Svet

SAMIM je teraz integrovaná viacrozmerná misia

Štrnásť mesiacov po príchode do mozambickej provincie Cabo Delgado Misia Juhoafrického rozvojového spoločenstva (SADC) v Mozambiku (SAMIM) prechádza z celoarmádnej na „multidimenzionálnu misiu“ s integrovanými operáciami.

V rámci nich budú časti vojenských, civilných, policajných a nápravných služieb privezené do severnej provincie Mozambiku, ktorá je posledných päť rokov pod útokom ASWJ (al-Sunnah wa-Jamaa).

Šiesty scenár Africkej únie (AÚ) – čisto vojenská – misia sa presunul do piateho scenára s vojakmi pracujúcimi spolu s políciou, nápravnými dôstojníkmi a civilistami, ktorý bol zverejnený tento týždeň (12. septembra) počas úvodných záverov budovania mieru SADC v Pembe. Zverejnila sa podporná iniciatíva s názvom Mechanizmus včasnej reakcie (ERM).

Úradujúci šéf misie SAMIM, juhoafrický generálmajor Solani Mangai, uviedol, že štyri zložky budú spolupracovať na obnovení mieru a stability v Cabo Delgado.

Požiadal všetkých, ktorí sa podieľajú na úsilí o budovanie mieru v Cabo Delgado, aby sa pripravili na koordinované akcie v rámci novej situácie.

Mangai povedal, že je neprijateľné, aby boli príležitosti pre sociálno-ekonomický rozvoj obmedzované terorizmom, čo má za následok zničenie ekonomickej a sociálnej infraštruktúry a stratu produktivity v postihnutých oblastiach.

Konflikt v provincii vyústil do takzvanej závažnej humanitárnej krízy, ktorá postihla všetky populácie a vysídlila viac ako 800 000 ľudí.

Two Star tiež vyzval na širokú podporu projektu rekonštrukcie Cabo Delgado. Načrtáva niekoľko strategických opatrení na obnovenie verejných služieb, infraštruktúry a sociálno-ekonomickú obnovu v provincii. Plán sa ďalej zameriava na obnovenie dôvery ľudí vo vytváranie bezpečných podmienok a živobytia. Upozornil na synergie medzi ERM a plánom rekonštrukcie. Budovanie kapacít ERM sa zameriava na podnikanie mládeže, posilnenie postavenia žien a budovanie kapacít pre policajné a nápravné služby. V rámci úsilia o obnovenie normálneho stavu v severnom Mozambiku personál ERM vykonal humanitárne operácie.

READ  Proces ohovárania Johnnyho Deppa-Amber Herta nebol posúdený, keďže porota končí denné debaty

Juhoafrická republika nedávno vystriedala svojich vojakov u svojho východného suseda, pričom Combat Team Alpha (CTA) prevzal z počiatočnej pozície väčšinou operátorov špeciálnych síl.

Cabo Delgado je v hľadáčiku ASWJ od roku 2017, spočiatku sa proti nemu postavili len ozbrojené sily Mozambiku (Forças Armadas de Defesa de Moçambique, známy pod skratkou FADM). Jednotky SADC, prezývané SAMIM, bojujú proti rebelom už viac ako rok spolu s tisíckou rwandskej armády. Krajinami SADC sú Angola, Botswana, Demokratická republika Kongo (DRC), Lesotho, Malawi, Južná Afrika, Tanzánia a Zambia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close