Svet

„Rusko, Rwanda posiela vojakov do Stredoafrickej republiky“ | politické správy

Vláda SAR uviedla, že zahraničné jednotky boli vyslané domov po pokuse o štátny prevrat pred prezidentskými a parlamentnými voľbami.

Stredoafrická republika uviedla, že Rusko a Rwanda vyslali do krajiny stovky vojakov po pokuse o štátny prevrat pred budúcotýždňovými prezidentskými a parlamentnými voľbami.

Vláda SAR v sobotu obvinila bývalého prezidenta Franka Boseho z prípravy puču po tom, čo v hlavnom meste Bangui začali spoločne postupovať tri silné povstalecké skupiny.

„Rusko vyslalo stovky vojakov a ťažkých zbraní v rámci bilaterálnej dohody o spolupráci,“ uviedol v pondelok hovorca vlády Ange Maxim Kazakui.

„Rwandrovci poslali niekoľko stoviek mužov na zem a začali bojovať.“

Rwanda potvrdila, že tento krok bol reakciou na zameranie jej vojsk v mierových silách OSN povstalcami podporovanými spoločnosťou POSI, ktorá v rokoch 2003 až 2013 vládla v Stredoafrickej republike.

Kremeľ síce vyjadril „vážne znepokojenie“ nad udalosťami v SAR, ale z Moskvy to nebolo okamžite potvrdené.

Súkromní strážcovia najatí ruskými spoločnosťami už poskytujú bezpečnosť prezidentovi Fastinovi-Archangelovi Tudorovi a sú zapojení do výcviku miestnych ozbrojených síl.

Opozícia požadovala zrušenie referenda 27. decembra, kým nebude obnovený „mier a bezpečnosť“.

Keď v roku 2013 Posey nastúpil do funkcie prezidenta, SAR prepukla v konfrontačné spojenectvo, ktoré bolo do veľkej miery odvodené od moslimskej menšiny.

Puč vyvolal krvavý kúpeľ medzi Celicou a takzvanými „obrannými silami Balaka“.

READ  Šéf BSNI sa zaviazal, že na spomienkovej udalosti neustúpi z policajného kontaktu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close