šport

ROZHOVOR s Janom Šťovíčkom, bývalým sudcom Rozhodcovského súdu CAS v Lausanne, o šanciach Slovanov v boji proti UEFA

Renomovaný právnik, znalec športového práva a sudca Rozhodcovského súdu CAS v Lausanne Jan Šťovíček. zdroj: Facebook

BRATISLAVA – Stres, nervozita, málo času, zákulisná hra, diplomacia, veľká vojna právnikov. Napriek pohŕdaniu zo strany UEFA sa slovanskí futbalisti stále snažia zvrátiť vývoj mimoriadne nepríjemnej a ponižujúcej situácie v Lige majstrov. Slovenský šampión sa odvolal na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.

„Nie sme spokojní s rozhodnutím a momentálne sme všetci sklamaní. Chcel by som však zdôrazniť, že nevedieme a nebudeme viesť žiadny boj proti UEFA. V tomto prípade stratil najmä futbal kvôli proti nespravodlivému postupu orgánov Faerských ostrovov, ktorý urobil všetko pre to, aby sa zápas neuskutočnil. Nevzdávame sa svojho úsilia. Máme dostatok jasných argumentov a faktov, preto sme sa proti tomuto rozhodnutiu odvolali. na Športovom arbitrážnom súde a budeme sa legálne snažiť dosiahnuť to, čo nám patrí. Nielen pocity nás všetkých, ale hlavne fakty hovoria, že nás poškodila nečestné konanie faerskej strany a skutočnosť, že Klaksvík to urobil nesplnil svoje povinnosti podľa protokolu UEFA. Na faerskej strane sa vyskytlo niekoľko chýb a diskriminácie, “ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Slovan Ivan Kmotrík ml.

V utorok podal slovenský majster odvolanie na CAS v súvislosti s pokračovaním v výsledku. Vedenie klubu trvá na tom, že mu bolo poškodené nespravodlivé správanie faerskej strany a že Klaksvík si nesplnil povinnosti, ktoré mu vyplývajú z protokolu UEFA. Slovan požadoval, aby sa stretnutie Young Boys-Klaksvík odložilo, až kým sa CAS k odvolaniu nevyjadrí a nevyjadrí konečnú informáciu.

Aké sú šance Slovanov uspieť v CAS, ktorý hovorí proti nemu, kým sa v Lausanne nerozhodnú, akú náhradu a škody môžu Slovania požadovať. Glob.sk o tom hovoril aj s renomovaným právnikom, odborníkom v oblasti športového práva a bývalým sudcom rozhodcovského súdu v Lausanne Janom ŠŤOVÍČEKOM.

READ  Kľúčom k sebavedomiu tímu GP voči Austrálii je kľúč „tvrdej mentálnej prípravy“ Tím GB olympijského futbalu

Slovanskí futbalisti sa odvolali na rozhodcovský súd z dôvodu pokračovania ich stretnutia v Lige majstrov. Aká je šanca klubu uspieť v odvolaní?

– Bohužiaľ nemám slovanské odvolanie, takže ho nemôžem úplne posúdiť. Môžem však zaručiť, že CAS rozhodne nepochybne nezávisle a objektívne. V podobných prípadoch, keď nastanú neočakávané okolnosti, napríklad v súvislosti s koronavírusovou krízou, CAS tiež rozhoduje podľa zásad všeobecnej spravodlivosti, pretože písomné nariadenia nemôžu takéto situácie v plnej miere zohľadniť. Rozhodne však súhlasím s tým, že po Slovane je správne túto príležitosť využiť! Bude absolútne nevyhnutné, aby Slovania nič nepodceňovali a nemali dobrú právnu podporu pri vysvetľovaní svojich argumentov rozhodcom! Obávam sa, že trojstránkové odvolanie nebude stačiť …

Čo hovorí v prospech Slovana a čo proti nemu?

– Nie som úplne spokojný s tým, ako sa v tomto prípade zostavujú nariadenia UEFA. Nemyslím si, že sú veľmi v súlade so zásadami univerzálnej spravodlivosti. Je spravodlivé potrestať tím, že sa stal obeťou pandémie? Je to otázka vyššej moci, ale nikto z hráčov nemal vinu. Na druhej strane je predpis na stole a je potrebné ho dodržiavať. Je určite dôležité, aby boli hráčske testy vo finále negatívne.

