Veda

Rok na ‚Hell Planet‘ trvá iba 17,5 hodiny

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír so vzrušujúcimi objavmi, vedeckými pokrokmi a ďalšími novinkami,CNN
,

Exoplanéta 55 Cancri e bola známa pod mnohými menami, ale Najznámejší skalnatý svet sa nachádza 40 svetelných rokov od Zeme pre svoju povesť „pekelná planéta“.

Táto super-Zem, nazvaná tak, pretože je to kamenná planéta osemkrát väčšia a dvakrát taká široká ako Zem, je taká horúca, že má roztavený lávový oceán na povrch ktorá dosahuje 3 600 °F (1 982 °C).

Vnútro exoplanéty môže byť tiež plné diamantov.

táto planéta je dostatočne horúca na to, aby bola v porovnaní s hviezdnymi vojnami lávový svet MustafarMiesto bitky medzi Anakinom Skywalkerom a Obi-Wanom Kenobim vo filme „Pomsta Sithov“ a kde neskôr Darth Vader založil svoj hrad, pevnosť Vader.

Planéta, ktorá bola formálne pomenovaná Janssen, ale je tiež známa ako 55 Cancri e alebo 55 CNC e, obieha okolo svojej hostiteľskej hviezdy Kopernikus tak blízko, že horiaci svet je vzdialený menej ako jeden deň Zeme a dokončí jednu revolúciu v čase. Jeden rok tejto planéty trvá na Zemi približne 17,5 hodiny.

Vďaka svojej neuveriteľne tesnej obežnej dráhe má Janssen takú intenzívne horúcu teplotu – tak blízko, že astronómovia mali podozrenie, že planéta by mohla existovať, zatiaľ čo prakticky objíma hostiteľskú hviezdu.

Astronómovia sa pýtali, či bola planéta vždy tak blízko svojej hviezdy.

Tím výskumníkov použil nový nástroj známy ako EXPRES alebo extrémne presný spektrometer na určenie presnej povahy obežnej dráhy planéty. Zistenia by mohli pomôcť astronómom získať nové poznatky o formovaní planét a o tom, ako sa tieto nebeské telesá vyvíjajú. Trieda.

READ  Hmlovina Plameň: Ohromujúce medzihviezdne oblaky zachytené na nových snímkach

Nástroj bol vyvinutý na Yale University tímom pod vedením Astronómka Debra Fischer a nastavená na Lowell Discovery Telescope na Lowell Observatory vo Flagstaffe, Arizona. Spektrometer dokázal zmerať drobné zmeny svetla hviezd z Koperníka, keď sa Janssen pohyboval medzi našou planétou a hviezdou – napríklad keď Mesiac blokuje Slnko počas zatmenia Slnka.

Vedci zistili, že Janssen obieha pozdĺž rovníka hviezdy. Peklo však nie je jedinou planétou obiehajúcou okolo Koperníka. Hviezdny systém obývajú ďalšie štyri planéty na rôznych orbitálnych dráhach.

Astronómovia sa domnievajú, že Janssenova čudná dráha naznačuje, že planéta pôvodne začínala na chladnejšej a vzdialenejšej obežnej dráhe a potom sa priblížila ku Kopernikovi. Potom gravitačná sila z rovníka hviezdy zmenila Janssenovu obežnú dráhu.

časopis prírodná astronómia zverejnila vo štvrtok štúdiu s podrobnými zisteniami.

„Astronómovia očakávajú, že sa táto planéta vytvorila ďaleko a potom sa špirálovito dostala na svoju súčasnú obežnú dráhu,“ uviedol vo vyhlásení Fischer, hlavný autor štúdie a Eugene Higgins profesor astronómie na Yale. „Táto cesta mohla vyvrhnúť planétu z rovníkovej roviny hviezdy, ale tento výsledok naznačuje tesnejšiu planétu.“

Napriek skutočnosti, že Janssen nezostával vždy blízko svojej hviezdy, astronómovia dospeli k záveru, že exoplanéta bola vždy horúca.

„Planéta bola taká horúca, že sme ani netušili, že dokážeme prežiť na povrchu,“ uviedla vo vyhlásení vedúca autorka štúdie Lily Zhao, výskumníčka z Flatiron Institute Center for Computational Astrophysics v New Yorku.

raz sa jansen priblížil k pekelnej planéte Copernicus Ešte teplejšie.

Naša slnečná sústava je plochá ako palacinka, pričom všetky planéty obiehajú okolo Slnka po plochej rovine, pretože všetky vznikli z rovnakého disku plynu a prachu, ktorý kedysi obiehal okolo nášho Slnka.

Keď astronómovia študovali iné planetárne systémy, zistili, že mnohé planéty, ktoré sú ich hostiteľmi, neobiehajú na plochej rovine, čo vyvoláva otázku, aká jedinečná je naša slnečná sústava vo vesmíre.

READ  Skeny mozgu pacientov s koronavírusmi naznačujú „významnú“ stratu šedej hmoty v priebehu času: Štúdia

Takéto údaje môžu poskytnúť lepší pohľad na to, ako môžu vo vesmíre existovať bežné planéty a prostredia podobné Zemi.

„Dúfame, že budeme schopní nájsť planetárne systémy podobné našim a lepšie porozumieť systémom, o ktorých vieme,“ povedal Zhao.

Primárnym cieľom nástroja EXPRES je identifikovať planéty podobné Zemi.

„Dnes je naša presnosť s EXPRES 1000-krát lepšia ako pred 25 rokmi, keď som začal pracovať ako lovec planét,“ povedal Fischer. „Zlepšenie presnosti merania bolo prvoradým cieľom mojej kariéry, pretože nám to umožňuje odhaliť menšie planéty pri hľadaní analógov Zeme.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close