Zábava

Saunové rituály, vodopády a jaskyne: sauny ako zážitok

Žilinský kraj má množstvo unikátnych kúpeľov a vodných atrakcií, kde nájdete všetko od dobrodružstva až po relax.

Veľkosť písma:A|A+

Aj keď je pravda, že v blízkosti Slovenska nie je slaná voda na oddych na pláži, na Slovensku sú pramene minerálnych vôd. V Žilinskom kraji je veľa takýchto miest, kde sa dá okúpať, zacvičiť si, oddýchnuť si a relaxovať.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Deň alebo týždeň

Kúpele Luki sú obľúbenou destináciou pre turistov navštevujúcich Libto. Neďaleko Ružomberka je obec so vzácnymi minerálnymi prameňmi a krásnym výhľadom na Veľký Choč. Mnoho ľudí sem chodí kvôli známym Lukanským vodopádom, ktorých kaskády tvoria malé jazierko. Kúpanie v ňom je tiež povolené.

Len pár stoviek metrov od vodopádov sa nachádzajú Luki Spa. Ich špecialitou je liečivá minerálna voda, ktorá obsahuje 606 miligramov vápnika na liter, teda polovičné množstvo vápnika v mlieku, hovorí Peter Micko z marketingového oddelenia kúpeľov.

„Preto je okrem iného veľmi vhodný pri liečbe pohybového aparátu, osteoporózy a napomáha vstrebávaniu koenzýmu Q10 v ľudskom organizme,“ dodal Mičko.

Kúpele však pozývajú na pobyt aj ľudí, ktorí prekonali ochorenie Covid-19 a majú dlhodobé problémy, keďže ako jedni z prvých na Slovensku vyvíjajú špeciálne liečebné programy na priamu liečbu tohto ochorenia.

„Vzhľadom na našu rýchlu reakciu máme bohaté skúsenosti s liečbou problémov pohybového ústrojenstva, neurologických problémov a problémov dýchacieho systému,“ povedal Mikko.

V roku 2021 kúpele k pravidelným procedúram ako telesné cvičenie, oxygenoterapia, inhalácie, minerálne kúpele, soľná jaskyňa a iné pridali aj inovatívnu liečbu najmodernejším MLS laserom. Pomáha pri liečbe post-kovidného syndrómu a podľa Mikka v tejto oblasti zaznamenali veľmi sľubné výsledky.

READ  Ako vidieť Pislet Diamond League 2021

Kúpele sú však vhodné aj pre denných návštevníkov, ktorí si môžu vopred objednať procedúry a spojiť návštevu AQUA-VITAL parku so svetom minerálnych vôd, vonkajšími a vnútornými bazénmi či hlavnou saunou, uviedol Mičko. Môžu navštíviť soľnú jaskyňu v Dependance Lipto a dopriať si rôzne masáže.

Ponúkajú relaxačné procedúry spojené s prírodnou francúzskou genetickou kozmetikou na Slovensku a unikátne cviklové zábaly s miestnou minerálnou vodou.

V neposlednom rade je v areáli aj nabíjačka na e-bicykle, ktoré si môžete požičať a objavovať krásy Lipta. Po cyklotúre je dobré navštíviť kompletne zrekonštruované kino Lúčky s premietaním filmov v Kúpeľnom hoteli Choč.

Pobyt v saune sa stáva zážitkom

Pár kilometrov od Luki je ďalšie obľúbené miesto pre tých, ktorí radi plávajú – Aquapark Bešeňová. Nájdete tu vnútorné a vonkajšie bazény, vírivky, bazén s vlnobitím, detskú zónu s pirátskou loďou a šesť toboganov s celoročnou prevádzkou – od miernych toboganov až po miesta, kde sa budete potápať hlavou dolu.

K dispozícii je tiež wellness a kúpeľné centrum, ktoré organizuje rituály Suna.

Peter Kolenčík z akvaparku Bešeňová hovorí, že saunovanie je pre telo veľmi prospešné a predovšetkým je všeobecne známe, že rozvíja imunitu.

„Naše dlhoročné skúsenosti sme pretavili do poskytovaných služieb a namiesto klasických sáun ponúkame zákazníkom modernejšiu verziu s názvom skúsená sauna so skúseným saunovým majstrom,“ vysvetlil Kolenčík.

