Ekonomika

Ruský nástroj na sledovanie aktív – OCCRP

Predstavuje program na identifikáciu a zoznam obrovského bohatstva mimo Ruska podľa kľúčových osobností mimo oligarchie a kľúčových osobností blízkych ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

22-ročná vláda Vladimíra Putina priniesla veľké bohatstvo oligarchom, politikom s dobrými kontaktmi, bezpečnostným úradníkom a ďalším príjemcom jeho skorumpovaného režimu.

Putin bol na začiatku svojho prezidentovania chválený za to, že dostal k moci prezidentov, ktorí v 90. rokoch drancovali ruskú ekonomiku. Niektorí mu prejavili lojalitu a bránili svoje bohatstvo a miesto v novej línii. Za Putina vznikla počas jeho vlády nová generácia bohatých.

Sú to jeho spoločníci, priatelia, finančníci a pomocníci.

Napriek tomu, že priemerní Rusi zaznamenali v posledných rokoch stagnáciu príjmov, boháči z krajiny lietajú po svete na výkonných lietadlách, odpočívajú v stredomorských sídlach a plavia sa na niektorých z najväčších svetových lodí. Ich deti bývajú v exkluzívnych nočných kluboch a získavajú cenné vzdelanie na špičkových svetových univerzitách.

Po brutálnom útoku Ruska na Ukrajinu vlády na celom svete uvalili sankcie na mnohých Putinových priaznivcov. Naučili sa však skrývať svoje bohatstvo a najali si právnikov, aby ho ukryli na tajných bankových účtoch a podnikových štruktúrach. Aj skúsení policajní vyšetrovatelia majú vysoký mandát zistiť, komu čo patrí a koľko.

Preto sme sa rozhodli ísť touto cestou, sledovať tieto aktíva čo najviac a zostavovať ich do databázy na verejné prezeranie a používanie. Začali sme zoznamom ľudí, ktorí sa „aktívne podieľali na represiách a korupcii Putinovho režimu“, ktorý vypracovala Nadácia boja proti korupcii pod vedením opozičného lídra Alexeja Navaľného. Čoskoro ho rozšírime o ďalších Rusov, ktorí majú povolenú korupciu alebo podporu Putinovi.

Hľadali sme pozemky, sídla, spoločnosti, člny, lietadlá a čokoľvek, čo by stálo za to poskladať prostredníctvom dokumentárnych dôkazov v Putinovom okruhu. Niektoré z týchto aktív sú už zaregistrované. Niektoré sú tu odhalené po prvý raz. Niektoré ďalšie je potrebné objaviť: budeme hľadať ďalšie aktíva a lode, pridáme ďalšie mená a túto databázu budeme pravidelne aktualizovať. Ak viete, že sme niečo vynechali, dajte nám vedieť vyplnením tohto formulára.

READ  Hyundai Tucson: Novú generáciu testovali aj v Tatre - Magazín - Auto

Doteraz sme našli a počítame aktíva v hodnote viac ako 17,5 miliardy dolárov.

Často kladené otázky: Čo je to letecký dohľad?

Krajiny po celom svete, vrátane veľkej časti Európy, sa postavili proti ruskej oligarchii a obmedzili slobodu pohybu ich súkromných lietadiel. Medzitým sa oligarchia zúfalo snaží uniknúť konfiškácii tohto majetku. Sledovanie vzduchu pomáha sledovať niektoré z týchto pohybov. Tu je návod, ako sa to robí.

21. marca 2022Prečítajte si článok

Projektové kredity

Výskum: ID OCCRP (Laura Dihmis, Misha Gagarin, Karina Shetrafsky, Alina Sokova)

Hlásenie, písanie a úprava: Hrajú: Antonio Paguro, Laura Dimmis, Alex DiCiatos, Jared Ferry, Brian Fitzpatrick, Kevin Hall, Ilya Lozowski, Eli Moskovitz, Will Neil, Graham Stock, Tom Stokes, Drew Sullivan, Julianne Wallace,

Informácie: John Strosick

Overenie: Ivana Jeremy, Olena Lafoi, Božana Pavlovič, Tima Stojanov

Mediálni a výskumní partneri: Zber protikorupčných údajov, Bird.bg (Bulharsko), Delfi Estónsko, Follow the Money (Holandsko), Frontstory.pl (Poľsko) The Guardian (Spojené kráľovstvo), infoLibre (Španielsko), Inside Story (Grécko), Investigatívne centrum Jan Kuziak (Slovensko), Investigace.cz (Česká republika), Irfimedia (Taliansko), MANS (Čierna Hora), Miami Herald (USA), Le Monde (Francúzsko), NTR (Nemecko), Austro (Slovinsko / Chorvátsko), Profil (Rakúsko ), Re: Baltica, Reporter.lu (Luxembursko), Siena.lt (Litva), SVT (Švédsko), Tamedia (Švajčiarsko), De Tijd (Belgicko), Transparency International UK

Použitie uniknutých údajov: Radi by sme poďakovali Medzinárodnej federácii investigatívnych novinárov (ICIJ) za to, že nám umožnila nakresliť Panama Papers, Pandora Papers, Paradise Papers a Finsen Piles pre tento výskum. Panama Papers aj Paradise Papers unikli do nemeckých novín Süddeutsche Zeitung a preskúmali ich v spoločných projektoch vedených ICIJ. Súbory FinCEN získala služba BuzzFeed News, ktorá pomohla integrovať projekt s ICIJ v roku 2020, ktorý tieto súbory skúmal. Dokumenty ICIJ Pandora získané a zdieľané s mediálnymi partnermi po celom svete.

READ  Dacia Sandero: Koniec lacných časov? V žiadnom prípade! Ale bez nafty - Správy - Auto

preklad: Romina Coleman, Ilya Donsky, Nathan Jacquard

Dizajn a grafika: James O’Brien

Interaktívne a internetové: Mark Nightingale

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close