Ekonomika

Rusko tvrdí, že západná vojenská pomoc privádza Moldavsko do „katastrofy“

Moskva

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Kaluzin v sobotu povedal, že západná vojenská pomoc Moldavsku neprispieva k bezpečnosti a suverenite krajiny.

„Ako ukazuje skúsenosť, bezohľadná jazda krajiny so západnými zbraňami neprispieva k jej bezpečnosti a suverenite, ale skôr približuje katastrofu,“ povedal Michail Kaluzin ruskej štátnej tlačovej agentúre RIA.

Kaluzin poznamenal, že Moskva opakovane vyzývala Kišiňov, aby „rozumne“ vnímal plány Západu na „zvýšenie bezpečnostných kapacít“.

„Chcem ešte raz vyjadriť pochybnosť, že takáto ‚pomoc‘ zo Západu, ktorá vyzerá ako rozvoj regiónu, sa uskutočňuje v záujme Moldavska,“ zdôraznil.

K otázke dodávok ruskej ropy cez Ukrajinu Kaluzin povedal: „Objem ropy prečerpaný cez južnú vetvu ropovodov Družba do Maďarska, Slovenska a Českej republiky zostane na tohtoročnej úrovni.“

V komentári k urovnaniu konfliktu v Náhornom Karabachu uviedol, že implementácia trojstranných dohôd medzi Ruskom, Arménskom a Azerbajdžanom prispeje k pokroku v mierovej dohode medzi Baku a Jerevanom.

„Očakávame najmä postupný pokrok v oblastiach, ako je blokovanie dopravných a ekonomických väzieb v regióne, demarkácia a riešenie humanitárnych otázok,“ povedal.

Arménsko a Azerbajdžan viedli v septembri 2020 44-dňovú vojnu o Náhorný Karabach, územie medzinárodne uznávané ako súčasť Azerbajdžanu, a sedem priľahlých regiónov.

Vo vojne, ktorá sa skončila mierovou zmluvou sprostredkovanou Ruskom, Azerbajdžan oslobodil niekoľko miest a viac ako 300 osád a dedín, ktoré boli takmer 30 rokov okupované Arménskom.


Webová stránka agentúry Anadolu obsahuje iba časť správ doručených predplatiteľom systému AA News Broadcasting System (HAS) a je v skrátenej forme. Kontaktujte nás pre možnosti predplatného.

READ  NATO: NATO vedie mimoriadne rozhovory po pristátí rakety v Poľsku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close