Ekonomika

Ruský vývoz námornej ropy klesol v prvom mesiaci o 9 % na cenový strop

Londýn

Ruský vývoz námornej ropy klesol v prvom mesiaci zákazu EÚ a cenového stropu o 9 %, podľa údajov Kplera zostavených Anadolu.

EÚ zakázala dovoz námornej ropy z Ruska, najmä poistenie a financovanie prepravy ruskej ropy do tretích krajín námornými cestami. Zákaz EÚ vstúpil do platnosti 5. decembra.

Európska únia, skupina priemyselných krajín G-7 a Austrália sa dohodli na cenovom strope pre ruskú ropu vo výške 60 dolárov za barel, ktorý vstúpil do platnosti v ten istý deň.

V reakcii na cenový strop, dec. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal 27. februára dekrét o zákaze dodávok ropy a ropných produktov do krajín, na ktoré je uvalené embargo, na päť mesiacov od 1. februára.

Ruský vývoz námornej ropy klesol v decembri na 2,79 milióna barelov denne z 3,05 milióna barelov denne v novembri, čo je pokles o 266 000 barelov denne v prvom mesiaci ropného embarga EÚ a prudkého nárastu cien.

Napriek poklesu celkového vývozu ropy z krajiny po mori bola India v decembri najväčším dovozcom ruskej ropy s 1,3 milióna barelov denne.

Čínsky námorný dovoz ropy z Ruska v rovnakom období stagnoval na úrovni 950 000 barelov denne.

Krajiny tvorili minulý mesiac 82 % denného ruského vývozu ropy po mori.

„Rusko posiela viac ropy do Číny a Indie po tom, čo stratilo odbytiská na ťažbu arktickej ropy v západnej Európe,“ povedal Neil Crosby, hlavný analytik spoločnosti OilX, poskytovateľa údajov so sídlom v Londýne. Anatoly.

Ruská ropa rastie v nových ázijských krajinách

Okrem Indie a Číny sa export ruskej ropy do iných krajín Ázie, ako je Južná Kórea a Japonsko, zvyšuje, ukazujú údaje.

V prvom mesiaci cenového stropu Južná Kórea doviezla z Ruska 44 725 barelov denne námornej ropy, čo je viac ako dvojnásobok jeho dovozu 23 500 barelov denne v novembri.

READ  Štyri miestodržitelia Európy diskutujú o bezpečnosti a boji proti vírusu

Japonsko, ktoré má od júna 2022 nulový dovoz ropy z Ruska, doviezlo v decembri 22 600 barelov denne.

Taliansko, jeden z najväčších európskych nákupcov námornej ropy z Ruska, však v decembri oproti predchádzajúcemu mesiacu znížilo svoj dovoz o 71 % na 34 000 barelov denne.

Holandsko, ďalší popredný nákupca ruskej námornej ropy v Európe, malo minulý mesiac nulový dovoz ropy z Ruska.

V novembri predstavoval dovoz ropy do krajiny 102 835 barelov denne.

Toky sú podľa Kplera historicky vysoké, pretože Bulharsko sa nezúčastňuje na sankciách.

Bulharsko dovážalo 160 000 barelov denne ruskej námornej ropy, zatiaľ čo dovoz Turecka klesol o 56 % na 76 500 barelov.

Klesol aj ruský export cez Družbu

Napriek sankciám voči Rusku zostal export ropy do decembra zdravý, uvádza OilX.

„Zaznamenali sme však pokles vývozu o približne 400 000 denne,“ povedal analytik OilX Neil Crosby pre Anadolu.

„Keď sa presunieme do prvého štvrťroka 2023, očakávame ďalšie poklesy v severnej časti Drushpy smerom k Poľsku a Nemecku.“

Ropovod Drushpa, známy aj ako Ropovod priateľstva, je hlavnou trasou na prepravu ropy z východoeurópskeho Ruska na Ukrajinu, Bielorusko, Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Českú republiku, Rakúsko a Nemecko.

Nemecko a Poľsko sa zaviazali, že od 1. januára prestanú dovážať ropu ropovodom.

Podľa nového výskumu Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) stojí zákaz EÚ na dovoz ropy z Ruska a cenový strop ropy Rusko denne 160 miliónov eur (171,7 milióna dolárov).

Vzhľadom na zákaz dovozu rafinovanej ropy do EÚ a rozšírenie cenového stropu pre rafinované ropné produkty, ktoré vstúpi do platnosti 5. februára, Rusko podľa odhadov príde o ďalších 120 miliónov eur denne.


Webová stránka agentúry Anadolu obsahuje iba časť správ doručených predplatiteľom systému AA News Broadcasting System (HAS) a je v skrátenej forme. Kontaktujte nás pre možnosti predplatného.

READ  Ministerstvo hospodárstva SR vyhlasuje prvú výzvu na predkladanie návrhov projektov obnovy - EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close