Veda

Rover Mars Perseverance od NASA nachádza známky rozmanitosti, mikrobiálneho života v starovekých jazerných skalách

Rover Mars Perseverance našiel na dne starovekého jazera biologicky zaujímavé horniny, ktoré by mohli naznačovať mikrobiálny život na Červenej planéte pred miliardami rokov, uviedli vo štvrtok vedci z NASA.

Po štarte z Cape Canaveral na Floride v júli 2020 NASA úspešne pristála so svojím druhým roverom Perseverance na Marse vo februári 2021. Spolu s ním bol aj 4-librový vrtuľník s názvom Ingenuity, ktorý mal veľký úspech pri predvádzaní riadených letov. Hotovo na Marse.

Od svojho pristátia sa Percy potuluje po mieste vyschnutej starodávnej marťanskej riečnej delty známej ako kráter Jezero. Robot má sedem vedeckých nástrojov, vrátane kamier a dvoch mikrofónov, ktoré ho zaznamenali zvuk vetra na Marse a jeho pristátie.

Vo štvrtok manažéri misie poskytli aktuálne informácie o objave roveru počas 8-míľového prieskumu krátera Jezero. Pred 3,5 miliardami rokov bola oblasť pravdepodobne jazerom, a preto tam NASA pristála s roverom, aby hľadala dôkazy o živote v starovekom obývateľnom prostredí.

„Táto misia nehľadá existujúce životné veci, ktoré sú dnes živé,“ povedal vedec projektu Perseverance Ken Farley. „Namiesto toho sa pozeráme do veľmi vzdialenej minulosti, keď podnebie Marsu bolo oveľa iné ako dnes, oveľa priaznivejšie pre život.“

Viac ako 550 solov alebo marťanských dní, povedal Farley, Perseverance zistila, že história dna kráterov je zložitejšia, než sa očakávalo. Na základe zistení jednoduchej horniny vytvorenej sopečnou činnosťou sa vedecký tím teraz domnieva, že kráter mal nejakú aktívnu sopečnú aktivitu, dokonca lávové jazero, predtým, ako bolo položené dno jazera.

READ  Ako sledovať, ako Mars počas opozície v utorok večer svieti mimoriadne jasne

Skaly, ktoré vás nadchnú: Wildcat Ridge a Skinner Ridge

Vedci uviedli, že veľa vzoriek hornín zozbieraných na Marse obsahuje organické molekuly spojené so životom. Najmä dve vzorky hornín boli zozbierané z hornín, ktoré tím nazval Wildcat Ridge a Skinner Ridge, čo vedecký tím nadchlo. Kamene boli pomenované podľa chodníkov v národnom parku Shenandoah.

Skaly, ktoré sú od seba vzdialené asi 20 metrov, ponúkajú veľmi rozmanité vzorky, no každá má vysokú vedeckú hodnotu, povedal vedec Persistence Sample Return David Shuster. Medzi týmito dvoma vzorkami však existuje určitá podobnosť.

„Obe tieto horniny sú zložené zo sedimentov, ktoré boli unášané tekutou vodou,“ povedal Shuster a dodal, že obe horniny zaznamenali zmeny spojené s vodou. „Tieto skaly teda tvoria a zaznamenávajú znaky obývateľného prostredia.“

Pomocou prístroja roveru skenujúceho obývateľné prostredie pomocou Ramana a luminiscencie na analýzu oblasti, kde rover zbieral vzorky, tím vykonal misiu. Najvyššia koncentrácia organickej hmoty bola nájdená počas Organická hmota, považovaná za stavebné kamene života, môže byť vytvorená prostredníctvom procesov, ktoré zahŕňajú život, ale existujú aj iné podmienky, ako je geologická aktivita, ktoré nezahŕňajú život.

„Ak je toto honba za pokladom kvôli možným známkam života na inej planéte, potom je organická hmota vodítkom. A ako prechádzame našou kampaňou Delta, nachádzame stále silnejšie a silnejšie stopy.“, povedala Sunanda Sharma, Sherlock Perseverance. prístrojový vedec. „Ja osobne presadzujem tieto výsledky tak veľmi, pretože mám pocit, že sme vo veľmi rozhodujúcom momente so správnymi nástrojmi na správnom mieste.“

Vzorky sú veľké asi ako malíček a sú uložené v skúmavkách, kým následná misia nedokáže pevne zdvihnúť skaly na Mars v roku 2030.

čo bude ďalej? Dôležité robotické odovzdanie

Najväčšie dielo roveru ešte len príde.

Vytrvalosť pokračuje v odoberaní vzoriek jadra skál a vyhľadávaní potenciálnych miest pristátia vzoriek Pre robotické misie na vrátenie vzoriek.

Na prinesenie prvých vzoriek späť na Zem z Marsu majú NASA a Európska vesmírna agentúra prepracovaný plán na začlenenie flotily robotov vrátane roveru Perseverance, nového marťanského landeru, kozmickej lode na zachytávanie vzoriek a dvoch malých helikoptér.

Tieto dve vesmírne agentúry zjednodušili pôvodnú misiu Mars Sample Return Mission odstránením vzorky vozítka a súvisiaceho pristávacieho modulu. Manažéri NASA a ESA uviedli, že zmenili plán kvôli očakávanej dlhovekosti Persistence a úspechu vrtuľníka Ingenuity, ktorý teraz absolvoval 29 letov na Mars.

Thomas Zurbuchen, pridružený správca riaditeľstva vedeckých misií NASA, povedal, že plánom bolo vždy priviesť vzorky späť na Zem dvoma spôsobmi: na udržanie alebo použitie iného roveru na odovzdanie.

Namiesto náhradného roveru sa plánuje použiť dva menšie vrtuľníky ako záložnú možnosť a Percy ako primárny. Získavanie vzoriek z roveru je primárnym prostriedkom na získanie vzoriek pre pristávací modul, ktorý bude niesť vozidlo na výstup na Mars a robotické prenosové rameno ESA.

Percy tiež uloží vzorovú skrýšu v delte rieky ako možnosť „poistky“ predtým, ako sa presunie do nedotknutejšieho terénu na Marse. Budúce misie môžu tieto vzorky vyzdvihnúť.

READ  Cieľom NASA je vypustiť raketu SLS už za 2 mesiace

Konečným cieľom je priniesť prvé vzorky pôdy a horniny Marsu späť na Zem na podrobnú analýzu.

Prinesenie skalného jadra späť na Zem je najbezpečnejším spôsobom, ako potvrdiť organickú hmotu, o ktorej sa vedecký tím domnieva, že bola nájdená vo vzorkách hornín Marsu, povedal Sharma.

„Je zrejmé, že prístroje, ktoré máme v roveri, sú výnimočné a skutočnosť, že môžeme začať s týmito pozorovaniami organických molekúl na Marse, je jednoducho úžasná,“ povedal Sharma. „Ale je to skutočne úroveň priestorových detailov, ktorá bude iná tu na Zemi.“

Vedúca planetárnej vedy NASA, Lori Glaze, povedala, že to, čo rover doteraz našiel, hovorí tímu, že sa rozhodli nájsť presné miesto na Marse.

„Úplné množstvo práce, ktorú tento neuveriteľný tím Perseverance doteraz vykonal, mi hovorí, že nielenže sme išli na správne miesto, ale vyslali sme správnu kozmickú loď so správnymi vedeckými prístrojmi, aby preskúmali túto nádherne starodávnu atmosféru na Marse. „“ Povedal Glaze.

Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov obloha preskúma oblasť známu ako Enchanted Lake, aby zhromaždila viac vzoriek.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close