Technológie

Shiffrinovej 86-ka si bude musieť na víťazstvo počkať, no získa titul v slalome

ŠPINDLERŮV MILÍN, ČESKÁ REPUBLIKA (AP) — Prikyvovanie hlavami, mlaskanie pier…ale potom sa všetci usmievajú.

Mikaela Shiffrinová, víťazka č. Rýchlo prijal pozitíva, keď si uvedomil, že bude musieť počkať aspoň päť týždňov, kým vyrovná rekord Svetového pohára v počte víťazstiev v kariére s 86.

Americká lyžiarka skončila v nedeľu v slalome, posledných pretekoch Svetového pohára pred majstrovstvami sveta, druhá za Nemkou Lenou Turrovou a v celkovom poradí mužov a žien zaostala o jedno víťazstvo za Ingemara Stenmarka. Švédsko súťažilo v 70. a 80. rokoch.

„Život ma zmenil, ale mám pocit, že moje lyžovanie sa rokmi zlepšilo,“ povedala Shiffrinová. „A som asi lepší lyžiar, než som kedy v živote bol, to je celkom fajn.

Aj keď sa to v nedeľu nestalo, Shiffrinová vyhrala preteky rovnakým tempom ako v sezóne 2018-19. Má kariérne maximum 17 víťazstiev za rok a už má na konte 11 víťazstiev v 23 štartoch v tejto sezóne, vrátane troch za posledných šesť dní.

Ďalšia šanca Shiff prekonať Stenmarkov rekord bude pokračovať v marci po majstrovstvách sveta 6. – 19. februára vo Francúzsku. Preteky majstrovstiev sveta sa nezapočítavajú do víťazstiev vo Svetovom pohári.

„Nemám od toho žiadne očakávania,“ povedala Shiffrinová o svojom ďalšom podujatí Svetového pohára, ktorým budú buď rýchlostné preteky v nórskom Kvitfjell 4. – 5. marca, alebo technické preteky vo švédskom Are budúci týždeň. .

„Je to ako na každých pretekoch sezóny, snažiť sa zobrať všetko do seba a užiť si to – užiť si moje lyžovanie a užiť si to, keď iní športovci lyžujú lepšie. Pretože sa z toho vždy dá niečo naučiť.“

Shiffrinová minulý utorok zlomila remízu na historickom zozname žien s bývalou spoluhráčkou z USA Lindsey Vonnovou. Vonnová mala 82 víťazstiev, keď v roku 2019 odišla do dôchodku.

READ  Taiwan sa teší na spoluprácu s novou slovenskou vládou

Shiffrinová však v nedeľu vytvorila rekord.

Do konca zostávajúcich dvoch pretekov získala druhé miesto v priebežnom hodnotení slalomu neprekonateľný náskok. Jej najbližšia súperka Wendy Holdenerová sa nedokázala kvalifikovať do druhej jazdy a nezískala body Svetového pohára.

Shiffrinová sa tak stala prvou ženou, ktorá vyhrala sedem sezónnych titulov v slalome, čím prekonala švajčiarsku Wrennie Schneiderovú, ktorá vyhrala šesťkrát v 80. a 90. rokoch.

Rekord v počte titulov, ktoré získala žena v ktorejkoľvek disciplíne, drží Vonnová, ktorá ako najlepšia zjazdárka sezóny získala osem Krištáľových glóbusov.

Shiffrinová debutovala vo Svetovom pohári ako 15-ročná v pretekoch v stredisku neďaleko česko-poľských hraníc. V sobotu dominovala v slalome na tej istej trati a pre víťazstvo v kariére zaznamenala najrýchlejší čas v oboch jazdách. 85.

V nedeľu mala Shiffrinová náskok 0,67 sekundy pred Toureovou, ale v záverečnej jazde zaznamenala iba 14. najrýchlejší čas a nemecká lyžiarka ju predstihla o 0,06.

„Prvú jazdu som mala pocit, že som korčuľovala naozaj dobre a druhú jazdu som naozaj dobre korčuľovala,“ povedala Shiffrinová. „Na šesť desať naozaj nie je veľa času. Lena bola silná celú sezónu a víťazstvo si zaslúžila.

Pre Durra to bolo druhé víťazstvo vo Svetovom pohári, 10 rokov po tom, čo vyhral na mestskom podujatí v Moskve.

„Dnes je to šialené,“ povedal Toure. „Chvíľu mi to trvalo a snažil som sa riskovať všetko. Na rovine som urobil malú chybu a pomyslel som si: ‚Choď do každého‘.“

Pre nemecký ženský tím to bolo prvé slalomové víťazstvo od víťazstva Maria Hoefl-Risch vo fínskom Levi v novembri 2012.

Zrinka Ljutic bola na svojom prvom stupni víťazov Svetového pohára v kariére tretia so stratou 0,49. Chorvátsky lyžiar získal tento mesiac juniorský titul majstra sveta v slalome.

READ  Prototypy iPhone 12S majú pod displejom Touch ID

Olympijská víťazka Petra Vlhová zo Slovenska, Shiffrinovej dlhoročná súperka v slalome, bola po úvodnej jazde piata, ale po druhej jazde klesla na 13. a dve sekundy za Shiffrinovou.

Skončila sa tak séria 17 pretekov v slalome, v ktorej Valhoa neskončil horšie ako štvrtý.

Nedeľný slalom bol poslednými pretekmi Svetového pohára žien pred svetmi, ktoré odštartujú kombinačnou súťažou žien v Meribel v pondelok 6. februára.