Svet

Rusko obvinilo USA z pokusu o vyvolanie revolúcie v Bielorusku – Svet – Spravodajstvo

Demonštranti počas stretnutia stúpencov bieloruskej opozície v Minsku 13. septembra 2020.

Autor:

Rusko v stredu obvinilo Washington z pokusu o vyvolanie revolúcie v Bielorusku, kam ruský minister obrany Sergej Šojgu medzitým cestoval, aby diskutoval o vojenských vzťahoch, informovala agentúra Reuters.

„Hovoríme v podstate o zle maskovanom pokuse zorganizovať ďalšiu„ farebnú revolúciu “a protiústavnom puči, ktorého ciele a zámery nemajú nič spoločné s bieloruskými občanmi,“ uviedol riaditeľ zahraničnej spravodajskej služby Ruskej federácie (SVR) Sergej Naryškin. ), podľa RIA.

Podľa agentúry Reuters Naryškin obvinil USA z financovania bieloruských protivládnych blogerov, zo školenia aktivistov prostredníctvom mimovládnych organizácií, ako aj z podpory ďalších ľudí vrátane vodcu opozície Sviatlany Cichanovskej. „Podľa SVR zohrávajú USA v Bielorusku kľúčovú úlohu,“ uviedol Naryškin.

Podľa agentúry Reuters ide o doteraz najsilnejšiu rétoriku zo strany Ruska v súvislosti s bieloruskými protestmi.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obvinil USA zo združovania s Poľskom, Litvou, Českom a Ukrajinou za to, že spoločne zaútočili na jeho vládu. „Taktika organizátorov (protesty) vychádzala z klasickej americkej učebnice farebnej revolúcie,“ uviedol Lukašenko.

Lukašenko v rozhovore s ruským ministrom obrany Sergejom Šojigu počas rokovaní v Minsku uviedol, že požiadal svojho ruského partnera Vladimira Putina o dodávku zbraní. O aké zbrane išlo, však nespresnil.

Rusko pošle prvú tranžu pôžičky Bielorusku do konca roka

Rusko pošle prvú tranžu pôžičky vo výške 1,5 miliardy dolárov (1,26 miliardy) Bielorusku do konca roka a zvyšok pôžičky poskytne v roku 2021. Uviedol to v stredu ruský minister financií Anton Siluanov.

Siluanov novinárom povedal, že pôžička dohodnutá medzi prezidentom Vladimirom Putinom a bieloruským vodcom Lukašenkom počas rozhovorov tento týždeň pomôže Bielorusku a jeho štátnym spoločnostiam splatiť dlhy a podporí finančnú stabilitu v krajine bývalého Sovietskeho zväzu.

Ruský minister dodal, že tieto dva štáty sa ešte musia dohodnúť na konečných podmienkach pôžičky, ktorá bude denominovaná v ruských rubľoch a amerických dolároch.

Rusko sa v bieloruskej kríze postavilo na stranu Lukašenka, zatiaľ čo Západ označil výsledky volieb za zmanipulované a odsúdil tvrdý zákrok proti demonštrantom. Koncom augusta Putin oznámil, že Rusko zriadilo na žiadosť Lukašenka rezervnú policajnú jednotku, ktorá by mala byť nasadená, ak by sa situácia počas demonštrácií v Bielorusku vymkla spod kontroly.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho online verzie je prinášať vám aktuálne správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close