Zábava

Sajfa: Nechcem bagatelizovať covid, ale keby som tento stav pocítil pred rokom, ochrnul by som a šiel do roboty (Rozhovor)

Len pred pár dňami na Instagrame moderátor Matej „Sajfa“ Cifra informoval fanúšikov, že sa nakazil koronavírusom. Okrem informovania o zdravotnom stave však apeloval najmä na ľudí, aby nespomalili dodržiavanie opatrení, boli opatrní a nosili závoj. „V umeleckom priemysle sme si trochu oddýchli pomocou závesov, vzdialenosti a mier,“ napísal na sociálnu sieť.

Jeho príznaky sú však iba veľmi mierne, trpel iba silnou svalovou slabosťou. V rozhovore nám prezradil, ako vyzerá karanténa doma, čo si myslí o vyjadrení speváčky Lucie Bílej, že koronavírus je iba mierna „chrípka“, či už sa plánuje očkovať, keď bude vakcína dostupná u nás. , alebo ako pandémia ovplyvnila jeho moderátorov a spoluprácu na Instagrame.

„Bol by som rád, keby sa k týmto opatreniam vyjadrili najmä vedci a odborníci. A na základe faktov, nie politických bojov v koalícii,“ reaguje v rozhovore na opatrenia prijaté vládou na Slovensku.

V rozhovore so Sajfom sa dozviete:

 • Ako vyzerá karanténa doma
 • Čo si myslí o výroku speváčky Lucie Bílej, že koronavírus je len mierna „chrípka“
 • Či už ho nakazili Adela a Viktor Vinczeovci, ktorí sú tiež pozitívni na koronavírusy
 • Aké komentáre k rozkvetu sa objavili pod článkami, ktoré hovorili o jeho infikovaní
 • Či očkovať, keď je vakcína dostupná u nás
 • Ako pandémia zasiahla jeho moderátorov alebo spoluprácu na Instagrame
 • Či súhlasí s opatreniami prijatými vládou
Zdroj: archív Mateja Sajfu Cifra

Pred dvoma dňami ste na Instagrame informovali, že ste ochoreli na koronavírus. Ako sa momentálne cítiš?

Osobne mám zatiaľ pomerne ľahký kurz, ktorý musím zraziť. Nemám ani upchatý nos, kašeľ alebo horúčku. Cítil som iba silnú svalovú slabosť. Bol som brutálne unavený, akoby som práve bežal tri maratóny naraz.

READ  Počas koncertu Čekovský letel prikrývkou: Kolega sa takmer zranil!

Hovoríte v minulom čase. Takže ste si tým prešli?

Dalo by sa povedať, že áno. Svalová slabosť je takmer úplne preč, ale ani zďaleka nie som stopercentne fit. Ale je zaujímavé, že keby som tento stav pocítil niekedy pred rokom, asi by som mal paralelu a išiel by som normálne do roboty. Nechcem to samozrejme uľahčovať, ale u mňa sa to prejavuje podobne ako pri typickom chrípkovom stave.

Infekcia je často sprevádzaná stratou chuti alebo zápachu. Ešte ste to neregistrovali?

Nie. Našťastie ma to obišlo.

Na skúškach bola aj Veronika. Mala tiež pozitívny test?

Verča mala negatívny test. V najbližších dňoch ale určite absolvuje ďalší test, aby si bol stopercentne istý.

Ako vyzerá karanténa doma?

Nemôžeme ísť von, takže trávime celé dni doma, ale máme skvelých susedov, ktorí nám z času na čas niečo uvaria a prinesú nám to až pred dvere, alebo za nás urobí nákup rodina. Nebol som na čerstvom vzduchu asi 4 dni.

Zdroj: REFRESHER / Mikuláš Bado

Povedali ste, že ste netušili, kde by ste sa mohli nakaziť. Zároveň boli infikovaní Adela a Viktor Vinczeovci. Boli ste s nimi v kontakte?

Priznám sa, bol som, ale aj niekoľko ľudí v rozhlase, ktorí sú negatívni. Takže neviem, či sa zdroj infekcie uberá týmto smerom. Je ale ťažké definovať a na niekoho ukázať prstom. Myslím, že som to mohol chytiť kdekoľvek. Aj napriek tomu je to dnes úplne zbytočné.

