Svet

Rozptyl vzduchu hnevá EÚ; Bieloruská opozícia požaduje prepustenie Ramona Pradasevicha

Brusel. Predseda Rady Európy, Charles Michael„O„ bezprecedentnom incidente “, pri ktorom bolo túto nedeľu nútené pristáť lietadlo spoločnosti Ryanair v Minsku, bude diskutovať zajtra a utorok na mimoriadnom európskom summite v Bruseli a„ nebude to mať následky. “

„Vedúci predstavitelia EÚ budú o tomto bezprecedentnom incidente rokovať zajtra Európska rada„Vo vyhlásení z tejto nedele Michael odsúdil nútené pristátie lietadla spoločnosti Ryanair v hlavnom meste„ potenciálne silným spôsobom “. Bielorusko, Po presmerovaní z cesty z Atén do Vilniusu (Litva) na zatknutie novinárov a disidentov Ramon Pradasevich.

„Incident nebude mať žiadne následky,“ uviedol Michael, „pričom vyzýva bieloruské orgány, aby zadržaných cestujúcich okamžite prepustili a plne zaručili ich práva.“

Protashevich, bývalý riaditeľ kanálu Telegram informovaný o pátraní a zatknutí, bol zadržaný po tom, čo jeho lietadlo spoločnosti Ryanair núdzovo pristálo na letisku v Minsku kvôli bombovej výstrahe.

Prečítajte si tiež: Roman Protashevich, Bieloruský Kto bol presmerovaný na letisko?

Udalosť sa začína tento pondelok mimoriadnym dvojdňovým summitom v Bruseli pred stretnutím zahraničných lídrov EÚ a vlády, ktoré sa má venovať zahraničnopolitickým otázkam.

Pred zverejnením správy Michael upozornil v správe na svojej sociálnej sieti Twitter, že je „nevyhnutné“ vyšetrovanie Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO).

Predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyenová na twitteri uviedla, že „porušenie medzinárodných predpisov o leteckej doprave by malo mať následky“ a incident považovala za „úplne neprijateľný“.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Joseph Borel označil incident za „absolútne neprijateľný“ a bieloruskej vláde vyčítal „bezpečnosť všetkých cestujúcich“.

Prečítajte si tiež: Obete havárie lanovky v Taliansku sú na vzostupe; Celkovo zomrelo 13 ľudí

Borel v rozhovore pre Efe minulý piatok uviedol, že EÚ „ukladá tretie embargo na Lukašenkov režim v Bielorusku (Alexander)“.

READ  V Gruzínsku dôjde k ďalšiemu prepočtu hlasov z prezidentských volieb v USA

Protaševič, blízky spojenec vodcu bieloruskej opozície Svetlany Džanovskej, bol uväznený počas prehliadky a zatknutia v Minsku po tom, čo opustil krajinu a usadil sa v Litve.

„Režim prinútil lietadlo pristáť, aby uväznil rímsky protestantizmus. Hrozí mu trest smrti v Bielorusku,“ odsúdila Dijanovskaja na twitteri.

Inštruktážny panel bol spoplatnený vlani v novembri Protashevich a Stephen Putillo„Zakladatelia organizácie NEXTA organizovali hromadné nepokoje a podnecovali k nenávisti voči dôstojníkom a polícii, po ktorých ich KGB zaradila na zoznam teroristov.

Prečítajte si tiež: Sexuálne pracovníčky v Bruseli boli prepustené v druhom väzení

Po kontroverznom znovuzvolení prezidenta Alexandra Lukašenka v auguste 2020 bieloruská justícia považovala NEXT za extrémistickú organizáciu požadujúcu protesty proti Bielorusom, blokovanie ciest, výzvy na štrajky a koordináciu protivládnych protestov.

Od vypuknutia protestov v bývalej sovietskej republike, ktoré z nej robia jedno z najnebezpečnejších európskych miest pre novinárov, boli zatknuté stovky novinárov a takmer tucet ich bolo zadržaných.

cev / rcr

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close