Ako teda vyzerajú saunové rituály? Saunový rituál trvá 12 až 15 minút a pozostáva z troch kôl, vysvetľuje Kolenczyk. Nejde o obyčajnú saunu, ale o saunové divadlo s prvkami show. Aj sauny podliehajú trendom, preto existuje veľa druhov saunových rituálov. Napríklad relaxačno-meditačné rituály, performance rituály, saunové divadlo s výpravným výkladom, skrášľovacie a exfoliačné procedúry.

„Počas rituálu skúsený saunový majster polia sopečné kamene vodou, potom pridá 100-percentné prírodné esenciálne oleje alebo extrakty zo sušených bylín a pomocou drveného ľadu aromatizuje a dezinfikuje priestor sauny,“ opísal Kolenczyk.

READ  Kedy, ak nie teraz? Existuje stále viac dôvodov, prečo navštíviť Cinemax!

V horúcich lávových kameňoch sa voda začne rýchlo odparovať, čo má za následok postupné zvyšovanie teploty a vlhkosti vzduchu v saune. Saunamajster potom rôznymi trikmi rozháňa horúci vzduch saunovým uterákom, ventilátorom alebo vlajkou, čím saunovací proces zefektívňuje, vysvetlil Kolenčík.

„Veľkej obľube sa tešia aj špeciálne peelingové procedúry zamerané na detoxikáciu a regeneráciu pokožky,“ dodal saunamaster.

Saunové rituály by podľa Kolenčíka určite mali byť bez citov – postupné pribúdanie horúčav, profesionálne, až divadelné podanie príbehu, dobrá hudba a kostým by mali zodpovedať téme. Saunamaster profesionalitou, šarmom a trikmi stimuluje atmosféru v saune a zvyšuje zákaznícky zážitok.

„Saunové rituály sú dnes naozaj umením, ktoré uchváti saunistov,“ uzavrel Kolenčík. „Vďaka rôznym jedinečným a kreatívnym prvkom môžu saunoví majstri využiť saunu ako veľkolepú šou, ktorá zdôrazňuje zdravotné účinky saunovania.“

Kúpele a aquapark v jednom

Našou poslednou kúpeľnou zastávkou bol Turčianske Teblíz. Kúpele a blízky aquapark nájdete v centre mesta, obklopené zeleňou kúpeľného parku.

Turčianske Teplice sú hojne navštevované ľuďmi hľadajúcimi relax a pohodu. Okrem viacdňového pobytu sa návštevníci môžu na jeden deň zastaviť v kúpeľoch a aquaparku, ktorý je súčasťou kúpeľov, a ochutnať liečivé vody. V kúpeľnej časti si môžete napríklad oddýchnuť priamo v termálnej minerálnej vode liečivého prameňa v Červenom kúpeli alebo sa zregenerovať v ľudovom kúpeli. V zóne aquaparku na vás čaká plavecký bazén, bazén s atrakciami, dva tobogány, špirála a šmykľavka a bazén pre malé deti.

„Páči sa mi, že v akvaparku je veľmi príjemná atmosféra,“ pochvaľovala si Anna Jesenská, ktorá do akvaparku chodí so svojimi deťmi. Vonkajšiu atrakciu, ktorá pripomína divokú rieku, si naozaj užívajú. Voda v ňom cirkuluje jedným smerom.

READ  Živé prenosy zo Slovenska a Španielska na majstrovstvách Európy vo futbale 2020: Sledujte, kedy a kde v televízii a online Futbalové správy

Okrem detského bazéna je vonkajší areál otvorený celoročne. Na leto je na ostrove otvorený bar, kde nájdete volejbalové ihrisko a oddychovú zónu.

Kto chce ochutnať liečivé vody, môže tak urobiť na dvoch voľne prístupných miestach v Turčianskych Tepliciach – fontánu Živena nájdete na kolonádach kúpeľnej sály Kráľovského paláca. Oproti hlavnému vchodu do kráľovského paláca je druhá tradičná Kollárova fontána.

Článok vám prinášame v spolupráci s Žilinská turistická oblasťwww.zilinskyturistickykraj.sk.
Realizované s financovaním z Ministerstvo dopravy a výstavby SR.Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close