Zábava

Rumunský vodca tvrdí, že Biden potrebuje viac vojakov NATO na východe – WSB-TV Channel 2

Bukurešť, Rumunsko – (AP) – Rumunský prezident Joe Biden v pondelok vyhlásil, že vo východnej časti aliancie je potrebných viac vojakov NATO, a to na základe krokov Ruska, ktoré sú v regióne považované za hrozbu.

Žiadosť prezidenta Glasa Ionesa prišla počas konferencie regionálnych lídrov, na ktorej sa Biden pripojil k videu.

Poľskí a rumunskí vodcovia privítali Bidena ako znak podpory USA pre ich obranu.

„USA sú najväčšou zárukou svetového mieru,“ vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda na tlačovej konferencii v Bukurešti po stretnutí. „Prítomnosť Joe Bidena na samite je pre mňa veľmi dôležitým signálom, že to ukazuje, že euroatlantické spojenie je stále živé.“

Duda a Iohanis sa stretli tvárou v tvár ako spolumajitelia stretnutia, ktoré sa konalo v hybridnej podobe. K videu sa pripojili ďalší prezidenti, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a Biden.

Bidenova tlačová tajomníčka Jen Zhaki vo Washingtone uviedla, že prezident „zdôraznil svoj záväzok k obnoveniu spojenectva“ a zdôraznil svoju ochotu spolupracovať s deviatimi spojencami na rôznych otázkach vrátane globálneho zdravia, zmeny podnebia a energetickej bezpečnosti.

„Vyjadril tiež podporu zlepšeniu preventívnej a bezpečnostnej pozície NATO, ako aj dôležitosti zvýšenia odporu spojencov proti škodlivým hospodárskym a politickým opatreniam našich strategických súperov.“

Zvýšená ruská aktivita v regióne, vrátane čiernomorského regiónu, kde je Rumunsko uzamknuté, „nám ukázala, že musíme byť ostražití,“ uviedol Iohanis.

„Preto musí NATO pokračovať v posilňovaní svojej obrany a obrany, najmä na východe, integrovaným a koherentným spôsobom, od Baltského až po Čierne more,“ uviedol Iohanis. „Žiadal som o zvýšenie spojeneckej vojenskej prítomnosti na juhu Rumunska a na východe, vrátane USA – vrátane rokovaní s prezidentom Bidenom.“

Vedúci predstavitelia zastupujú Bukurešť Nine, skupinu východných členov Západnej vojenskej aliancie. Mnoho z nich je znepokojených úsilím o opätovné potvrdenie ruského vplyvu na ich región, čo vzbudzuje obavy od roku, keď Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský Krymský polostrov.

READ  Holly Willoughby sa dnes ráno zrúti kvôli príbehu 11-ročného chlapca, ktorý sám utiekol na Ukrajinu

NATO a USA neskôr do oblasti vyslali vojakov, čo nahnevalo Rusko. Odkedy Rusko nedávno vyslalo vojakov blízko ukrajinských hraníc, predtým, ako ich priviedlo späť, sa ozývajú výzvy k vážnemu záväzku.

Duda uviedol, že sa mu uľavilo, že Rusko zatlačilo niekoľko síl, a dúfa, že to zníži riziko ďalšej ruskej invázie.

„Niet však pochýb o tom, že situácia je tam veľmi zložitá, ukrajinské územie je obsadené,“ uviedol Duda. „Európa ani svet nemôžu odtrhnúť oči od tejto časti nášho kontinentu.“

Ďalšími diskutovanými témami sú Afganistan. Český prezident Miloš Zeman dôrazne kritizoval vystúpenie NATO z Afganistanu v obave, že by sa táto krajina mohla stať novým centrom terorizmu.

Bukurešť má deväť členov: Rumunsko, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Česká republika, Slovensko, Estónsko, Lotyšsko a Litva. Všetky boli počas studenej vojny ovládané Moskvou a tri pobaltské štáty boli pripojené k Sovietskemu zväzu. Dnes sú všetci členmi Európskej únie a NATO.

Bukurešť Nine je iniciatíva, ktorú zahájili Rumunsko a Poľsko v roku 2015 s cieľom pomôcť členom Východnej aliancie diskutovať o regionálnych otázkach a vybudovať jednotný hlas na väčšom fóre NATO.

Pondelkové stretnutie prišlo o hodinu skôr Celý samit NATO Koalícia má sídlo v Bruseli 14. júna.

Na júnovom summite Biden a ďalší vodcovia plánujú rokovať o napätých vzťahoch s Ruskom a Čínou, stiahnutí vojakov z Afganistanu a budúcnosti aliancie 30 krajín.

___

Vanessa Gera sa hlásila z Varšavy. Alexandra Jeff prispela k tejto správe z Washingtonu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close