Svet

Šéf WHO hovorí, že Covid „koniec v nedohľadne“.

Prezident WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. (súbor)

Ženeva, Švajčiarsko:

Počet novoregistrovaných prípadov Covid-19 dramaticky klesol, uviedla v stredu Svetová zdravotnícka organizácia a vyzvala svet, aby využil príležitosť na ukončenie pandémie.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že novo hlásené prípady choroby, ktorá zabila milióny ľudí od jej zistenia koncom roka 2019, klesli minulý týždeň na najnižšiu úroveň od marca 2020.

„Nikdy sme neboli v lepšej pozícii na ukončenie epidémie,“ povedal novinárom. „Ešte tam nie sme, ale koniec je v nedohľadne.“

Svet však musí urobiť krok, aby „využil túto príležitosť,“ povedal.

„Ak teraz nevyužijeme túto príležitosť, riskujeme väčšiu variabilitu, viac úmrtí, viac narušenia a viac neistoty.“

Podľa najnovšej epidemiologickej správy WHO o Covid-19 počet hlásených prípadov klesol v týždni, ktorý sa skončil 11. septembra, o 28 percent na 3,1 milióna, po 12-percentnom poklese o týždeň skôr.

‚podceniť‘

Agentúra však varovala, že klesajúci počet nahlásených prípadov je sklamaním, pretože mnohé krajiny obmedzili testovanie a môžu chýbať menej závažné prípady.

„Vieme, že počet prípadov hlásených WHO je podhodnotený,“ povedala novinárom technická vedúca WHO v oblasti COVID-19 Maria Van Gerkov.

„Máme pocit, že v skutočnosti cirkuluje viac prípadov, ako nám je hlásených,“ povedal a varoval, že vírus sa „momentálne veľmi agresívne šíri po celom svete.“

Od začiatku pandémie WHO zaznamenala viac ako 605 miliónov prípadov a približne 6,4 milióna úmrtí, hoci tieto dve čísla sú považované za extrémne čísla.

Štúdia WHO zverejnená v máji na základe nadmerných úmrtí pozorovaných v rôznych krajinách počas pandémie odhaduje, že v rokoch 2020 a 2021 môže na Covid zomrieť 17 miliónov ľudí.

„Budúce vlny infekcie v rôznych časových bodoch po celom svete môžu byť spôsobené rôznymi podtypmi Omikronu alebo rôznymi variantmi koncernu,“ ​​poznamenal Von Kerkov.

READ  Cordillera de Coyba: Panama vytvára obrovskú prítomnosť oceánu rovnako ako jeho krajina | Podnebie a životné prostredie

Ale dodal, „tieto budúce vlny infekcie sa nemusia nevyhnutne premietnuť do budúcich vĺn smrti.“

„Využite túto príležitosť“

V snahe pomôcť krajinám urobiť to, čo je potrebné na potlačenie vírusu, zverejnila WHO v stredu šesť politických informácií.

Svetová zdravotnícka organizácia v odporúčaniach vyzýva krajiny, aby investovali do 100-percentného očkovania a testovania a sekvenovania najrizikovejších skupín, vrátane zdravotníckych pracovníkov a starších ľudí.

„Tieto politické brífingy sú naliehavou výzvou pre vlády, aby sa dôkladne pozreli na svoje politiky a posilnili ich pre Covid-19 a budúce vypuknutie pandémie,“ povedal Tedros.

„Spoločne môžeme ukončiť túto epidémiu, ale iba ak všetky krajiny, výrobcovia, komunity a jednotlivci využijú túto príležitosť.“

Riaditeľ WHO pre mimoriadne situácie Michael Ryan súhlasil.

„Aj keď epidémia ustúpila a počet prípadov sa môže znížiť, musíme zachovať vysokú mieru ostražitosti,“ povedal novinárom.

„Stále máme veľmi premenlivý, vyvíjajúci sa vírus, ktorý nám znovu a znovu ukázal, ako sa dokáže prispôsobiť a zmeniť za dva a pol roka.“

(Okrem nadpisu tento príbeh neupravoval personál NDTV a bol publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close