Svet

Ruské jednotky sú obkľúčené neďaleko kľúčového ukrajinského mesta v anektovanom regióne

  • Niekoľko tisíc ruských vojakov je obkľúčené Ukrajinou.
  • Stalo sa tak neďaleko hlavného mesta jedného zo štyroch moskovských regiónov anektovaných prezidentom Vladimirom Putinom o deň skôr.
  • Kyjev a Západ Putinovu anexiu štyroch území odsúdili.

Ukrajina v sobotu oznámila, že obkľúčila niekoľko tisíc ruských vojakov pri veľkom meste na jednom zo štyroch území kontrolovaných Moskvou, ktoré prezident Vladimir Putin anektoval deň predtým napriek odsúdeniu zo strany Kyjeva a Západu.

Putin usporiadal v piatok v Kremli veľkú ceremóniu na oslavu anexie štyroch území kontrolovaných jeho armádou.

„Chcem to povedať kyjevskému režimu a jeho pánom na Západe: ľudia žijúci v Luhansku, Donecku, Chersone a Záporoží sa navždy stávajú našimi občanmi,“ povedal Putin.

Americký prezident Joe Biden v piatok odsúdil ceremóniu v Moskve ako „nechutný zvyk“ a prisľúbil podporu Kyjevu.

Ukrajinské sily boli v sobotu pred bránami mesta Lyman v Donecku, ktoré sa moskovské sily už týždne na jar snažia dobyť.

Ukrajinská armáda v sobotu oznámila, že obkľúčila ruský kontingent neďaleko mesta na východe krajiny, ktorý má podľa odhadov asi 5000 vojakov.

Čítať | Putin hovorí, že Rusko sa nesnaží získať späť Sovietsky zväz

Guvernér susednej Luhanskej oblasti Sergej Keide povedal, že obkľúčení vojaci majú tri možnosti: „Pokúsiť sa všetko rozbiť, zomrieť spoločne alebo sa vzdať.“

Prokremeľský donecký vodca v piatok povedal, že ruskí vojaci a ich spojenci držia Lymana „z posledných síl“.

Štyri zlúčené územia tvoria dôležitý pozemný koridor medzi Ruskom a Krymským polostrovom, ktorý v roku 2014 anektovala Moskva.

Týchto päť regiónov spolu tvorí 20 percent Ukrajiny, kde Kyjev v posledných týždňoch ustupuje z územia.

„Nezákonná a protiprávna“ príloha

Washington oznámil „prísne“ nové sankcie proti ruským predstaviteľom a ministerstvu obrany a uviedol, že spojenci G7 podporujú uloženie „nákladov“ každej krajine, ktorá fúziu podporuje.

READ  Až 1,5 milióna vakcín proti rumelke prichádza do Pakistanu, pretože krajina čelí nedostatku vakcín

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj okamžite naliehal na vojenskú alianciu NATO pod vedením USA, aby umožnila jeho krajine rýchle členstvo.

Prisahal tiež, že nebude môcť rokovať s Ruskom, kým bude Putin pri moci.

Šéf NATO Jens Stoltenberg kritizoval anexiu ako „nelegitímnu a nelegitímnu“, ale zostal nezáväzný po tom, čo Ukrajina uviedla, že požiada o vstup do západnej aliancie.

USA a Kanada vyjadrili podporu členstvu Ukrajiny, ale ustúpili od sľubov, že to urýchlia.

Turecko v sobotu vyhlásilo, že anexia Ruska bola „vážnym porušením zavedených princípov medzinárodného práva“.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba napriek varovaniam od Putina, že jadrové zbrane by sa mohli použiť na obranu zajatých území, povedal, že Kyjev „bude pokračovať v oslobodzovaní našej krajiny a našich ľudí“.

Kuleba uviedol, že Ukrajina predložila prepojenia na Medzinárodný súdny dvor a chce, aby ich súd v Haagu vyšetril „čo najskôr“.

Šéfa jadrovej elektrárne zatkli

Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v piatok uviedol, že Washington „okamžite“ budúci týždeň oznámi Kyjevu novú zbraňovú loď.

Sullivan tiež povedal, že hoci existuje „nebezpečenstvo“, že Putin použije jadrové zbrane, nič nenasvedčuje tomu, že by tak urobil okamžite.

V sobotu ukrajinská jadrová agentúra uviedla, že „ruské hliadky“ zadržali generálneho riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne v Moskve.

Keď Ihor Murašov v piatok opustil závod, bol zadržaný a slepo nasmerovaný „neznámym smerom“, povedal Enerkottam.

Čítať | Putin oznámil 4 nové regióny Ruska na ceremónii formálnej anexie častí Ukrajiny

Záporožie – najväčšie európske jadrové zariadenie – sa v posledných týždňoch ocitlo v centre napätia po tom, čo sa Moskva a Kyjev navzájom obvinili z útokov na elektráreň a v jej blízkosti, čo vyvolalo obavy z jadrovej katastrofy.

Čína, India, Brazília a Gabon odsúdili anexiu týchto území OSN. Rusko v piatok vetovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady.

READ  Zelenskij vracia úder, keď Elon Musk zakladá prieskum na Twitteri o anektovaných regiónoch Ukrajiny | Ukrajina

Hoci ruské veto bolo pevné, západné mocnosti v nádeji, že demonštrujú rastúcu izoláciu Moskvy na svetovej scéne, teraz predložia odsúdenie na Valné zhromaždenie, kde môže každý národ hlasovať a nikto nemôže zabiť rezolúciu.

Delegáti z desiatok krajín odišli v piatok zo stretnutia UNESCO v Mexico City, kde symbolicky odsúdili inváziu na Ukrajinu, keď na pódium vystúpilo Rusko.


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close