Ekonomika

Sever Anglicka vidí najmenej investícií z vyspelých ekonomík, zistil think tank | politické správy

Sever Anglicka dostáva najnižšiu úroveň investícií vo vyspelých ekonomikách, uviedol think tank.

Podľa novej správy IPPR North by Grécko bolo jedinou krajinou OECD, ktorá by zaznamenala menej verejných a súkromných investícií, ak by bol región krajinou.

Vedci zistili UK Celkovo je na 35. mieste spomedzi 38 krajín OECD v prijímaní najmenej investícií.

Slovensko, Poľsko a Maďarsko majú viac investícií ako Spojené kráľovstvo.

Ak by sa priemer OECD aplikoval na Spojené kráľovstvo od roku 2017 do roku 2020, investovalo by sa 397 miliárd libier.

V správe sa uvádza, že Spojené kráľovstvo a Sever zaostávajú v dôsledku „veľkých nerovností“ a „systematického nedostatočného investovania“ do výskumu a vývoja, sociálnej infraštruktúry a dopravy.

Rozsah regionálnych rozdielov je uvedený v správe, s produktivitou za hodinu pod priemerom Spojeného kráľovstva o 7 GBP za hodinu, zatiaľ čo hodinové mzdy sú o 1,60 GBP nižšie ako vo zvyšku Spojeného kráľovstva.

Severskí starostovia, minister pre vyrovnávanie sa úrovne Michael Gove a tajomníčka pre vyrovnávanie tieňov labouristov Lisa Nandyová sa dnes zúčastnia Konferencie Severu – stretnutia podnikateľských, politických a občianskych lídrov z regiónu.

Politickí lídri v regióne budú tvrdiť, že vyváženie severu a juhu by malo byť v britskom práve „ťažké“, pretože vyžaduje dlhodobé financovanie na rozdiel od súčasného konkurenčného systému ponúk.

Pani Nandy obviní konzervatívcov, že „odpísali“ oblasti, ktoré kedysi poháňali britskú ekonomiku, zatiaľ čo pán Gove povie, že jeho vláda „v modernej dobe preniesla najväčšiu moc vo Whitehall na miestnych lídrov po celom Spojenom kráľovstve“.

Obrázok:
Len Grécko má spomedzi krajín OECD menej investícií ako Sever

čítaj viac: Sunak popiera zvýhodňovanie Juhu vyrovnávaním kvót

Výskumník IPPR a autor správy Marcus Johns povedal: „Zo všetkých vyspelých ekonomík na celom svete je naša najviac regionálne rozdelená a zhoršuje sa – so Severom na ostrom konci týchto rozdielov, ktoré sú prekážkami prosperity.

READ  Slovenská ekonomika v 4. štvrťroku mierne vzrástla

„Ale čo je ešte neprijateľnejšie, je to, že naša krajina je rozdelená dizajnom, je to výsledok rozhodnutí.

„Sila severu je národnou silou. Severná prosperita môže byť národnou prosperitou.“

„Uvoľnenie tohto potenciálu je zodpovednosťou vlády, ktorá uznáva, že je potrebná zmena, a umožňuje miestnej samospráve s dobrými zdrojmi, aby koordinovala a poskytovala dlhodobé miestne vízie zmeny.“

Správa poukazuje na ďalšie miesta na svete, ako napríklad Lipsko v Nemecku, ktoré je v súčasnosti vďaka priemyslu a investíciám najrýchlejšie rastúcim mestom v Európe.

Severný riaditeľ IPPR Joe Billingham povedal: „Medzinárodné dôkazy sú jasné – vlády, ktoré sa vzdajú moci a pozitívne sa zapoja do miestnych miest, môžu uspieť pri vyrovnávaní.

„Politickí lídri musia „vyrásť“ a poučiť sa od našich medzinárodných susedov, aby dosiahli regionálny rast a preklenuli naše bolestivé rozdiely. Vieme, že súkromné ​​investície nasledujú po verejných investíciách.“

Po minulotýždňovom oznámení posledných príjemcov vládneho vyrovnávacieho fondu ministri čelili obvineniam, že uprednostňujú bohatší juhovýchod na úkor znevýhodnených severných oblastí.

11. augusta 2022, Sasko, Lipsko: Mesiac vychádza za centrom mesta.  Foto: Sebastian Wilno/Image-Alliance/dpa/AP Obrázky PIC:AP
Obrázok:
Lipsko sa trápilo, ale investícia zmenila jeho osudy. Obrázok: A.P


Hovorca vlády povedal: „Táto správa zásadne skresľuje jasné kroky, ktoré podnikáme na vyrovnanie regiónu, a sme odhodlaní šíriť príležitosti po celom Spojenom kráľovstve vrátane severného Anglicka.

„To zahŕňa investovanie 3,19 miliardy libier, zvýšenie financovania regeneračných, dopravných a kultúrnych projektov a 3 miliardy libier na transformáciu miestnych dopravných sietí.

„Vláda tiež pomohla zabezpečiť vnútorné investície, akými sú Credera v Manchestri, Nissan v Sunderlande a Equinor v Port of Tyne, čím sa vytvorili tisíce vysokokvalifikovaných pracovných miest.

„Investovali sme aj do voľných prístavov v Teesside, Liverpool City a Humber a podpísali sme nové dohody o prevode právomocí v Yorku a Severnom Yorkshire a na severovýchode, čím sme miestnym lídrom poskytli viac právomocí.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close