Hlavné správy

S pozdravom Santa Barbara: Bezbariérová dodávka sa vyrába na Ukrajine

Na šiestom poschodí bytového domu na okraji Kyjeva Saša, Ukrajinec s detskou mozgovou obrnou, po zrazení raketou priviazali k doske z červeného ostnatého drôtu a rebrík spustili hasiči. Sirény náletov sa ozývali v ušiach preživších a dym sa valil cez rozbité okná, keď Sašu záchranári previezli do transportného vozidla, kde dostal okamžitú lekársku pomoc.

Sašu po raketovom útoku odviezli hasiči z jeho budovy na Ukrajine. | Ďakujem: Zdvorilosť

„Našťastie prežila,“ povedala Alina Dupsiková, ukrajinsko-americká a ergoterapeutka z nemocnice Cottage. Tupchyk zariadil spolu s kolegami v chatovej nemocnici Fundraisingový program Aby tým utečencom pomohol, jeho prvým pokusom bola kúpa dodávky pre invalidný vozík zo Slovenska. Nedávno sa dozvedela, že úspešne vstúpila na Ukrajinu.

Bomby a raketové útoky zničili mestské budovy, domy a ulice, čo znemožňuje zdravotne postihnutým Ukrajincom prejsť cez trosky alebo sa dostať do krytov bez pomoci. Priamy útok na Sašovu budovu však podčiarkuje skutočnosť, že Ukrajina nemá dostatok zdrojov na to, aby sa jej občania mohli spoliehať na invalidné vozíky.

Tupchyk si kúpil bezbariérovú dodávku a mohol ju odoslať skôr, ako boli k dispozícii všetky financie. „Dohodli sme sa, že dodávku dostaneme a vrátime peniaze,“ vysvetlil s tým, že zvyšné náklady na dodávku a jej prepravu na Ukrajinu vyzbierajú 20 000 dolárov. V súčasnosti ich úsilie pri získavaní finančných prostriedkov dosiahlo 15 percent svojho cieľa.

Bezbariérová dodávka na Slovensku, zakúpená cez Santa Barbaru, teraz na Ukrajine. | Ďakujem: Zdvorilosť

Tupchyk navštevoval svoju rodnú krajinu posledné desaťročie a poskytoval zdravotnícke potreby a životné potreby zdravotne postihnutým občanom, ako je Sasha. Každý rok ergoterapeut navštevuje ústupové centrum v dedine Oleksandria na západnej Ukrajine, kde majú osoby so zdravotným postihnutím v okolitých dedinách plný prístup a prístrešie potrebné pre ich postihnutie.

Sašova budova po raketovom útoku | Ďakujem: Zdvorilosť

Ale toto ústupové centrum je teraz centrom pre utečencov, ktoré prijíma desiatky ľudí, ktorí hľadajú útočisko pred bombovými hrozbami na bojiskách na východe a juhu krajiny. „Veľa ľudí zomiera vľavo a vpravo, presný počet nie je známy,“ povedal Dupsick. Ruské sily ukryli telá v masových hroboch, zasypali mŕtvych troskami z výbuchu a spopolnili civilistov v nepriateľských líniách, aby pokryli skutočný počet obetí.

READ  Panthers vo WJC: Emil Heinmann skóroval na švédskom turné po Slovensku

Veľká dodávka, ktorú kúpili na Slovensku, dokáže odviezť naraz šesť vozičkárov a Dupschik dúfa, že získa financie na ďalšie vozidlá, ktoré pomôžu evakuovať zdravotne postihnutých utečencov z vojnových oblastí.

Tupchyk plánuje v júni cestu na Ukrajinu, aby sa dozvedel o doprave v rôznych regiónoch. „Mojím cieľom je navštevovať rôzne stránky, vyhodnocovať potreby a pomáhať akýmkoľvek spôsobom,“ povedal. „Po zhromaždení hodnotenia situácie od ľudí na rehabilitačných klinikách a ľudí, ktorým môžeme pomôcť, sa vrátim do Spojených štátov a vytvorím plán, ako tieto potreby splniť.“

Tupchyk povedal, že sa bude držať svojich plánov letieť do susednej krajiny a prekročiť ukrajinskú hranicu vlakom alebo autom, aj keď sa podmienky zhoršia. Na základe informácií od svojich kontaktov – vrátane priateľov, rodiny a svokry Tupchikovej, si počas júnovej cesty prinesie množstvo zdravotníckych potrieb a ďalších náležitostí.

Tupchyk zdôraznil, že tak ako Ukrajina potrebuje globálnu pomoc vo vojne s Ruskom, tak aj Ukrajina bude potrebovať pomoc pri pozbieraní úlomkov ich padlých miest do konca vojny.

Sasha | Ďakujem: Zdvorilosť

podpora Sloboda Santa Barbary Dlhodobým alebo jednorazovým príspevkom.


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close