Ekonomika

Ruská ekonomika, ktorá bola tvrdo zasiahnutá sankciami, sa tento rok zníži o 15 %.

Ruská ekonomika, ktorá je od okupácie Ukrajiny z 24. februára tvrdo zasiahnutá sankciami, sa podľa Inštitútu pre medzinárodné financie tento rok zníži o 15 percent a do roku 2023 o ďalšie 3 percentá. tím.

Recesia rubľa – ruskej meny – do určitej miery chráni jeho ekonomiku pred plným vplyvom sankcií. Silný predaj ropy a zemného plynu a ruská centrálna banka zvýšili úrokové sadzby a zaviedli kapitálové obmedzenia, aby sa peniaze nedostali do krajiny.

Prezident Vladimir Putin tento týždeň uviedol, že nezamestnanosť a inflácia klesajú, čím podporil jeho časté tvrdenia, že Rusko uspelo napriek západným sankciám.

Finančná inštitúcia však argumentovala, že sankcie, ktoré povzbudzovali zahraničné spoločnosti, aby opustili Rusko, „uvoľnili jeho ekonomiku, zničili hospodársky rast na viac ako desať rokov a zatiaľ si neuvedomili niektoré zmysluplné dôsledky“.

Predseda Ukrajinskej skupiny obchodníkov s obilninami medzitým odmietol pokus Turecka o uzavretie dohody s Ruskom o obnovení ukrajinského vývozu obilia s tým, že Ankara nemá právomoc konať ako ručiteľ. Prezident Ukrajinskej obilnej únie Serhij Ivaščenko v stredu povedal, že „Turecko nemá dostatok sily na to, aby zaručilo bezpečnosť nákladu a ukrajinských prístavov v Čiernom mori.“

Po rozhovoroch medzi Tureckom a Ruskom sa v tomto otvorenom komentári hovorilo o vytvorení bezpečnej námornej cesty v Čiernom mori na vývoz obilia na Ukrajinu, keďže globálna potravinová kríza sa zintenzívňuje.

Rusko tvrdí, že ukrajinské prístavy musia byť odmínované, aby umožnili bezpečnú lodnú dopravu, a trvá na práve kontrolovať prichádzajúce lode, aby sa ubezpečilo, že na Ukrajinu neprinesú žiadne zbrane.

Ivaščenko povedal, že Ukrajina by bola rada, keby lode NATO vstúpili do Čierneho mora a boli by zaručené. Povedal, že Rusi v oblasti nastražili morské míny a ich odstránenie bude trvať tri až štyri mesiace. V ďalšom vývoji slovenská vláda schválila dlhodobý plán ministerstva obrany na modernizáciu a výrazné zvýšenie počtu vojakov vo svojich ozbrojených silách po ruskej invázii na susednú Ukrajinu.

READ  Rast cien bol pre slovenskú národnú banku prekvapením

Podľa plánu oznámeného v stredu by členské štáty NATO s počtom obyvateľov 5,5 milióna mali mať do roku 2035 22 000 príslušníkov v službe oproti 14 100 v tomto roku.

Slovensko plánuje nakúpiť 228 rôznych obrnených vozidiel a modernizovať svoje letecké základne, aby sa pripravili na bojové lietadlá USF-16 od roku 2024, po ďalších dohodách o nákupe nových zbraní.

Vláda sľúbila, že do roku 2024 vynaloží na armádu 2 percentá HDP Slovenska.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu povedal, že plán OSN na cestu obilia na prepravu ukrajinských poľnohospodárskych produktov je „možný“. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na stredajšej tlačovej konferencii v Ankare po rozhovoroch povedal, že rozhovory medzi týmito dvoma skupinami sú potrebné. Moskva a Kyjev.

Na stretnutí v Ankare nebol žiadny ukrajinský zástupca. Kyjev sa však obáva, že Rusko by mohlo zaútočiť na jeho južné pobrežie, ak odstráni nášľapné míny z čiernomorských prístavov. OSN Čavušoglu uviedol, že požiadavka Moskvy, aby zapojenie Moskvy do realizácie plánu viedlo k zmierneniu medzinárodných sankcií voči nej, je „veľmi rozumná“.

„Produkty vyvážané Ukrajinou a Ruskou federáciou musia byť nainštalované, keď ich bude potrebovať celý svet,“ povedal s tým, že dúfa, že „technologické produkty“ budú čoskoro „hotové“. “

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close