Hlavné správy

Rusko hovorí za vakcínu s územím Ukrajiny, ako hovorí Slovensko

Slovensko sa vrhlo do diplomatického frontu po tom, čo sa jeho predseda vlády vysmieval Rusku, že zaplatil za vývoz vakcíny Kovit-19 do Ruska.

Slovenský rozhlasový predseda Igor Madovič v stredu v rozhlasovom rozhovore sľúbil, že južnú časť Ukrajiny vymení za domácu vakcínu v Rusku.

Neskôr dodal, že išlo o vtip: „Nesľuboval som nič … Snažím sa dostať vakcínu.

Pán Madovič Teraz sa ospravedlnil Pokiaľ ide o komentáre, súhlasia s tým, že sú „nesprávne“. Vo svojom vyhlásení na svojej facebookovej stránke uviedol: „Postoj Slovenska k regionálnej integrite Ukrajiny bol vždy veľmi jasný. Je potrebné dodržiavať medzinárodné právo.

„Ospravedlňujem sa všetkým Ukrajincom za moju nesprávnu reakciu, ktorá by mohla narušiť ich legitímne úsilie.“

Ukrajinské ministerstvo zahraničia vo svojom vyhlásení pred ospravedlnením pána Madoviča uviedlo: „Bez ohľadu na motívy, typ alebo kontext sú myšlienky ako šéf slovenskej vlády, ktoré priamo odkazujú na územnú celistvosť Ukrajiny, neprijateľné.

„Ruská okupácia a Krymská autonómna republika a časti mesta Sevastopol a časti ukrajinského Donbasu sú obzvlášť zraňujúce„ vtipom “pre ukrajinský ľud postihnutý ruskou okupáciou a ruskou okupáciou,“ dodala.

Slovensko je uprostred politickej krízy vyvolanej tajnou dohodou s pánom Madovičom o získaní ruskej vakcíny Sputnik V, a to napriek rozdielom medzi jeho koaličnými partnermi.

Kríza sa v stredu zhoršila, pretože člen vládnej koalície Richard Sulick požadoval rekonštrukciu kabinetu.

Madovič obhajoval dohodu o očkovaní za dva milióny dolárov, ktorá by urýchlila očkovací program na Slovensku, v jednej z najviac postihnutých krajín Európskej únie.

Ostatní členovia koalície však dohodu odsúdili a uviedli, že vakcína je geopolitickým nástrojom hybridnej vojny Ruska proti Západu a nebola schválená protidrogovým regulátorom Európskej únie (EMA).

Dodatočná správa od AP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close