Veda

Satelit NOAA zachytáva mozaiku Zeme s úžasným panoramatickým výhľadom

Národný úrad pre oceán a atmosféru zverejnil svoju prvú snímku Prístroj NOAA-21 Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS).,

Nedávno vypustený satelit zachytil ohromujúci panoramatický pohľad na Zem, vytvorený z množstva údajov zozbieraných po celom svete počas 24-hodinového obdobia medzi 5. decembrom a 6. decembrom.

Na rozdiel od geostacionárnych satelitov pozorujú satelity na polárnych dráhach celú planétu dvakrát denne.

Podľa agentúry mozaikový obrázok ukazuje jasne modré vody obsahujúce fytoplanktón v Karibskom mori, poveternostné systémy poháňané poľnohospodárskymi požiarmi a oparom v severnej Indii.

2022 Vesmírne príbehy, ktoré sú mimo tohto sveta

Obrázok hore, zachytený prístrojom VIIRS NOAA-21, ukazuje farbu oceánu okolo Floridy a južného cípu Karibiku.
(Poďakovanie: NOAA STAR VIIRS Imagery Team)

Vedec programu Joint Polar Satellite System Dr. Satya Kalluri vo vyhlásení uviedol, že tyrkysová farba v okolí Kuby a Baham je spôsobená sedimentom v plytkých vodách okolo kontinentálneho šelfu.

VIIRS Poskytuje mieru farby oceánu Pomôcť odhaliť škodlivé výkvety rias a monitorovať aktivitu fytoplanktónu a teplotu morského povrchu.

Táto satelitná snímka zverejnená NOAA 21. októbra ukazuje dym z masívneho lesného požiaru nad indonézskymi ostrovmi Borneo a Sumatra.

Táto satelitná snímka zverejnená NOAA 21. októbra ukazuje dym z masívneho lesného požiaru nad indonézskymi ostrovmi Borneo a Sumatra.
(AFP/AFP cez Getty Images)

Na súši je prístroj – ktorý lieta aj na palube satelitov NOAA-20 a Suomi-NPP spoločného polárneho satelitného systému – schopný detekovať a merať intenzitu požiarusucho a povodeň.

Intenzita požiaru sa privádza do produktu, ktorý sleduje hrúbku a pohyb dymu z lesných požiarov.

Únik z ruskej vesmírnej kapsuly je pravdepodobne spôsobený zásahom mikrometeoritu, tvrdí predstaviteľ

READ  Aký starý je vesmír? Veľký tresk môže mať 26,7 miliardy rokov: Štúdia

VIIRS tiež produkuje významné environmentálne produkty týkajúce sa snehovej a ľadovej pokrývky, oblakov, hmly, aerosólov a prachu, ako aj zdravia svetových plodín.

Na rozdiel od geostacionárnych satelitov, satelity obiehajúce na polárnych dráhach zachytávajú množstvo údajov z celého sveta a pozorujú celú planétu dvakrát denne.  Táto globálna mozaika zachytená prístrojom VIIRS na nedávno vypustenom satelite NOAA-21 je zloženým obrázkom vytvoreným z týchto pásov počas 24 hodín od 5. decembra do 6. decembra 2022.

Na rozdiel od geostacionárnych satelitov, satelity obiehajúce na polárnych dráhach zachytávajú množstvo údajov z celého sveta a pozorujú celú planétu dvakrát denne. Táto globálna mozaika zachytená prístrojom VIIRS na nedávno vypustenom satelite NOAA-21 je zloženým obrázkom vytvoreným z týchto pásov počas 24 hodín od 5. decembra do 6. decembra 2022.
(Tím NOAA STAR VIIRS SDR.)

Prístroj bol vypustený zo základne vesmírnych síl Vandenberg 10. novembra.

NOAA-21, predtým známy ako JPSS-2, je druhým funkčným satelitom zo série s názvom Joint Polar Satellite System.

Kliknutím sem získate aplikáciu Fox News

NOAA a NASA dohliadajú na vývoj, štart, testovanie a prevádzku všetkých satelitov v systéme.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close