Rumunsko remizovalo so Slovenskom 1:1 a poslalo ho do osemfinále Euro 2024.

FRANKFURT, Nemecko (AP) – Tréner Rumunska Eduard Iardanescu sa cítil ponížený. Rozhovor pred zápasom Za „hanbu“ označil, že mierna remíza proti Slovensku poslala oba tímy do vyraďovacej časti ME.

V stredu to v skutočnosti skončilo 1:1 a Rumunsko skončilo v skupine E – pred obľúbeným Belgickom – ale nie tak, ako predpovedali odborníci.

Po energickom zápase, ktorý sa odohral v drsnom počasí, im o tom dal vedieť Iordănescu, ktorý mal zlé nálady a vyslúžil svojmu tímu osemfinále s Holandskom.

„Niektorí ľudia by sa nám mali ospravedlniť,“ povedal Iordănescu a kritizoval niektoré komentáre zo začiatku týždňa. „Mali počkať, kým nás uvidia a potom sa budú súdiť, tak to bola škoda.

„Hádzajú na nás tento odpad, nielen tím, ale aj našich fanúšikov. Ukázali sme, že máme charakter,“ povedal rumunský tréner vo svojej jedinej anglickej odpovedi na tlačovej konferencii.

Zvláštnosťou 24-členného Euro formátu je, že skupiny E a F hrajú v posledný deň skupinovej fázy, čo má výhodu. Vedia, aký výsledok musia zaručiť, aby boli jedným zo štyroch najlepších tímov na treťom mieste, aby postúpili do poslednej šestnástky.

Na začiatku stredajšieho zápasu boli všetky štyri tímy na troch bodoch, keď Rumunsko a Slovensko remizovali vo Frankfurte, Belgicko držalo 0:0 nad Ukrajinou, ktorá ich vylúčila.

Rumunsko bolo v tajbrejku na čele skupiny s viac strelenými gólmi ako Belgicko a obe mali lepší gólový rozdiel ako tretie Slovensko.

„Už 90 minút nikto nemôže povedať, že môj tím nehral na víťazstvo,“ povedal tréner Slovenska Francesco Calzona.

Iordănescu aj Calzona sa po otázkach na predzápasových tlačových konferenciách o plánovaní nízkoenergetickej remízy na zabezpečenie potrebného bodu cítili oprávnene.

V prvom polčase, ktorý sa skončil 1:1, skórovali oba tímy aj napriek veľkej horúčave.

READ  Slováci zapália novú jadrovú elektráreň, keď Európa zápasí s energetickou krízou

V búrlivom druhom polčase strelili viac gólov s dažďom.

Fanúšikovia, najmä Rumuni v žltých dresoch, zaplnili dve tretiny frankfurtskej arény, vzrušený futbalom v búrke.

Tímy sa za stáleho dažďa hnali za víťazným gólom až do prestávky, kým skončili 1:1.

„Oba tímy odovzdali všetko 80 minút a potom samozrejme každý hľadal záujem toho druhého,“ povedal Iordănescu.

Špičkový hráč Slovenska Stanislav Lobotka, stredopoliar Neapolu, povedal, že také počasie v živote nezažil.

„Spočiatku bolo horúco a veľmi tvrdé ihrisko a do 45 minút sa počasie úplne zmenilo, v niektorých častiach ihriska boli kaluže vody,“ uviedol Lobotka v preložených komentároch.

Slovensko sa ujalo vedenia v 24. minúte, keď Ontrej Duda prudkou hlavičkou napálil do rohu siete.

Raswan Marin vyrovnal v 37. minúte z pokutového kopu nariadeného po dvojminútovej videokontrole, aby sa zistilo, či Ioannis Hagi nezakopol v priestore.

Po Euro 2000 nosil Hagiho otec Georgy, národný futbalista, číslo, ktoré teraz nosí jeho syn. Rumunsko ako kapitán v drese 10 hrá teraz prvýkrát vo vyraďovacej časti.

Odmenou pre Rumunsko bude slabšia polovica vyraďovacej časti, oddelená od Španielska a Portugalska a Francúzska a Nemecka až do konca.

V ďalšom zápase s Rumunskom budú čeliť Holanďanom v Mníchove s piatimi plnými dňami voľna pred týmto zápasom v utorok.

Belgicko sa v pondelok v Düsseldorfe postaví proti Francúzsku. Slovensko sa v nedeľu v Gelsenkirchene stretne s Anglickom.

Keď po záverečnom hvizde zaznela futbalová hymna Sloboda od túžby, obe zostavy fanúšikov oslavne spievali a skákali s hráčmi.

Iordenescu, ktorý trénoval národný tím na Euro 2016, povedal: „Myslím si, že Rumunsko nikdy nemalo takú podporu vo svojej histórii, dokonca ani zlatá generácia (hokeja).“ Aby to už nikdy nezlyhalo.“