Ekonomika

Ropa: Cieľom Európy je znížiť závislosť Ruska od ropy

Toto obmedzenie sa vzťahuje len na námorný dovoz. Technické detaily, ako napríklad kedy zákaz nadobudne účinnosť, sa ešte len musia dokončiť. Hovorca Európskej komisie uviedol, že zákaz dovozu námornej ropy nadobudne účinnosť do šiestich mesiacov po formálnom prijatí embarga veľvyslancami EÚ tento víkend. Nebola stanovená lehota, na ako dlho bude dovoz potrubím oslobodený.

Európska únia minulý rok doviezla z Ruska 2,2 mbpd ropy a 1,1 mbpd ropy (po mori a potrubím), čo predstavuje spolu niečo vyše 0,7 mbpd dovozu ropy cez ropovod Družba. Z toho 0,7 mbpd išlo asi 0,5 mbpd do Nemecka a Poľska. Obe krajiny naznačili, že do konca tohto roka znížia tento dovoz na nulu. Maďarsko, Slovensko a Česká republika doviezli vlani 0,2 mbpd ruskej ropy, čo je malý zlomok z celkového dovozu 3,3 mbpd.

Ruský dovoz ropy bude čoskoro podporený postupným znižovaním ruských barelov zo strany Európy v dôsledku silného dopytu po zľavnených ruských bareloch z Ruska a Číny. S opätovným otvorením čínskej ekonomiky a letnými cestovnými aktivitami na severnej pologuli dúfame, že smerovanie cien ropy v blízkej budúcnosti bude veľmi silne ovplyvnené.

Hlavný prispievateľ: Giovanni Stanovo

Obsah je produktom Chief Investment Office (CIO).

Pôvodná správa – Ropa: Cieľom Európy je znížiť závislosť Ruska od ropy31. mája 2022.

READ  Orange potvrdil, že bude zdieľať optiku s Telekomom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close