Svet

Saudskoarabský FM princ Faisal otvára novú budovu veľvyslanectva kráľovstva v Brazílii

Teherán: Po tisíce rokov slúžili mešity ako svätyne islamistov z celého sveta. Konferencia islamského umenia v Idre je však oveľa neviditeľnejšia skúmaním hlbšieho významu a duchovných účinkov, ktoré majú mešity na svoje komunity.

Konferencia je spoluprácou medzi cenou Abdullatif Al-Fosan za architektúru mešít a Idrou, poprednou lokalitou pre umenie a kultúru.

(Foto: Huda Pashada)

Konal sa od 24. do 25. novembra a pokryl mnoho pohľadov, mnoho tém a štúdií skupiny elitných rečníkov z celého sveta.

RýchloPravda

Predmety a fragmenty z dvoch svätých mešít v Mekke a Medine, zapožičané z Národného múzea v Rijáde, vystavujú 84 diel z Múzea islamského umenia v Káhire pod Najvyššou radou egyptskej archeológie a 34 predmetov z Idrovej zbierky.

Ashraf Faqih, vedúci programovej divízie Idra, povedal Arab News: „Máme filozofov, historikov, muzeálny výbor správcov a mysliteľov, ktorí diskutujú o rôznych aspektoch mešity, nielen o budove, ale o živom objekte.“ Islam je neoddeliteľnou súčasťou ľudskej civilizácie od jej počiatkov.

„Keď hovoríme o predmetoch, hovoríme o konkrétnych a nehmotných častiach mešity, remeslách, daroch, myšlienkových školách a myšlienkach, ktoré žijú okolo mešity.“

Riaditeľ Idra, Abdullah al-Rashid, pomocou nedávnych štúdií diskutoval o budúcnosti mešity, načrtol jej tvar a funkciu a ako sa časom zmení 3,5 milióna mešít na celom svete.

Al-Rašíd oznámil, že Idra spustí súťaž týkajúcu sa mešít zameranú na univerzitných študentov. V rámci podujatia organizátori zhromaždia celý rad odborníkov z univerzít po celej krajine, aby zhromaždili nápady, kreatívne nápady a vízie budúcich mešít pre saudskoarabskú mládež.

Konferencia umožňuje hĺbkovú diskusiu a dôležité pochopenie historického vývoja mešít, s osobitným zameraním na zachovanie a oživenie islamského umenia a kultúry.

Jeho šiestimi témami sú vývoj mešity, funkcia krásy a mešitových materiálov, estetika mešity, tradičná architektúra a ochrana a oživenie mešity od mešity po múzeum.

Jedným z najlepších súhrnov prezentovaných počas prvého dňa konferencie bola The Sonarous Mosque, nový pohľad na islamskú architektúru od Michaela Frischkopfa, profesora etnickej hudby na University of Alberta v Kanade.

Frishkopf pre Arab News povedal: „Architektúra je na celý život. Mali by ho využívať ľudia, ľudia žijú v sociálnych zariadeniach. Pokiaľ ide o mešitu, existuje duchovný vzťah, ktorý zahŕňa zvuky. Je dôležitá pre spoločenský život, kvôli reči a vyjadrovaniu vyjadruje emócie. Mešitu som teda nazval zvučným objektom, ktorý má oveľa bližšie k duchovnej funkcii mešity ako scéne.

Koreň slova masjid (mešita v arabčine) je sajood, čo je akt sajdah. Ide o zvukový akt postoja, takže mešita zaostáva za myšlienkou budovy, a ak sa pozrieme na duchovnú podstatu mešity, mali by sme sa zamerať na poklonu. Zorné pole je obmedzené, keď sa čelo dotkne zeme, ale uši sú otvorené, “dodal Frishkop.

Diskusie na konferencii ukazujú, že hodnotu, ktorú mešity časom získali, treba zachovať a integrovať do budúcnosti.

V rámci témy renesancie umenia mešít diskutoval jordánsky projektový manažér Minwar al-Mehd s dôrazom na architektonické inžinierstvo a dizajn o minbare šalátu v mešite Al-Aksá, dizajne, priemysle a najznámejšej islamskej kázni. Umenie a ako bolo vyrobené z rytého dreva a vyrezávanej slonoviny a vyrobené s ornamentami a nápismi zručnými remeselníkmi.

(Foto: Huda Pashada)

Zdôrazňuje veľké úsilie, ktoré sa vynakladá v arabskom svete na vytvorenie alternatívnej elektrárne, ktorá by obnovila zvyšky pôvodnej kázne spálenej na popol pri incidente v roku 1969. Nové vydanie bolo prestavané tureckými a ázijskými remeselníkmi a tesármi v Jordánsku a neskôr sa presťahovalo do mešity Al-Aksá. Al-Mehd povedal, že subtílna povaha geometrie v islamskom umení sa vzťahuje na starovekú mešitu a jej hodnotu.

