Schiffrin sa blysol 70. víťazstvom v úvodnom zápase Svetového pohára v lyžovaní

SÖLDEN, Rakúsko (AP) – Priateľské poklepanie po chrbte svojej súperky Petry Vlhovej a dlhá rozcvička od priateľa Aleksandra Aamodta Kildeho v cieľovej rovinke sú odmenou za excelentnosť Michaely Schifferovej v úvodnom grandslalome Svetového pohára.

Schiffrin dosiahol svoj 70. úspech v kariére, keď predviedol dve jazdy pre bezchybnú lyžovačku na jednej z najťažších hôr v kruhu žien.

Výkon americkej olympijskej víťazky bol dokonca vyšší ako výkon súčasnej majsterky sveta GS Laury Good-Behramiovej zo Švajčiarska.

Keďže celkový mužský šampión 2020 sledoval cech, Schiffrin sedel v 0,02 za Gud-Behrami, ale skončil druhý za svojim švajčiarskym rivalom. 14 bodov v perfektnom slnku na ľadovci Reddenbach.

„Je dôležité začať sezónu dobre, takže som veľmi šťastný,“ povedal Schiffrin. „Je pre mňa potešením hrať dnes na lyžiach. V tejto (kurzovej) príprave to zvládli úžasne. Lyžovanie na tejto hore bolo také úžasné.“

Dvojica skončila lepšie ako ostatné pole, aktuálna majsterka Slovenska Petra Vlová zaostala o 1,30 sekundy na treťom mieste.

Po tom, čo Ingmar Steinmark a Lindsay Vaughan dosiahli míľnik pred ukončením kariéry s 86 a 82 víťazstvami, sa Schiff stal tretím lyžiarom, ktorý dosiahol 70 víťazstiev v histórii Svetového pohára.

Na otázku, či je pre ňu číslo 70 niečím výnimočné, Schiffrin odpovedala: „Teraz si myslím, že áno.“ „Je to veľký úspech, som na to hrdý. Sedemdesiatka je neskutočná, ale dnešným cieľom je dobre lyžovať.

Schiffrinovej sa to podarilo v sobotu.

Preteky začal čistou jazdou a po dojazde krátko pokrčil plecami, ale jeho čas bol jednoduchší, keď prišli ďalší favoriti pred pretekom.

Len Good-Behrami, ktorý bežal agresívne v perfektnom slnečnom svetle na ľadovci Reddenbach, viedol Schiffrinov čas o niekoľko stoviek v jeho behu.

READ  Slovenská zima nespokojnosti: prečo je už nová vláda pod drobnohľadom

Good-Behrami začal rýchlo a počas prvej divízie bol pred 0,09, ale na každom z nasledujúcich kontrolných bodov stratil zlomok svojej prítomnosti pred Schiffrinom.

„Je to veľmi čistá jazda. Vo svojej lyžiarskej hre som sa cítila veľmi dobre,“ povedala Schiffrinová po prvej jazde.

Súboj o víťazstvo nabral zaujímavý spád v druhom zápase.

Po vyvinutí tlaku na Schiffrina tým, že druhú jazdu skóroval príliš rýchlo pre Good-Bahramiho, sa švajčiarsky lyžiar ocitol na prvom kontrolnom bode pod 10, ale Schiffrin vyhral pri vstupe do strmého stredu poľa a získal späť vedenie. .24.

V sekcii nižšie sa však Schiffrinovi nevyrovná.

„Na tom nezáleží, prvý alebo druhý,“ povedal Good-Behrami. „Keď si uvedomím, že idem rýchlo na lyže, je pre mňa dobré začať sezónu takto.“

Švajčiarsky lyžiar, ktorý v roku 2016 získal celkový titul, využil letný produkt na to, aby „s istotou pracoval na malých veciach. Snažím sa z každého behu dostať to najlepšie a som veľmi nadšený, že to môžem vrátiť späť do pretekov.

Vlhová povedala, že strata 1,30 sekundy mu veľmi neublížila.

„Nemyslím si, že som za nimi ďaleko,“ povedal slovenský lyžiar. „Dnes to bolo takto, ale ďalšie preteky budú úplne iné.“

Schifferovo 13. víťazstvo v GS o sedem rokov neskôr vyhral svoje prvé preteky v disciplíne na rovnakom mieste, pričom sa o víťazstvo v roku 2014 delil s Rakúšankou Annou Feningerovou.

Mnohí z hlavných konkurentov Schiffera mali ťažký začiatok sezóny.

Najdôležitejšie je, že talianski experti na GS Marta Pacino a Federica Brignon dostali šmyk.

Bassino, ktorý vyhral preteky pred rokom a v minulej sezóne dominoval v disciplíne so štyrmi víťazstvami, stratil kontrolu nad pravou vonkajšou lyžou v polovici svojej prvej jazdy, keď vtedy zaostával za vtedajším lídrom Schifferom o 57 rokov.

READ  Pápež František navštevuje Slovensko počas rusínskeho katolíckeho roku Národný katolícky register

Brignonová zaostávala po prvej jazde v 15. zmene o 1,52.

Bojovali o to aj ďalšie veľké mená, pričom výnimočná Francúzska Tessa Worleyová skončila ôsma za 2,06 a Novozélanďanka Alice Robinsonová, ktorá vyhrala úvodný ročník sezóny 2019, obsadila 11. miesto s náskokom 2,41 sekundy.

Zima prichádza tak skoro, tradičné októbrové otváranie sezóny zvyčajne mnohým lyžiarom sedem mesiacov po skončení predchádzajúcej sezóny nenájdu rytmus na pretekoch.

„Niekedy ľudia netlačia tak tvrdo, snažia sa to využiť ako tréning, ale naozaj musíte trafiť túto horu,“ povedal Schiffrin.

Schiffrinová viedla silnú hru amerického lyžiarskeho tímu, v ktorej štyria z ich piatich štartujúcich získali body Svetového pohára vrátane deviateho najlepšieho umiestnenia v kariére Niny O’Brienovej. Aj AJ Hurt sa umiestnil na 20. mieste a Paula Moltson na 23. mieste.

Uprostred intenzívnych aktivít v oblasti prevencie koronavírusu sa pretekov zúčastnilo 9 000 divákov.

Niekoľko týždňov pred zvolením Johana Eliasa za jeho nástupcu bola minúta ticha venovaná dlhoročnému vodcovi FIS Gianovi Francovi Casparovi, ktorý zomrel v júli.

Svetový pohár mužov sa bude konať v nedeľu na rovnakom vrchu ako G.S.

___

___

Copyright © Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento obsah sa nesmie zverejňovať, vysielať, prepisovať ani ďalej distribuovať.