Hlavné správy

Rozhodnutie Slovenska postaviť prvý LNG terminál v bratislavskom prístave čelí kritike – EURACTIV.com

Projekt v hodnote 40 miliónov eur na vybudovanie LNG terminálu v bratislavskom prístave na tankovanie nákladných lodí a zníženie emisií skleníkových plynov a znečistenia pre riečnu dopravu schválilo ministerstvo životného prostredia, ale aktivisti prisľúbili, že sa odvolajú a projekt zastavia.

Terminál LNG postaví štátny podnik Verejné prístavy a hotový by mohol byť už v roku 2026.

„Novovybudovaný LNG terminál vo Verejnom prístave Bratislava slúži ako dôležitý prvok na zaistenie bezpečnosti dodávok paliva LNG pri uspokojení rastúceho dopytu po LNG,“ uviedlo ministerstvo životného prostredia vo vyhlásení zverejnenom v rámci hodnotenia vplyvov na životné prostredie. proces.

Greenpeace ostro argumentuje proti plánu od jeho ohlásenia v roku 2021.

„Zásadne odmietame návrh na výstavbu LNG terminálu v bratislavskom prístave a urobíme všetko pre to, aby sme zastavili tento hlúpy nápad,“ vyhlásilo Greenpeace a vyzvalo na „všetky investície a výstavbu nových fosílnych palív“. infraštruktúru,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Plán ide podľa organizácie priamo proti cieľom v Parížskej klimatickej dohode, ku ktorej sa zaviazalo aj Slovensko.

Greenpeace vyzvala na rýchly prechod na vodík, syntetické palivá alebo lode poháňané batériami namiesto využívania zemného plynu ako prechodného zdroja energie pri dekarbonizácii námornej dopravy – odborníci na palivá sa domnievajú, že ešte nie sú pripravené na komerčné využitie v tomto sektore.

Nezvyčajným krokom sa obavy aktivistov pokúsilo upokojiť aj ministerstvo životného prostredia.

„Predpokladané negatívne vplyvy navrhovanej činnosti na životné prostredie, zistené v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie, možno eliminovať alebo odstrániť vykonaním opatrení a podmienok v súlade so zákonom,“ uvádza sa v stanovisku.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Spoločná správa o Afganistane Ambasáda USA v Gruzínsku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close