Shatr Al-Masjid: Umenie orientácie

Farah Abu Shullahih, vedúci múzea v Idre, pre Arab News povedal: „O islamské umenie a kultúru je na celom svete veľký záujem a uznanie, ale Idrov výskum našiel mylné predstavy a dojmy v tejto oblasti.“ Prvýkrát , významný vplyv okolo tejto témy rieši túto medzeru v poznaní a chápaní histórie a kultúry.

Výstava predstavuje estetiku, evolúciu a funkciu mešity a spája najkomplexnejšiu zbierku majstrovských diel islamského umenia, aké boli kedy vystavené v Kráľovstve v celosvetovom a národnom bezprecedentnom partnerstve. Zahŕňa mnohé časti najväčšej islamskej dynastie, od Ayubitov a Fátimovcov po Mamlukov a Osmanov, pričom pokrýva rôzne štýly a obdobia viac ako 1000 rokov histórie.

Návštevníkom bolo cťou zúčastniť sa tkania oblasti Kiswa umiestnenej na vrchole balvana. Oblasť bude umiestnená neskôr v tomto roku pomocou nití zo surového hodvábu a pozláteného strieborného drôtu. (Foto: Huda Pashada)

Predmety a fragmenty z dvoch svätých mešít v Mekke a Medine, zapožičané z Národného múzea v Rijáde, vystavujú 84 diel z Múzea islamského umenia v Káhire pod Najvyššou radou egyptskej archeológie a 34 predmetov z Idrovej zbierky.

Výstava predstavuje 10 3D modelov starých mešít po celom svete, počnúc mešitou mešity a ukazuje chronologické poradie. Ukazuje tiež, ako sú ostatné mešity inšpirované ich štruktúrou, funkciou a architektúrou.

Je zakladateľom a riaditeľom Výskumného centra Hajj, ktoré založil v roku 1975. Sami Angawi bol jedným z popredných výskumníkov, ktorí pomohli dosiahnuť konečný záver 3D modelovania Prorokovej mešity za čias proroka Mohameda. Vystavené na výstave.

(Foto: Huda Pashada)

„Posledných 40 rokov som hľadal a pracoval v Mekke a Medine. Pri vytváraní tohto konkrétneho modelu Prorokovej mešity sme spolupracovali s Idrou, “povedal Angawi pre Arab News.

„Je veľmi dôležité zaoberať sa mešitami v Mekke a Medíne a renovovať ich tak, aby ich bolo možné zobraziť vo virtuálnej realite v čase a priestore, pretože to, čo je zdokumentované v knihách, sa snažíme premeniť na vizuálnu realitu. Toto je jedno z rozhodnutí, ktoré sme s Idrom urobili a robíme veľa vecí, “dodal.

Výstava využíva štyri techniky na zlepšenie a obohatenie zážitku návštevníka: audio sprievodcov, obrazovky, interaktívne časové osi a náhlavné súpravy pre virtuálnu realitu s piatimi mešítami po celom svete. Keď si návštevník nasadí náhlavnú súpravu, vezme sa na prehliadku mešít, čo dáva nemoslimom príležitosť zažiť a prejsť sa po dvoch svätých mešitách.

Abdullah Alkadi, profesor mestského a regionálneho plánovania na Dammamskej univerzite, povedal Arab News, že sa v rámci svojho výskumu pre výstavu snaží nájsť prepojenie medzi zariadeniami Astrolab a GPS. „Zameral som sa na čas a miesto, pretože každá transakcia na svete sa nachádza medzi týmito dvoma aspektmi,“ povedal.

(Foto: Huda Pashada)

„Snažil som sa to prepojiť so starými nástrojmi ako GPS a Astrolab používanými v minulosti. Snažil som sa ukázať, ako bol Astrolab predstavený v priebehu posledných niekoľkých storočí. Tu je spojenie medzi technológiou GPS a schopnosťou využívať a analyzovať priestor a času a spája veľa vecí z minulosti, súčasnosti a budúcnosti, “dodal.

Masjid Art

Na okraj konferencie výstava s názvom „The Art of the Masjid“ predstavila súčasné diela súvisiace s mešitami po celom svete v spojení s Mount Turquoise. Výstava vyzdvihuje ručne písané a architektonické ozdoby vrátane panelov, nábytku, modlitebných podložiek a ďalších.

Na trojdňovej konferencii sa zúčastnil aj komplex King Abdul Aziz pre Svätú Kaabu Kiswa, na ktorom boli predvedené nástroje používané na umývanie Svätej Kaaby, ako aj niektoré starožitnosti, 3D model Makkah Ibrahim a ďalšie.

Návštevníkom bolo cťou zúčastniť sa tkania oblasti Kiswa umiestnenej na čiernom kameni. Sekcia bude umiestnená neskôr v tomto roku pomocou nití zo surového hodvábu a pozlátených strieborných drôtov.

Abu Sullaih povedal: „Idra vedie konverzáciu do komunít pomocou osvetového programu, v ktorom môže verejnosť zdieľať svoje fotografie a príbehy a uverejňovať ich na platforme Idra. Integrované informácie o výstavách a konferencii odrážajú dôležitosť učenia, rozvoja disciplíny a ochrany mešít a kultúrneho dedičstva.

READ  Argentína prijíma Selakovo predsedníctvo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close