Ekonomika

Ruské sankcie budú zrušené, keď invázia G-7 uplynie 1 mesiac

Brusel (Kjóto) – Lídri siedmich priemyselných krajín sa vo štvrtok zaviazali, že budú pozorne sledovať každý pokus Ruska pomôcť zrušiť sankcie na okupáciu Ukrajiny, pričom Moskva je varovaním pre krajiny ako Čína.

Oznámenie prišlo, keď sa lídri Spojených štátov, Japonska a Európy zišli v Bruseli na sérii summitov, aby potvrdili svoje odhodlanie stáť pri Ukrajine a vyvinúť ďalší tlak na Rusko, aby zastavilo svoju vojenskú kampaň, ktorá sa začala pred mesiacom.

„Zdôrazňujeme náš záväzok uvaliť na Rusko vážne dôsledky úplným zavedením ekonomických a finančných opatrení, ktoré sme už zaviedli,“ uviedli lídri G-7 vo vyhlásení, keď sa stretli po prvý raz od invázie.

„Sme pripravení využiť potrebné dodatočné opatrenia,“ dodali.

V rámci novozačatej iniciatívy Británia, Kanada, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Japonsko a Spojené štáty americké a Európska únia plánujú monitorovať úplnú implementáciu sankcií a koordinovať svoju reakciu na únikové operácie.

Agresívne kroky Ruska sú zamerané na izoláciu krajiny od svetovej ekonomiky, vrátane zmrazenia aktív ruskej centrálnej banky, zákazu veľkých ruských finančných inštitúcií z veľkého medzinárodného platobného systému a uvalenia exportných sankcií a obmedzení na odpojenie Ruska od vyspelých technológií.

Vysoký americký predstaviteľ uviedol, že ruská centrálna banka sa snaží využiť svoje zlaté rezervy ako kameň úrazu rubľa a že G-7 dá jasne najavo, že akékoľvek transakcie súvisiace so zlatom s centrálnou bankou sú zakázané.

Spojené štáty spolu s ďalšími členmi G-7 oznámili nové sankcie zamerané na 400 ruských elít, členov parlamentu a bezpečnostných agentúr. Prisľúbila tiež viac ako 1 miliardu dolárov na humanitárnu pomoc na pomoc obyvateľom Ukrajiny a tým, ktorých postihla potravinová neistota a iné dôsledky vojny.

Japonský premiér Fumio Kishida sa zúčastnil stretnutia G-7 ako jediný ázijský člen skupiny s tým, že sa očakáva, že ukrajinská kríza bude mať vplyv na indicko-pacifický región a zvýši čínsku vojenskú stabilitu.

READ  Volkswagen prinesie 2 000 nových pracovných miest, zahájenie výroby je plánované na rok 2023 - Spoločnosti a trhy - Ekonomika

Kishida povedal, že Japonsko poskytne 100 miliónov dolárov v novej humanitárnej pomoci na pomoc krízou zasiahnutej Ukrajine a susedným krajinám, okrem už prisľúbených 100 miliónov dolárov. Povedal tiež, že na zoznam sankcií pribudnú aj ruskí jednotlivci a firmy.

Ako konflikt eskaloval v dôsledku obáv z globálnych cien energií a nedostatku potravín, členovia G-7 sa dohodli na spolupráci s krajinami produkujúcimi ropu a plyn s cieľom zabezpečiť udržateľné a udržateľné globálne dodávky energie a riešiť rastúcu globálnu potravinovú krízu. Bezpečnostná kríza.

Predchádzajúci deň sa lídri NATO dohodli na poskytnutí dodatočnej bezpečnostnej podpory, aby sa Kyjev mohol brániť, vrátane vybavenia na pomoc pri obrane proti chemickým, biologickým a jadrovým hrozbám.

V snahe posilniť svoju bezpečnosť vo východnej časti 30-člennej aliancie, ktorá je blízko Ruska, budú v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku zriadené ďalšie štyri mnohonárodné vojnové lode. Poľsko.

Organizácia Severoatlantickej zmluvy vo vyhlásení vydanom po summite vyzvala Čínu, „aby sa akýmkoľvek spôsobom zdržala podpory ruského vojnového úsilia a zdržala sa akéhokoľvek konania, ktoré by Rusku pomohlo vyhnúť sa sankciám“.

Americká vláda nedávno vyjadrila obavy, že Peking zvažuje poskytnúť Moskve priame vojenské vybavenie na použitie proti Ukrajine.

Napriek silnejúcemu odporu ukrajinských síl od začiatku invázie 24. februára Rusko pokračovalo vo svojej ofenzíve a brutalita sa vystupňovala, keďže medzi jeho ciele patria nemocnice, školy a útulky. Milióny ľudí opustili svoje domovy a utiekli do susedných krajín.

Uprostred obáv, že by Rusko mohlo na Ukrajine použiť chemické, biologické alebo jadrové zbrane, NATO aj G-7 pred takouto taktikou varovali.

Na otázku, či by Spojené štáty podnikli vojenskú akciu, ak by Rusko použilo chemické zbrane, prezident Joe Biden na tlačovej konferencii odpovedal: „Budeme reagovať.“ Ale „povaha odpovede závisí od charakteru aplikácie,“ dodal.

READ  Platba 100 eur cez Kabinet na zmiernenie inflácie

V snahe ďalej izolovať Rusko sa lídri G-7 dohodli, že medzinárodné organizácie a multilaterálne fóra by už nemali obchodovať s Ruskom „na pravidelnej báze“.

Biden povedal, že verí, že Moskva by mala byť vylúčená zo skupiny 20. Skupiny G-20 zahŕňajú rozvíjajúce sa ekonomiky vrátane Číny a G-7.

Rusko oznámilo, že preruší rozhovory o povojnovej bilaterálnej mierovej dohode, keďže Japonsko pokračuje v spolupráci so svojimi ďalšími spojencami G-7 na uvalení prísnejších sankcií voči Moskve, pričom v Tokiu nedosiahlo žiadny pokrok na desaťročí dlhej regionálnej línii. Vyriešiť.

Počas stretnutia G-7 Kišida povedal, že najnovší krok Ruska nezabráni Tokiu v „rozhodnej reakcii“ na okupáciu.

Novinárom tiež povedal, že členovia G-7 opätovne potvrdili svoju ochotu spolupracovať pri riešení severokórejských jadrových a raketových hrozieb po štvrtkovom odpálení medzikontinentálnej balistickej strely.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close