svet

Rusko falšuje históriu, pobaltské štáty obviňujú Moskvu

Lídri troch pobaltských krajín vo štvrtok odsúdili snahy Ruska o „falšovanie histórie“ pred 75. výročím konca druhej svetovej vojny.

V spoločnom vyhlásení prezidenti Litvy, Lotyšska a Estónska požadovali „pravdu a spravodlivosť“ pri posudzovaní zločinov komunistickej éry a zodpovednosti Moskvy za vypuknutie konfliktu. Agentúra AFP.

„Skreslenie historických udalostí, ktoré viedli k druhej svetovej vojne a rozdelenie Európy po vojne, je nešťastné úsilie sfalšovať históriu a spochybňuje základy súčasného medzinárodného poriadku založeného o medzinárodných predpisoch. “ varuje prezidentské trio.

Predsedovia vzdali hold „všetkým obetiam a spojeneckým vojakom, ktorí porazili nacistický režim“, zároveň pripomenuli, že počas studenej vojny bývalý Sovietsky zväz tiež využíval vojenské sily a represie na zotročenie určitých regiónov.

“Druh hybridnej vojny”

Litovský prezident Gitanas Nauseda uviedol, že nedávne pokusy Moskvy zvrhnúť tajný nacistický a sovietsky pakt z roku 1939, ktoré boli uzavreté pred vypuknutím druhej svetovej vojny a ktorých cieľom bolo rozdelenie Európy, predstavovali „historický revizionizmus“.

Jeho lotyšský kolega Egils Levits hovorí, že „falšovanie histórie je druh hybridnej vojny“, ktorú vedie Moskva.

Kým 9. máj sa v Rusku oslavuje ako deň víťazstva nad nacizmom, pre mnohých v pobaltských republikách je to začiatok desaťročí často brutálnej sovietskej okupácie, píše AFP.

Poľsko obviňuje Rusko

Moskva však odmietla uznať okupáciu pobaltských krajín v rokoch 1944-1945 ako okupáciu a nikdy sa za ňu neospravedlnila ani neponúkla nápravy.

Ruský prezident Vladimir Putin a ďalší vyšší ruskí predstavitelia nedávno obvinili Poľsko z toho, že je zodpovedný za vypuknutie druhej svetovej vojny, ktorú Varšava a jej západní spojenci odmietajú ako falošný revizionizmus.

Tri pobaltské krajiny získali nezávislosť od zničeného Sovietskeho zväzu v rokoch 1990 a 1991. V roku 2004 vstúpili do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie a od tej doby ich vzťahy s Ruskom sú stať sa ešte viac napätým.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close