Ekonomika

Ruské embargo na plyn poškodí európsku ekonomiku: MMF

Medzinárodný menový fond (MMF) varoval, že ruské embargo na plyn môže tvrdo zasiahnuť strednú Európu a spôsobiť hlbokú recesiu v Maďarsku, na Slovensku, v Českej republike a Taliansku.

Štúdia MMF, zverejnená v utorok na blogu, ukazuje, že čiastočné zastavenie dodávok ruského plynu už poškodzuje európsky rast a že úplné odstavenie by bolo podstatne závažnejšie.

Najmä v strednej a východnej Európe hrozí 40-percentný výpadok spotreby plynu a 6-percentný pokles HDP, dodala štúdia.

Štúdia však ukazuje, že dopady zníženia plynu možno zmierniť zabezpečením alternatívnych dodávok a zdrojov energie, zmiernením obmedzení infraštruktúry, podporou šetrenia energiou ochranou zraniteľných domácností a rozšírením dohôd o solidarite o zdieľaní plynu v celej krajine.

„Naša práca naznačuje, že 70-percentné zníženie ruského plynu možno zvládnuť v krátkodobom horizonte prístupom k alternatívnym dodávkam a zdrojom energie a prechodom z predtým vysokých cien na nízky dopyt,“ uviedli vedci.

Medzitým bude ruským embargom ekonomicky najviac postihnuté Maďarsko so znížením hrubého domáceho produktu (HDP) o viac ako 6 percent, zatiaľ čo Slovensko, Česká republika a Taliansko zaznamenajú pokles HDP o 5 percent v dôsledku alternatívneho plynu. zásoby. .

Európa sa dostala do popredia amerických ropných a plynových embárg voči Rusku po spustení ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine koncom februára.

Nie celá Európa však súhlasí s jej postojom voči Rusku. Maďarský premiér Viktor Orbán odsúdil sankcie EÚ voči Moskve.

„Spočiatku som si myslel, že sme si len strelili do nohy, ale teraz je jasné, že európska ekonomika si strelila do pľúc a lapá po vzduchu,“ povedal Orbán, ostrý kritik protiruských sankcií. V nedávnom rozhovore pre miestny obecný rozhlas.

READ  Nový pokus o záchranu občanov Mariupolu v snahe ovládnuť celé Rusko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close