šport

Rusty Slovakia bude bojovať proti Írsku – keltská ikona Lupo Moravsic

Jeho status jedného z najlepších športovcov v jeho krajine nestačí ani na to, aby mohol Lupo Moravsic vstúpiť do zajtrajšieho play-off Euro 2020 v Bratislave.

Zajtra nepôjdem do hry ani nebudem hľadať tiket, nemám žiadnu úlohu, ktorú by som mal hrať s federáciou na Slovensku, takže by bolo zlé, keby som sa o to čo i len pokúsil, “hovorí bývalá keltská ikona Moravsic, na ktorú sa po predchádzajúcom pravopise reprezentujúcom Československo 38-krát vzťahovalo Slovensko.

„S korónovým vírusom na Slovensku je to teraz veľmi vážne. Máme veľa nových prípadov a veľa obmedzení. Bolo by pekné, keby som to videl v televízii.“

Za 13 rokov pravopisných chýb s dvoma krajinami, ktoré sa predstavili vo finále majstrovstiev sveta 1990, získal 80 viečok, ale v zelenej časti Glasgowa sa o ňom hovorilo tenkým tónom od jeho čias s Moravsic a Celtic. , Nikdy nehral proti Írskej republike.

Silný

„Írsky futbal poznám dobre od čias, keď bol manažérom Martin O’Neill, ale tiež viem, že národný tím je posledných 10 rokov silný. Kvalifikovali ste sa na turnaj. S Írskom ste už niekoľko rokov pôsobili v silnom tíme,“ hovorí.

Teraz 55, Moravic už nie je v hre, ale stále sleduje, ako sa vyvíja jeho národný tím, a je znepokojený ich nádejami na Euro 2020.

Nie kvôli nedostatku talentu na Slovensku – obáva sa, že veľká časť súčasnej stránky je príliš stará alebo mimo formy.

„Väčšina írskych hráčov hrá na vysokej úrovni, je v Premier League alebo tam toho veľa odohrala, takže Írsko je obľúbeným hráčom,“ hovorí.

„Slovensko má problém, máme dobrých hráčov, ale nehrajú za svoje kluby: (Milan) Screenier, (Stanislav) Lobotka, (Robert) Mac, všetci boli na lavičke svojich klubov. Tento (Marek) Hamšík je tu, ale jeho Nevieme, ako forma.

READ  „Uvidíme euro, dúfame, že to budeme čoskoro my, snívame“

„Máme veľa hráčov, ktorí nie sú vo forme, majú formu, nemáme hráčov, ktorí by ich nahradili, máme malý tím, je to pre nás veľký problém, pretože máme dobrú kvalitu, ale nevidíme svojich najlepších hráčov, alebo do toho nezapadáme, sme slabí.

„Nemôžete ísť z lavičky vo svojom klube na Euro ako veľké play-off. Sledujem Premier League a viem, že vaši hráči hrajú veľa za svoje kluby, čo je pre vás výhodou,“ dodal.

Moravsic, ktorý odišiel z medzinárodného futbalu v roku 2000 vo veku 35 rokov, je tiež znepokojený ich vekovým profilom.

„Mnoho našich hráčov má viac ako 30. Juraj Kukka je dobrý hráč za svoj klub (Barma) i národný tím, ale má 33, takže Homsik,“ hovorí Moravsic.

„Cuca môže byť silný 60 alebo 70 minút, ale vo veku 33 rokov môže byť ťažké hrať 90 minút. Minulý mesiac začal v Lige národov proti Izraelu dobre, ale na konci zápasu bol unavený a upustil od svojej kvality.“

„Hamšík je pre nás hádankou, je na dne svojho kádra v Číne, od začiatku sezóny strelil iba jeden gól; je to vynikajúci hráč na svojom vrchole, ale zajtra musí byť ostrý, nemôžeme sa pozerať späť na to, ako bol pred siedmimi alebo ôsmimi rokmi.

„Máme (Alberta) Rusnaka a (Johna) Krigusa pochádzajúcich zo Spojených štátov a opäť nepoznáme ich stav.

„Robert Mack je dobrý hráč – bol v Man City ako chlapec – ale tento rok odohral iba jeden zápas. Nemôže byť nový alebo fit.“

Moravsic fandí útočníkovi Robertovi Bosenikovi (Fenort) a stredopoliarovi Lucasovi Haraslinovi (Sassuolo), opäť však existujú obavy.

„Horaslin je momentálne v malom klube v Taliansku a chce hrať veľké play-off na Euro, čo je ťažké,“ hovorí.

READ  Djokovič sa sústredí na parížsku olympiádu a chce sa vrátiť do Austrálie

„V tíme máme veľa odhodlania. Títo chlapci chcú poraziť Slovensko. Avšak odhodlanie nestačí.“

Po napísaní tréningových listov, vrátane klubu Nitry, ktorý bol doma dole, sa futbal v jeho živote usadil na zadné sedadlo a už sa ho nezúčastňuje.

„Mám rôzne obchodné záujmy, staviam domy,“ hovorí Moravsic.

Má pekné spomienky na kúzlo, ktoré urobil v Celticu (1998 – 2002), ktorý mu pod vedením O’Neilla udelil päť hlavných trofejí.

„Martin je veľmi bystrý, veľmi jednoduchý, ale veľmi bystrý. Nekomplikoval futbal. Náš štýl s Celticom bol základný, ale efektívny a veľmi efektívny,“ hovorí.

„Je pre nás veľmi ľahké mať dobrý tím, najmä vpredu, je pre mňa skvelé hrať na strane, kde boli vpredu ľudia ako (John) Hortson a (Henrik) Larson. Larson je najlepší v Európe ako stredopoliar, je ľahké hrať s Larsonom pred vami.“

Zdá sa, že chcel, aby zajtra otvoril Írsko niekto ako Larson.

„Je ťažké poraziť tím, ktorý je dobre organizovaný a fyzicky silný. Aj pre najlepšie tímy v Európe bolo Írsko vždy ťažké poraziť,“ hovorí.

„Je mi ľúto, že to musím povedať, ale predpokladám, že pôjdem do Írska. Je to 90 minút, takže sa môže stať čokoľvek, ale Írsko vnímam ako obľúbeného.“

Írsky nezávislý

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close