Hlavné správy

Ruskí agenti pôsobili aj na Slovensku. Vylúčenie Moskvu sťaží

Slovensko bude pravdepodobne konať v nadväznosti na nedávne správy o bombovom útoku na Vrbetice.

Keď si po neho na jar 2014 prišli policajti, dva roky ho dôstojník slovenskej armády Otto C. Vojenská spravodajská služba ich nasledovala. Bol podozrivý zo špionáže pre Rusko.

Slovenská tajná služba bola zvedavá, ako často mení svoje luxusné autá. Ako viceprezident Petra Vojtecha, vtedajšieho šéfa verejnej služby, malo Slovensko priamy prístup k väčšine utajovaných skutočností prijatých z NATO a EÚ ako spojenec.

O niekoľko mesiacov neskôr polícia zatiaľ vojenského dôstojníka neobvinila. Výsledky prípadov sabotáže a korupcie nie sú zatiaľ známe. Jediné, čo vieme, je, že Otto c. Krátko po zadržaní opustil službu v ozbrojených silách.

Teraz je pravdepodobné, že Slovensko bude konať rozhodnejšie a neurčito po správach, že ruskí agenti mohli vykonať sabotáž, ktorá v roku 2014 v českej dedine Virbedis viedla k výbuchu muničného skladu. Slovensko pravdepodobne vyhostí niektorých Rusov s diplomatickou ochranou.

Súvisiaci článokNa zasadnutí slovenskej bezpečnostnej rady sa rokovalo o situácii v Československu čítaj viac

„Naša odpoveď bude rozhodná a podstatná, a v tomto prípade to preukáže našu dôveryhodnosť pre našich spojencov v Českej republike,“ uviedol minister zahraničia Ivan Korok (kandidát SASS). Dodal, že sa bude usilovať o to, aby nevznikli pochybnosti o tom, v čom stojí Slovenská republika.

Slovenské orgány teraz čakajú na ďalšie informácie od svojich českých kolegov. Český podpredseda vlády John Hamak (ČSSD) pripustil, že zistenia spravodajskej služby a tajnej služby sú dostatočné na to, aby mu umožnili hovoriť o zapojení ruskej tajnej služby GRU do vrbětického bombardovania.

Rada vlády SR sa zíde v utorok 20. apríla, aby rokovala o reakcii Slovenska na podporu Československa vrátane jeho vôle vyhostiť ruských diplomatov a agentov.

READ  Živý prenos Poľsko vs Slovensko: Ako sa dá dnes pozerať na zápas Euro 2020

Slovenskí predstavitelia odpovedali v nedeľu, vrátane štátnej prezidentky Susanny Čaputovej. Ministri zahraničia Viceroyalty Group pripravili spoločné vyhlásenie z iniciatívy slovenského ministra Koroka.

Prípadné rozhodnutie o vyhostení niektorých ruských diplomatov zo Slovenska skomplikuje pôsobenie ruských agentov na hraniciach krajiny.

„Ak sa ma pýtate, či boli moji predchodcovia a predchádzajúca vláda informovaní o zahraničných mocnostiach, ktoré tu vykonávali rôzne činnosti, odpoveď je jednoduchá: áno, boli,“ uviedol minister obrany Jaroslav Na (Ozano), ktorý má vedomosti ruského jazyka a spravodajské operácie na Slovensku.

Na Slovensku údajne pôsobia agenti 29155 elitnej divízie GRU. Medzi mužmi zapojenými do výbuchu Vrbětice sú údajne Alexander Petrov a Ruslan Poshirov (mená v pasoch, ktoré používajú), ako aj členovia tejto frakcie. Ich skutočné mená sú Alexander Mishkin a Anatoly Sebika.

České orgány tvrdia, že tí istí ľudia sú účastníkmi otravy Sergeja Skribala, dvojitého agenta vo Veľkej Británii.

Ruskí agenti v Tatrách a Bratislave

20. apríla 2021 o 12:36 | மிச்சல் கட்டுகா

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close