V štatúte, v ktorom ste oznámili, že máte koronavírus, ste napísali citát: „V umeleckom priemysle sme sa trochu uvoľnili pomocou závesov, vzdialenosti a mier.“ Ako si to myslel?

READ  Zuzana Čaputová zložila prísahu ako prvá prezidentka Slovenska

Mám pocit, že v minulosti, keď sa malo niečo natáčať, sa kládol väčší dôraz na to, aby sa uskutočnil každý test PCR alebo aspoň ochranný rúšok. V poslednej dobe sa o tom veľa nehovorí. Samozrejme, v niektorých umeleckých dielach je to v niektorých prípadoch odpustiteľné, ale všade mimo pódia majú závoje svoje opodstatnenie.

Mnoho ľudí špekulovalo o tom, že mi niekto dobrovoľne zaplatil kontrakt na koronavírus. To je samozrejme nezmysel.

Naznačujete, že ste sa mohli nakaziť v umeleckej sfére?

Je možné, ale ťažko definovať lokalitu alebo osobu, mohol som ju mať dlho a prejavila sa to až teraz, a to iba zhodou okolností v čase, keď som mal kontakt s Adelou.

Mnoho Slovákov tvrdí, že koronavírus neexistuje alebo je to len chrípka. Stretli ste sa po verejnom priznaní infekcie s nejakou formou hovna?

Nevenoval som tomu veľkú pozornosť. Pozrel som si nejaké komentáre pod tým instagramovým príspevkom a nič podobné som tam nevidel, naopak, skôr tam bolo veľa pozitívnych reakcií, kde mi zaželali pevné zdravie a skoré uzdravenie. Je ale možné, že podľa niektorých ďalších článkov niekoľko ľudí pracovalo na špekuláciách, že mi niekto zaplatil za dobrovoľné infikovanie a šírenie povedomia o tom, že je to skutočne nebezpečná vec. Je samozrejme nezmysel byť zámerne infikovaný peniazmi.

Myslím si, že je vhodné byť v tejto situácii veľmi opatrný, pretože poznám množstvo prípadov, dokonca aj relatívne mladých ľudí bez väčších zdravotných problémov, ktorí to trochu podcenili a skončili v nemocnici na pľúcnej ventilácii. Každý by mal byť zodpovedný tak, ako uzná za vhodné. Zomiera na chrípku a koronavírusy.

Hovoríte, že poznáte ľudí, ktorí to podcenili a nakazili sa. Myslíte si, že ste to tiež podcenili?

READ  Rusko požaduje vakcíny po tom, čo Slovensko bude mať podozrenie na kvalitu

Myslel som tým podcenenie toho, že mnohí nedodržiavajú 10-dňovú karanténu, pretože po niekoľkých dňoch majú pocit, že už nie sú, a preto sa ich stav zhoršuje. Ale áno, pokiaľ ide o nosenie závoja v interiéroch, či už v rádiu alebo v niektorých oblastiach, kde sme niečo natáčali, určite by pomohlo mať ho vždy, aj pri natáčaní, kde to podľa vyhlášky nie je povinné.

Nie som odborník, preto by som si radšej nechal poradiť od lekára ohľadom očkovania proti koronavírusom. Rozhodne však nie som proti.

Mnoho známych tvárí, napríklad Lucie Bíla, tiež verejne spochybňuje COVID-19. Čo si o tom myslíš?

Článok si môžete prečítať iba s aktívnym REFRESHER +

Môžete ju kedykoľvek jednoducho zrušiť

Od 1,99 € mesačne

Čo sa naučíte po odomknutí?

 • Akým pozitívnym smerom na neho pandémia zapôsobila?
 • Či sa počas pandémie zmenil jeho cenník platených príspevkov na Instagrame
 • Prečo má menšiu odozvu na vlogy ako predtým
 • Či je spokojný s tým, ako sa súčasnej vláde darí bojovať proti pandémii
 • Ako budú vyzerať prázdniny v Cifrovciach po karanténe?
 • Ako reaguje na hádku Igora Matoviča s Richardom Sulíkom
Nahlásiť chybu.
Ak nájdete v článku chybu alebo máte pripomienky, dajte nám vedieť.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close