Hlavné správy

Septembrová návšteva pápeža Františka na Slovensku vyvoláva napriek obavám Govt-19 vzrušenie

Vatikán – Prvá zahraničná cesta od zotavenia pápeža Františka z operácie je do Maďarska a východoeurópskych krajín Slovenska v dňoch 12.-15. septembra. Aj keď slovenskí občania netrpezlivo očakávajú príchod pápeža, prebiehajúca epidémia Govt-19 naďalej vytvára konflikty a výzvy.

Slovenská vláda oznámila, že obmedzí akcie pápeža na tých, ktorí sú plne očkovaní. Počas online akcie s vatikánskymi reportérmi 28. júla hovorca Slovenskej biskupskej konferencie reverend o.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v krajine prebiehajú protesty proti zákazu Govt-19 a verejná diskusia, kde od vypuknutia choroby na vírus alebo súvisiace príčiny zomrelo viac ako 12 500 ľudí.

23. júla sa stovky protestujúcich proti vládnym predpisom, ktoré mali zabrániť šíreniu choroby, stretli s políciou pred vchodom do slovenského parlamentu. Podľa údajov Univerzity Johna Hopkinsa má krajina najnižšiu zaočkovanosť v Európskej únii, pričom je zaočkovaných len 35% populácie.

Miestna vláda dala biskupom na výber: buď budú pápežské akcie obmedzené na tých, ktorí boli očkovaní, alebo sa môže zúčastniť maximálne 1 000 ľudí s vakcínou alebo bez nej. Biskupi sa rozhodli umožniť širokú účasť s predpokladmi na získanie vakcíny, čo však viedlo k významnej logistickej výzve pre miestny zbor, vysvetlila Gramara.

Biskupi pracujú na vytvorení digitálneho systému pre prístup prostredníctvom osobného identifikačného kódu. Keď v roku 1995 pápež Ján Pavol II. Navštívil Slovensko, dva roky po tom, ako sa krajina oficiálne oddelila od susednej Českej republiky a oslobodila sa z područia komunistickej nadvlády, počet ľudí, ktorí sa mohli zhromaždiť na pápežských akciách, nebol obmedzený, povedal Kramera. .

Dnes, vo svetle epidémie COVID-19, sa preverovanie prístupu k podujatiam stalo pre organizátorov „najväčšou výzvou“. Najmä na sociálnych médiách hovoril o „informačnom chaose“, ktorý v krajine vyvolal váhavosť a podozrievanie voči očkovaniu.

READ  Slovenský brankár označuje svetových juniorov za vtip, organizátori kritizujú vládnu etiku

„Ľudia hľadajú pevný bod, niekoho, komu by mohli dôverovať,“ povedala Kramara, „a povzbudenie Svätého Otca nám dáva nádej.“

Napriek ťažkostiam a napätiu v krajine je pápežova návšteva v septembri „veľkým vzrušením“, povedala Kramara. „Hovorí o tom už celá krajina. Hovorí to o pápežovi, ale je to o Pánovi,“ povedal. „Boh sa stal témou rozhovoru, či sa ti to páči alebo nie.“

Francis dorazí 12. septembra popoludní do slovenskej metropoly Bratislavy, kde sa zúčastní kresťanského zhromaždenia a potom sa stretne s miestnou jezuitskou komunitou. Jeho cesta, ktorá zahŕňa vzrušujúce akcie a verejné vystúpenia, sa bude týkať politických a náboženských predstaviteľov krajiny.

Pápež navštevuje aj charitatívne organizácie, ktoré pracujú s Rómami a nerezidentmi. „Jeho Svätosť požiadala o príležitosť stretnúť sa s ľuďmi, ktorí nie sú stredobodom pozornosti tejto krajiny,“ povedala Kramara, ktorá viedla k pápežskej návšteve malého betlehemského centra v Bratislave, ktoré je určené chudobným a bezdomovcom. 13. september

„Mníšky sa tam starajú o ľudí a deti, ktorí nemajú najlepšie podmienky podpory,“ vysvetlil pastor.

Asi 66% slovenskej populácie je katolíkov, čo je menšina, ktorá sa hlási k gréckej pravoslávnej cirkvi. Podľa Kramaru však malá krajina čelí „výzvam západného sveta“, najmä preto, že vyprázdňuje svoj rastúci sekularizmus a znižuje počet náboženských podnikov.

Nadšenie slovenských veriacich z apoštolskej návštevy pápeža je evidentné z modlitebného maratónu – od 7. augusta do 15. septembra – pred a po jeho príchode. Miestni biskupi veria, že ruženec a modlitba pomôžu miestnym veriacim aj neveriacim prijať pápežove slová počas cesty viac.

„Vyzývam všetkých, aby sa začali lokálne pripravovať na posolstvo pápeža Františka,“ uviedol arcibiskup Stanislav Svolensko, predseda Konferencie biskupov Slovenska, vo vyhlásení zo 4. júla. Dúfal, že Františkova návšteva povzbudí. „Veľké duchovné posilnenie“.

READ  Slovenský parlament schválil prvú reformu plánu obnovy - EURACTIV.com

Kramara uviedol, že epidémia v krajine vyvolala pocit „skľúčenosti“, pretože mnohí členovia rodiny prišli o Govt-19 a veriaci sa nemohli zúčastniť na cirkevných omšiach. „V tejto chvíli nesmieme strácať nádej,“ povedal s tým, že dúfa, že pápežova návšteva prinesie „prítomnosť Ježiša Krista medzi nami“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close