Ekonomika

Rusko spúšťa plán zdanenia zahraničných technológií a podpory domácej konkurencie

MOSKVA (Reuters) – Ruská vláda v utorok predstavila plány na zavedenie nových daní na digitálne služby v zahraničnom vlastníctve do novembra ako súčasť série plánov zameraných na podporu domáceho technologického sektora v Moskve.

Navrhovaná daň pre zahraničné technologické spoločnosti bola predstavená ako súčasť medzinárodného úsilia o prijatie nových globálnych daňových pravidiel, ktoré by lepšie zachytili príjmy veľkých technologických spoločností známych presúvaním zisku na nižšie technické limity.

Námestník ministra financií Alexej Sasanov začiatkom tohto roka uviedol, že veľké zahraničné digitálne spoločnosti poskytujúce služby v Rusku by mali podliehať dani zo zisku a rokoval s Moskovskou organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

V prípade Ruska však tento krok prichádza v dôsledku širšieho úsilia o posilnenie kontroly nad internetom a podporu domácich alternatív k službám poskytovaným Silicon Valley.

Rusko sa snaží prinútiť zahraničné spoločnosti, aby na svojom území otvárali kancelárie a uchovávali osobné údaje Rusov.

K ďalším opatreniam, ktoré už boli zavedené v tomto roku, patrí zníženie dane pre domáce IT spoločnosti. Smartphony, počítače a ďalšie zariadenia zakúpené v Rusku boli povinné poskytnúť používateľom vopred nainštalovaný ruský softvér.

Vláda vo vyhlásení uviedla, že balík dodatočných opatrení sa v utorok snaží zvýšiť dopyt po domácich technológiách a urýchliť digitálnu transformáciu určitých segmentov ekonomiky.

(Reportáž Alexander Marrow; Úpravy Peter Graf)

READ  Sizzardo: Krajiny V4 pomáhajú zastaviť litovských prisťahovalcov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close