hospodárstvo

Rozhovory OPEC + sa odložili na sobotu

Hlavní producenti ropy sa stretnú prostredníctvom videokonferencie v sobotu 6. júna namiesto budúceho týždňa.

Uviedol to v piatok zdroj v blízkosti Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Počas rokovaní preskúmajú súčasnú dohodu o znížení výroby, pretože ceny ropy sa čiastočne obnovili po odstránení prekážok spojených s novou pandémiou koronavírusov.

Pôvodne sa mala stretnúť takzvaná aliancia OPEC +, ktorá pozostáva z 13 členov OPEC vedených Saudskou Arábiou a ich 10 spojencov vrátane Ruska.

Alžírsko, ktoré v súčasnosti predsedá OPEC so sídlom vo Viedni, však navrhlo zmenu dátumu, uviedli analytici, aby lepšie zosúladili rozhodnutia výrobcov ropy s načasovaním transakcií na komoditnom trhu.

Piatková správa podporila ceny ropy, pretože sa zdá, že výrobcovia sa snažia dosiahnuť dohodu o predĺžení výrobných limitov s cieľom znížiť nadmerné dodávky na trhu.

Diskusia o znížení výroby

Členovia aliancie diskutujú o aprílovej dohode o znížení ropy o 9,7 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) za deň v máji a júni v reakcii na prudký pokles cien ropy na po pandémii a blokádach svetových ekonomík, ktoré spomalili dopyt po lane.

Podľa aprílovej dohody by sa historické zníženie ťažby malo postupne zmierňovať, zo 7,7 na december na 7,7 milióna barelov denne.

Hlavní členovia aliancie – Saudská Arábia a Rusko – súhlasia s predĺžením súčasných škrtov na 9,7 milióna barelov denne v júli, ale môže byť ťažké dosiahnuť dohodu.

Ceny ropy sa zotavili

Aprílová dohoda bola podpísaná po niekoľkých dňoch rokovaní medzi hlavnými aktérmi, ktorých príjmy boli silne ovplyvnené vývojom na trhu so surovinami. Americké ceny ropy WTI po prvýkrát v histórii 20. apríla klesli na záporné územie, pričom ponuka výrazne prevyšovala dopyt v dôsledku cenovej vojny medzi Saudskou Arábiou a Ruskom.

Odvtedy sa ceny ropy výrazne zotavili. Trhy sa upokojili aj zrušením blokád. Podľa analytikov Think Markets Fawad Razaqzada by však začiatkom budúceho týždňa mohli o víkendových rokovaniach OPEC + ceny ropy opäť razantne viesť.

“Skutočnosť, že stretnutie sa koná tento víkend, je veľkým rizikom. Ceny za budúci týždeň, keď sa trhy otvoria, sa môžu výrazne líšiť od piatkových cien,” uviedol.

„Ak OPEC + schváli predĺženie znížení o 9,7 milióna barelov denne o dva alebo viac mesiacov, potom by ceny mohli stúpať. Ale všetko kratšie môže trhy sklamať,“ uviedol. dodáva.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close