športové

Senior hokej mi vyhovuje viac ako junior

dnes 00:00
|

Forward Roman Karaffa mal len pätnásť rokov, keď si vymenil zamestnanie v rodnej Spišskej Novej Vsi za prácu vo Švajčiarsku. V mladom veku urobil ťažký krok a ďaleko od svojej rodiny prekonal všetky pasce života na ľade aj mimo neho.

ROMAN KARAFFA sa minulú sezónu pozrel na NLA a chce si budúci rok zabezpečiť stabilné miesto

Odmenou za trpezlivosť a odvážnosť mu bola minulá sezóna, počas ktorej získal kontrakt v najvyššej švajčiarskej súťaži NLA s tímom EHC Biel-Bienne.

Švajčiarsko nie je prvou voľbou mladých slovenských hokejistov. Väčšina z nich si vyberie zámorskú alebo škandinávsku trasu. Roman Karaffa, 21 rokov, je však so svojím rozhodnutím spokojný. „Mal som 15 rokov, keď ho oslovil švajčiarsky agent. Mohol by som si vybrať medzi Švédskom, Fínskom a Švajčiarskom. Bol som celkom mladý, a tak som sa rozhodol, že ak bude Švajčiar, skúsim to vo Švajčiarsku. Jednou z výhod bolo, že po piatich rokoch práce vo Švajčiarskej lige mládeže by som získal hráčsku licenciu a nebol by som legionár. “ Povedal.

Cesta k najvyššej konkurencii nebola jednoduchá. Karaffa najprv strávila päť sezón v juniorskej a juniorskej lige. Okrem toho, v cudzej krajine musel čeliť bez najbližších. „Spočiatku to bolo ťažké, ale postupne som sa naučil variť a starať sa o seba. Pomohlo mi aj slovenské rodiny, ktoré žijú vo Švajčiarsku. Majú dokonca syna, ktorý hrá hokej a doteraz mi pomohli. “ Karaffa pokračovala.

S bývalými hráčmi NHL

Sezóna 2019/20 bola pre Karaffu už šiestym vo Švajčiarsku, ale stále ju možno označiť za prielom. Spišiak sa po prvýkrát od príchodu do Bielej zapojil do prvého tímu. „Keď som sa pred sezónou pridal do klubu, musel som hrať iba ako junior. Mal som však možnosť pripraviť sa s tímom A a zápas prebiehal veľmi dobre. Potom som zostal s tímom niekoľko týždňov a hral som sa v Lige majstrov. V zápase s nórskym ľadovým tímom ma Frisk Asker dokonca vyhlásil za najlepšieho hráča zápasu a po návrate domov som dostal novú zmluvu. “

Bývalý slovenský zástupca mládeže stačil presvedčiť trénerov o jeho kvalitách. Po úspešných dueloch vyhral kontrakt na konci sezóny 2021/22 av poslednom vydaní ALN sa ako jediný prihlásil do súťaže. Hral 12 duelov bez bodovania. „Liga hrá rýchly hokej a tímy sa bránia opatrne. Súťaž je náročná na korčuľovanie. V zoznamoch každého klubu je niekoľko bývalých hviezd NHL. “ zdieľa jeho dojmy.

V NLA dlho nebolo veľa Slovákov. Dôvodom je kvóta štyroch legionárov v tíme, ktorú kluby zapĺňajú hlavne drahšími hráčmi veľkého mena. V tejto skupine boli fínsky obhajca Anssi Salmela, jeho krajan útočnej Toni Rajaly, kanadský útočník Marc-Antoine Pouliot a švédske centrum David Üllström. Zoznam zahŕňal aj švajčiarske postavy ako útočník Damien Brunner a brankár Jonas Hiller, ktorí nedávno oznámili koniec svojej kariéry. „Som rád, že som dokázal trénovať a hrať spolu s vynikajúcimi hráčmi. Snažil som sa od nich poučiť a získať skúsenosti. “

ZAČIATOK S DOBRÝM POCITOM

Okrem 12 štartov v NLA, Karaffa pridala ďalších 7 zápasov do Ligy majstrov za Biela a trikrát vo Švajčiarskom pohári. Dostal sa aj na miesto v dolnej NLB, kde hral vo farbách HC La Chaux-de-Fonds 22 hier s rovnováhou 5 + 6. “Myslím, že pánsky hokej mi vyhovoval ešte viac ako juniori.” Od začiatku som sa cítil veľmi dobre. Bolo to inteligentnejšie a taktickejšie “, vysvetlil.

