pomocou niekoľkých vozidiel prepašovať okolo 80 migrantov na naše územia.“

Policajti hliadkujú na česko-slovenských hraniciach.  /Radovan Stoklasa/Reuters

Policajti hliadkujú na česko-slovenských hraniciach. /Radovan Stoklasa/Reuters

Policajti hliadkujú na česko-slovenských hraniciach. /Radovan Stoklasa/Reuters

Polícia uviedla, že niektorí podozriví pašeráci zahnali migrantov pod vplyvom drog.

Rakúske úrady posilnili kontroly na hraniciach so Slovenskom, aby zabránili nelegálnemu prisťahovalectvu.

Rakúsko, Česká republika a Slovensko patria do bezvízového schengenského priestoru EÚ a obyvatelia týchto krajín môžu cestovať cez hranice bez preukazovania pasu alebo víz.

Za hranicami je stále možné migrantov zastaviť. Česká polícia zadržala sýrskych migrantov na diaľnici do Prahy a na tejto železničnej stanici v Brekle na ceste do iných európskych krajín.

Opýtali sme sa skupiny sýrskych imigrantov, ktorých sme stretli, kam idú, a oni odpovedali zhodne: „Alemannia, Alemannia (Nemecko, Nemecko).“

Slovenská vláda kritizovala Rakúsko a Českú republiku za zvýšené opatrenia na hraniciach, ktoré sú podľa nej v rozpore s právom EÚ.

Napriek zvýšeným hliadkam sa mnohí nezľakli.

Skupina migrantov uviedla, že počkajú do noci na brehu rieky Moravy a pokúsia sa prejsť znova.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close