Veda

„Seriózne“ šírenie opičích kiahní prináša varovania od ministerstva zdravotníctva Alabamy

V USA sú hlásené vážne prípady opičích kiahní a zdravotníci v Alabame žiadajú ohrozených ľudí, aby sa nechali otestovať.

Alabamské ministerstvo verejného zdravotníctva hlásilo k utorku „najmenej“ 139 prípadov opičích kiahní v štáte. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedli, že niektoré z nedávno hlásených prípadov v celej krajine sú „vážne“.

„Zatiaľ čo každý sa môže nakaziť infekčnou vyrážkovou chorobou, sexuálny kontakt medzi mužmi je rizikovým faktorom,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Alabame.

„Opičie kiahne sa zvyčajne šíria blízkym, intímnym kontaktom koža na kožu alebo poškodenou pokožkou, kvapôčkami dýchacích ciest alebo sliznicami.“

Opičie kiahne spôsobujú vyrážku, ktorá začína ako ploché škvrny, ktoré sa potom rozhoria a nakoniec sa objavia ako pustuly. Niektorí ľudia hlásili iba vyrážku, ale ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, zimnica, zväčšené uzliny nymfy, bolesti svalov a hlavy.

„Príznaky opičích kiahní sa môžu šíriť od začiatku, kým sa vyrážka úplne nezahojí a nevytvorí sa nová vrstva kože,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva. „Môže to trvať dva až štyri týždne.“

Nie všetky prípady vyžadujú liečbu, ale ľudia s touto chorobou sa musia izolovať a dodržiavať opatrenia na kontrolu infekcie, aby sa znížilo šírenie choroby.

Pre vysokorizikových jedincov je k dispozícii dvojdávková očkovacia séria. Okresné zdravotnícke oddelenia naďalej ponúkajú testovanie na opičie kiahne a diagnostický test je pacientovi k dispozícii bezplatne prostredníctvom Úradu klinických laboratórií ADPH.

READ  Zvedavosť našla na Marse čudne vyzerajúce, skrútené skalné veže

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close