Hokejový jazdec Spišskonovoveský bude hráčom Biela najmenej dve sezóny. Ďalší chce použiť na získanie stabilného postavenia v A-mužoch. „Chcel by som hrať nasledujúci rok v najvyššej súťaži. Letnú prípravu určite začnem s A. Dúfam, že budem pracovať v tíme od začiatku do konca sezóny. “ chcel to.

Podobne ako vo všetkých európskych ligách, s výnimkou Bieloruska, pandémia koronavírusov 2019/20 skončila vo Švajčiarsku. Roman Karaffa však dokázal zahrať 67 súťažných hier. Okrem už spomínaných súbojov v seniorských súťažiach sa pripojil k bielemu juniorovi. Získal 24 bodov (9 + 15) v 18 pravidelných sezónach, strelil raz za 5 play-off. “Aj keď bol koniec sezóny predčasný, v prvom kole play-off sme zlyhali s tímom mladých.” Potom som len trénoval s A Whiteom. Možno by som zasahoval do hry, keby sa niekto zranil. “ Vyobrazenie.

DLHODOBÝ CIEĽ ZASTÚPENIA

Rozšírenie COVID-19 prinieslo do Švajčiarska aj ďalšie smutné správy. Okrem národných ligových súťaží sa museli prekročiť aj majstrovstvá sveta v máji, ktoré sa mali konať v Zürichu a Lausanne. „Každý v krajine bol sklamaný, ale zdravie je prvoradé. Myslím, že Švajčiari sa tešili na šampionát rovnako ako Slováci minulý rok. Atmosféra v stánkoch by určite bola dobrá, postavili nový štadión v Lausanne, takže boli dobre pripravení. “ povedal Roman Karaffa, ktorý by chcel hrať aj na najlepšej udalosti v budúcnosti.

V minulosti bol síce súčasťou reprezentatívnych výberov Slovenska v rôznych vekových kategóriách, ale nezískal majstrovstvá sveta do 18 alebo 20 rokov. “Možno som nebol v kategórii mladých.” Ak budem hrať v najvyššej švajčiarskej súťaži a budem mať dobrý výsledok, myslím, že by som sa mohol pripojiť k národnému tímu. Ale momentálne na to nechcem myslieť. Musím tvrdo pracovať a získať stabilné miesto v lige. “ dodal.

ŠKOLCA POŠKODENÁ CORONAVIRUSOM

Pandémia koronavírusov tiež priamo ovplyvnila tím EHC BielBienne. Pozitívny test na COVID-19 dal fínsky tréner Antti Törmänen a všetci hráči vrátane Karaffu boli umiestnení do karantény. Napriek zvyšujúcemu sa počtu úmrtí a infekcií nevidia situáciu vo Švajčiarsku kriticky. „Berú to ako obvykle. Chodím do obchodu so závojom a snažím sa chodiť čo najmenšie, ale ľudia obyčajne chodia bez závoja. ““ uviedol mladý Slovák, ktorý sa vzhľadom na súčasnú situáciu rozhodol nevrátiť domov.

„Návrat na Slovensko pravdepodobne nie je teraz realistický. Agentovi sme povedali, že je najlepšie zostať vo Švajčiarsku. Mali by sme začať spoločný letný tréning s klubom 5. mája. Uvidíme, či to začína alebo nie. Musíme začať aspoň v malých skupinách. Zatiaľ máme individuálne plány, “ uzatvára.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close