Hlavné správy

Rusko obviňuje Meyera z poškodzovania hrobov vojakov z prvej svetovej vojny

BRATISLAVA, Slovensko (AP) — Predstavitelia na Slovensku odmietli tvrdenie ruského veľvyslanectva, že hroby ruských vojakov z prvej svetovej vojny boli vandalsky zničené na príkaz starostu miestnej dediny.

Ruský veľvyslanec Igor Bratchikov navštívil začiatkom tohto týždňa miesto v Ladomirovej a našiel hroby „takmer úplne zničené“, uviedla ambasáda. Primátor Vladislav Kuber vo vyhlásení obvinil zo zodpovednosti za to, čo nazval „rúhačským činom“.

Na dedinskom cintoríne bolo pochovaných 270 vojakov ruskej 8. armády, ktorí zahynuli na území dnešného východného Slovenska. Veľvyslanectvo uviedlo, že renováciou hrobov strávilo osem rokov.

Slovenský prokurátor Maroz Žilinka povedal, že úrady budú vyšetrovať, čo sa na mieste stalo.

Odkedy Rusi napadli Ukrajinu koncom februára, mnohé bývalé komunistické krajiny a bývalé sovietske republiky urýchlili proces odstraňovania svojich zostávajúcich pamätníkov zo sovietskej éry.

Kubár poprel, že by boli hrobky zničené. Povedal, že časť poškodeného betónu bola odstránená a jeho vláda plánuje opraviť cintorín, a tiež sa obrátil na ruské veľvyslanectvo so žiadosťou o financovanie prác.

Národná polícia Slovenska sa vo svojom príspevku na Facebooku hodila za primátora a obvinila ambasádu z klamstva. Uviedla, že starostovi sa po ruských tvrdeniach vyhrážali smrťou.

Územie dnešného Slovenska bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska, ktoré počas 1. svetovej vojny bojovalo proti Rusku.

READ  Slovenská vláda tvrdí, že o dodávke lietadiel na Ukrajinu musí rozhodnúť parlament - EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close