Ekonomika

Senát schválil návrh zákona o pomoci Ukrajine vo výške 40 miliárd dolárov

Zástupný symbol pri načítaní akcií článku

Senát vo štvrtok odhlasoval poskytnutie novej vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine vo výške viac ako 40 miliárd dolárov, pričom tento krok poslal prezidentovi Bidenovi po týždňovom odklade, ktorý vyvolala námietka samostatného senátora.

Hlasovanie bolo v pomere 11 ku 86, pričom všetok odpor proti balíku pochádzal od republikánov.

Nový balík prichádza v čase, keď hrozí, že americký plynovod na Ukrajinu tento týždeň vyschne uprostred vojny, ktorá vstúpila do tvrdej novej fázy tri mesiace po počiatočnej ruskej invázii. Ukrajinský prezident Volodymyr Gelenskij a jeho západní spojenci sa pripravujú na dlhotrvajúcu vojnu, ktorá môže trvať mesiace alebo roky na východe a juhu krajiny, aby zosadila sily ruského prezidenta Vladimira Putina.

Návrh zákona by poskytol kombinovanú vojenskú pomoc vo výške 20,1 miliardy dolárov, ktorá by mala zabezpečiť výmenu pokročilých zbraňových systémov, ako sú protilietadlové rakety Patriot a delostrelectvo dlhého doletu. Návrh zákona zahŕňa viac ako 8 miliárd dolárov na všeobecnú ekonomickú podporu pre Ukrajinu, viac ako 5 miliárd dolárov na globálnu potravinovú pomoc na zmiernenie nedostatku potravín spôsobených kolapsom ukrajinského agrárneho hospodárstva a viac ako 1 miliardu dolárov na pomoc utečencom.

Zatiaľ čo návrh zákona bol silne dvojstranný, vedúci predstavitelia Senátu vzniesli proti nemu námietky z finančných a geopolitických dôvodov. Rand Paul (R-Ky.) bol nútený manévrovať cez týždňový praktický zákaz.

Parlament schválil takmer 40 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine v boji proti ruskej okupácii

Jeho oneskorená taktika, ktorá sa snažila minulý týždeň urýchliť schválenie zákona pomocou procesu, ktorý si vyžadovala súhlas 100 senátorov, rozhnevala lídrov oboch strán.

„Už by to malo byť hotové, ale člen druhej strany si vybral udalosť a zablokoval financovanie Ukrajiny a nedokázal to zastaviť,“ povedal Charles E. Informoval o tom v stredu Schumer (DNY). „Senátor Paul zdržiava financovanie Ukrajiny na čisto politické účely, len aby posilnil Putinovu ruku.“

READ  Štáty EÚ budú do roku 2020 vyrábať 25 % elektriny jadrovou energiou, tvrdí Eurostat

V utorňajšom prejave Paul obhajoval americkú podporu Ukrajine a povedal, že je to „nepochybne ušľachtilá vec – mám veľké sympatie a podporu – ale taká, ktorú ústava nepovoľuje ani neuznáva“.

„Áno, naša národná bezpečnosť je ohrozená – nie vojnou Ruska proti Ukrajine, ale vojnou Kongresu proti americkým daňovým poplatníkom,“ povedal. „Väčšina Američanov sympatizuje s Ukrajinou a chcú vyhnať ruských útočníkov. Ak je však Kongres čestný, buď vezmú peniaze odinakiaľ v rozpočte, alebo požiadajú Američanov, aby platili vyššie dane, alebo nebo zakážu, požičiavajú Ukrajine namiesto toho, aby dávali na Ukrajinu.

Paul ponúkol, že zdvihne ruku, ak vedúci predstavitelia Senátu súhlasia s dodatkom, ktorý by dohliadal na špeciálneho pozorovateľa Pentagonu, súčasného federálneho dozorného psa, ktorý dohliada na novú pomoc pri obnove Afganistanu. Demokrati sa však proti žiadosti postavili a tvrdili, že akékoľvek zmeny v návrhu zákona by ho ešte viac oddialili a že by ho Snemovňa mala znova schváliť. Niektorí sa postavili aj proti opätovnému vymenovaniu súčasného generálneho inšpektora Afganistanu na Ukrajine.

Paulove komentáre vyvolali odpor v jeho vlastnej strane – vrátane Mitcha McConnella, menšinového vodcu Senátu z radov republikánov z Kentucky – ktorý vo štvrtok tvrdil, že záväzok poskytnúť pomoc je „nad rámec charity“.

„Budúcnosť americkej obrany a kľúčových strategických záujmov bude formovaná výsledkom tejto vojny,“ povedal s tým, že víťazstvo Ruska by ohrozilo ďalších spojencov USA a povzbudilo Čínu. „Každý, komu záleží na nákladoch na podporu ukrajinského víťazstva, by mal zvážiť obrovské náklady, ak Ukrajina prehrá.“

Hoci bol Paul jediným oponentom rýchleho monitorovania návrhu zákona, vo štvrtkovom hlasovaní proti nemu sa k nemu pripojilo 10 republikánov: Sense Marsha Blackburn (Dánsko), John Boosman (Arch.), Mike Brown (India), Mike Grobo (Idaho) , Bill Hagerty (Ten.), Josh Hawley (Mo.), Mike Lee (Utah), Sinthia M. Lummis (Wyo.), Roger Marshall (Kan.) a Tommy Tuberville (Ala.).

