Zábava

Rozvod, o 10 dní ďalšia svadba a potom SMRŤ: Slovenská speváčka zomrela vo veku 35 rokov!

Karol Duchoň sa narodil 21. apríla 1950 v Galante. Bol samouk v hudbe a ako väčšina jeho spolužiakov, aj na strednej škole začínal v amatérskych krúžkoch. Bolo to v čase, keď odišiel do strojárskeho priemyslu v Partizánskom. V roku 1968 ho spolužiaci prihlásili do súťaže amatérskych spevákov v Zlatých Moravciach. Karol ju získal a okamžite mu bolo ponúknuté účinkovanie v orchestri Jaroslava Mikulu na zahraničné angažmán. Bez vedomia rodičov prerušil štúdium a začal tak svoju profesionálnu spevácku kariéru. V roku 1969 už účinkoval s Evou Mázikovou v skupine Vlada Hronca.

Zdroj: TASR

Na jar 1970 vyhral ďalšiu spevácku súťaž Oravská synkopa. V júni 1970 prvýkrát súťažil aj na Bratislavskej lýre s piesňou Kto ťa má rád od autorov Pavla Zelenaya a Milana Lasicu. Striebornú lýru získal v roku 1973 za duet Chvála humoru, ktorý naspieval s Evou Kostolányiovou. O rok neskôr, v júni 1974, získal Zlatú Bratislavskú lýru s piesňou Zem pamätá. Po roku vystúpil na Medzinárodnom festivale piesní v Tokiu, kde zaspieval pieseň Cardas of the Two Hearts.

V roku 1975 vyšiel prvý Duchoňov album, ktorý dostal meno podľa úspešnej skladby Čardáš dvou srddc, Karol ho nahral s orchestrom Gustáva Broma. Koncom roku 1975 zaznamenal nahrávku aj s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu v Bratislave. Vyšla pod menom Karol Duchoň. V roku 1976 dostal pozvanie do Nemecka, kde nahral album pre nemeckú pobočku americkej spoločnosti RCA Victor, ktorý vyšiel pod menom Karol. Slovák Tom Jones, takto nemeckí kritici volali Karola Duchoňa, keď vyšiel tento album v NDR.

Karol Duchoň

Zdroj: youtube.com

V roku 1974 založil vlastnú sprievodnú skupinu Prognóza. Od roku 1977 účinkoval so skupinou Ľuba Beláka, od roku 1980 spieval s VV systémom Vlada Valoviča, od roku 1982 ho sprevádzala skupina Za-ja-ce. Jeho repertoár tvorili piesne domácich autorov i piesne.

READ  Meghan konečne má priateľov a nie žiadne! Čo to má spoločné so slávnym susedom?

Prvá polovica 80. rokov priniesla Karolovi úspech v kariére, ale aj rozvod s prvou manželkou Elenou. Lenže 10 dní po rozvode sa speváčka opäť vydala. A to s Alenou Čermákovou, ktorá pracovala v Slovenskom rozhlase. Aj keď mal pár veľké plány, prekazila ich spevákova smrť asi osem mesiacov po svadbe.

5. novembra 1985 podľahol cirhóze pečene. Jeho zlý zdravotný stav poznačila silná žltačka, ktorú ako dieťa prekonával, honosný životný štýl a konzumácia alkoholu.

Karol Duchoň

Zdroj: youtube.com

V edícii Opus 100 vyšiel v roku 2010 jeho dva albumy z rokov 1974 a 1980. Najväčšie hity Duchoňa ponúka výber 20 NAJLEPŠÍCH, okrem úspešných lýrnych piesní nechýbajú známe piesne Ssmomem, Dievča Z Budmeríc , Mám ľudí ako, môžem sa opýtať, cítim, rád s tebou tancujem, Batoh s papierom, Primášovo srdce, Elena, Môj rodný kraj alebo V slovenských dolinách. Mnohé z nich sa hrajú dodnes.

V apríli 2020 by Duchoň oslávil svoje 70. výročie. Pri tejto príležitosti vyšiel CD set, ktorý obsahuje presne 70 skladieb z repertoáru tohto umelca. Hudobná šou The Last Bohemian – Karol Duchoň ´70, ktorá sa mala pôvodne konať v apríli, bola presunutá na 13. marca 2021. Vstupenky sú v ponuke na webe predpredaj.sk.

Rozvod, o 10 dní

Zdroj: Posledný bohém Karol Duchoň

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close