Pravidlá a nariadenia UEFA sa líšia od pravidiel a nariadení stanovených na Faerských ostrovoch, ktoré sú nadradené UEFA. Je to dôležitý argument aj pre CAS?

– Určite. Ale pravdepodobne by som odporučil Slovanom, aby sa spoliehali na princípy univerzálnej spravodlivosti. Pri rozhodovaní v CAS majú skutočne veľkú úlohu. Najmä pokiaľ ide o zásadu vyššej moci.

Renomovaný právnik, znalec športového práva a sudca Rozhodcovského súdu CAS v Lausanne Jan Šťovíček. Zdroj: Facebook

Druhé prípravné kolo Ligy majstrov je naplánované na stredu 26. augusta. Je rozsudok CAS skutočne možný v takom výslovne krátkom čase?

– Teoreticky je to možné. Ale v poslednej dobe viem z vlastnej praxe, že je takmer nereálna. Koronavírus ochromil fungovanie CAS. Je ťažšie nájsť rozhodcu, ktorý by súhlasil s tým, že bude k dispozícii tak rýchlo. Termín je teraz o dosť dlhší.

READ  Montreal Canadiens podpísali zmluvu s Philipom Mayerom

Ak rozsudok CAS klesol neskôr a bol v prospech Slovana, aké sú jeho možnosti v rámci UEFA? Finančná kompenzácia, dátum nového zápasu s Klaksvíkom (čo by pravdepodobne bol problém, keďže súboj Young Boys Bern – Klaksvík sa bude konať v stredu 26. augusta)?

– Bohužiaľ sa obávam, že to nebude fungovať. Bolo by správne odložiť ďalší priebeh súťaže, inak je to celý akademický spor. Je možné požiadať o odloženie rozhodnutia Rozhodcovského súdu CAS a malo by to zmysel! (* CAS nakoniec nevyhovel slovenskému futbalovému šampiónovi ŠK Slovanovi Bratislava a nezastavil zápas druhého predbežného kola Ligy majstrov medzi tímami Young Boys Bern a KÍ Klaksvík. Súd vydal rozhodnutie približne tri hodiny pred plánovaným začiatkom zápasu.

Môže CAS nariadiť UEFA, aby prijala predbežný súdny príkaz, aby nezohral zápas druhého predbežného kola YB Bern – Klaksvík?

– Áno, je možné požiadať o takéto rozhodnutie.

Ako sa CAS rozhodol v podobných prípadoch?

– Nie je veľa podobných precedensov. Kronavírusová kríza je veľmi neočakávanou, novou a mimoriadnou udalosťou. Je to pravdepodobne bezkonkurenčné.

Ak Slovan neuspeje v CAS, kde inde sa môže odvolať?

– Stále je možné podať žalobu na švajčiarsky federálny súd. Je to však len z veľmi obmedzených dôvodov, v zásade procedurálnych a pravdepodobnosť úspechu je pomerne nízka. Okrem toho trvá veľmi dlho, kým sa rozhodnutie prijme na tejto úrovni.

UEFA rozhodla o kontumácii slovanských futbalistov v prvom prípravnom kole ligy šampiónom s KÍ Klaksvíkom z Faerských ostrovov. Zdroj: TASR / AP

* Na objasnenie požiadal AP UEFA o stanovisko, ale riadiaci orgán európskeho futbalu túto reakciu odmietol. CAS uviedla, že vedenie UEFA, Young Boys Bern a Klaksvík dostali príležitosť vyjadriť sa k naliehavej žiadosti Slovana. A nakoniec, Športový arbitrážny súd v Lausanne nevyhovoval slovenskému futbalovému šampiónovi ŠK Slovanovi v Bratislave a nezastavil zápas druhého predbežného kola Ligy majstrov medzi tímami Young Boys Bern a KÍ Klaksvík. Súd vydal rozhodnutie asi tri hodiny pred plánovaným začiatkom zasadnutia. CAS pravdepodobne vyrieši odvolanie proti rozhodnutiu UEFA v skrátenom konaní. Toto rozhodnutie by sa malo prijať do dvoch týždňov pred 3. predbežným kolom.

READ  Tenis: Súhrnný zápas WTA: Kvalifikácia naštvala Alice Cornettovú v Lyone

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close