Mnohí v rozhovoroch povedali, že zdieľajú Paulove finančné námietky. „Nepáčila sa mi myšlienka, že sme tam vytvorili návrh zákona,“ povedal Brown. „Európania, je to na ich vlastnom dvore. Teraz sú veľmi šetrní.“

READ  Slováci predstavili „prvú inteligentnú batériu pre elektromobily na svete“

Ale prinajmenšom niektorí zopakovali rétoriku bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa minulý týždeň vo vyhlásení postavil proti návrhu zákona, pričom pretrvávajúci deficit detskej výživy odmietol ako „Amerika na prvom mieste!“

„Chcem urobiť všetko, čo je v našich silách, aby som pomohol ukrajinskému ľudu, ale tí doma sa obávajú našich vlastných problémov, našich vlastných výziev,“ povedal Marshall. „Myslím, že Amerika by mala byť prvá.“

Vo štvrtkovom prejave Schumer ostro odsúdil túto myšlienku a obvinil 11 senátorov Republikánskej strany z „používania rovnakej príručky „soft-on-Putin“, akú používal bývalý prezident Trump.

„My – Američania, my všetci, demokrati a republikáni – nemôžeme strčiť hlavy do piesku, keď Vladimir Putin pokračuje vo svojej brutálnej vojne proti ukrajinskému ľudu,“ povedal. „Ale keď sa republikáni a značný počet ľudí postavia proti tomuto balíku, je to presne signál, ktorý vysielame našim nepriateľom v zahraničí.“

Tento balík je o 7 miliárd USD vyšší ako pôvodne požadovaných 33 miliárd USD a predstavuje viac ako približne 14 miliárd USD v predtým schválenej pomoci. Posunula radu minulý týždeň po tom, čo Biden tento mesiac signalizoval, že ukrajinská pomoc by mala byť odklonená oddelene na Capitol Hill – z iných naliehavých výdavkov zapletených do diskriminačnej politiky – za najmenej 10 miliárd dolárov na pomoc vláde 19.

„Táto pomoc je kľúčová pre víťazstvo Ukrajiny na bojisku,“ uviedol Biden vo vyhlásení z 9. mája. „Nemôžeme dovoliť, aby sa naša pomoc zastavila, kým budeme čakať na ďalšie kroky Kongresu.“

Keďže všetci Snemovňa demokratov a 149 republikánov hlasovali za, Snemovňa minulý týždeň hlasovala za spustenie balíka pomoci v pomere 368 ku 57 hlasom. Proti návrhu zákona sa postavilo 57 republikánov zo Snemovne reprezentantov.

Obchodná diplomatka Bridget A. bude pôsobiť ako veľvyslankyňa USA na Ukrajine Po stredajšom potvrdení Pringu Senátom sa vo štvrtok konalo referendum – po máji 2019 sa Pring stal prvým plnohodnotným veľvyslancom v Kyjeve a vtedajší prezident Trump odvolal veľvyslankyňu Mary Yovonovičovú. .

READ  V ktorých európskych krajinách sa najviac recykluje?

Bring, ktorý bol veľvyslancom na Slovensku, bol potvrdený hlasovaním do mesiaca po tom, čo ho Biden nominoval na ukrajinský post, a Brink do dvoch týždňov od jeho potvrdenia pred Výborom pre zahraničné vzťahy Senátu – rýchle tempo vyvolané ruskou inváziou. . Zabezpečenie rastúcej pomoci USA.

Brink 10. mája výboru povedal, že jeho prioritou je koordinovať vojenskú a humanitárnu pomoc Ukrajine uprostred ruskej invázie.

Hoci kľúčoví zákonodarcovia uviedli, že je príliš skoro predpovedať, aké ďalšie dôkazy bude Kongres potrebovať pre ukrajinský konflikt, uznávajú, že určite budú potrebné ďalšie.

Ďalším veľkým problémom Ukrajiny, ktorý tento rok dosiahne Capitol Hill, je integrácia Fínska a Švédska do NATO bez financovania. Tento krok vyvolala ruská invázia, ktorá vyvolala znovuzvolenie medzi Fínmi a Švédmi, ktorí sa už dlho obávajú vstupu do atlantickej aliancie z obavy, že by vyprovokovali Rusko, keďže obe krajiny majú spoločnú hranicu.

Senátori oboch strán predpovedajú, že Senát tento týždeň rýchlo pristúpi k schváleniu žiadostí krajín, čím sa vytvoria prvé nové členské štáty NATO od schválenia Čiernej Hory v roku 2017. Mimo Senátu, s fínskym prezidentom Saulom Ninistom a švédskou premiérkou Magdalenou Andersonovou, to bol signál širokej podpory rozšírenia aliancie.

Čo však bude robiť po odchode z funkcie, zatiaľ nie je známe.

Paul, ktorý spolu s Leem hlasoval proti začleneniu Čiernej Hory v roku 2017, uviedol, že tento týždeň túto otázku ďalej preskúma. Howley, ktorý tvrdil, že rozširovanie NATO by zbytočne vyprovokovalo Rusko pred inváziou na Ukrajinu, v stredu povedal, že „nie je automatické áno“ súhlasu Fínska a Švédska.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close