Svet

Rusko si cení iba silu. Diplomati v leasingu o výzvach a príležitostiach zahraničnej politiky EÚ

Minulý víkend Európska únia Vysoký predstaviteľ Joseph Borel navštívil Rusko, aby diskutoval o aktuálnych otázkach vo vzťahoch medzi oboma stranami. Návšteva „ministra zahraničných vecí“ EÚ sa ukázala ako veľmi nepriaznivá – mnohí ju označili za darček pre moskovskú kampaň, skupina Európskeho parlamentu Poslanec Borel vyzval na rezignáciu. Neúspech Borralovej návštevy v Moskve rozprúdil debaty o účinnosti a dopade zahraničnej politiky EÚ a obraze Bruselu na medzinárodnej scéne.

Na diskusiu o týchto problémoch pozval portál „Delphi“ skúseného lotyšského veľvyslanca Immondsa Lisiho na rozhovor. Počas svojej diplomatickej kariéry bol Liszis veľvyslancom Lotyšska v mnohých krajinách vrátane Španielska, Belgicka a Francúzska. Reprezentoval aj Lotyšsko NATO A politická a bezpečnostná rada EÚ. V súčasnosti je vedeckým pracovníkom na Lotyšskom inštitúte zahraničnej politiky.

Počas studenej vojny generálny tajomník NATO Hastings Ismail definoval misiu koalície ako: „udržať Rusov vonku, Američanov vnútri a Nemcov pod kontrolou“. („Udržujte Rusov, Američanov, Nemcov na dne.“) Aký je zahraničnopolitický cieľ EÚ? Dajú sa ciele zahraničnej politiky a politiky EÚ teraz zhrnúť do podobného formátu ako jedna až dve vety?

Generálny tajomník Ismi uviedol nasledujúcu definíciu práce koalície počas studenej vojny, keď bola dynamika medzinárodných vzťahov jasná a zreteľná. Myslím si, že najdôležitejšou vecou všetkých troch prvkov tejto definície by dnes nemalo byť Nemcov, ale aby bolo Nemecko aktívnejšie.

Keď prídeme do Európy dnes, musíme sa len pozrieť na súčasnosť Európsky Funkčné obdobie Komisie (EK), ktorá začala svoju prácu v roku 2019. Volebná komisia oznámila, že chce byť geopolitickejšia.

READ  Putin vyhlásil Krym navždy za súčasť Ruska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close