Svet

Si Ťin-pching opustil Rusko po summite „Novej éry“ s Putinom

„Neobmedzené možnosti“

Moskva a Peking v posledných rokoch zintenzívnili spoluprácu, pričom obe sú poháňané túžbou vyrovnať globálnu dominanciu USA.

Návšteva čínskeho lídra v Moskve je vnímaná ako vzpruha pre Putina, ktorý je pod príkazom Medzinárodného trestného súdu pre údajné nezákonné deportácie ukrajinských detí.

„Pevne verím, že existujú skutočne neobmedzené možnosti a príležitosti pre rusko-čínsku spoluprácu,“ povedal Putin na štátnej večeri po rozhovoroch, kde si pripíjal na „blahobyt“ ruského a čínskeho národa.

Už skôr vyjadril „špeciálny charakter“ vzťahu medzi oboma krajinami vo vyjadreniach odvysielaných v štátnej televízii.

Na druhý deň návštevy Moskvy Si Ťin-pching povedal, že vzťahy s Ruskom „vstupujú do novej éry“.

Putin označil rozhovory za „zmysluplné a transparentné“ a povedal, že Rusko, ktoré je do značnej miery odrezané od európskych trhov kvôli sankciám, by mohlo uspokojiť „rastúci dopyt“ Číny po energii.

Energetika je kľúčovým bodom Sibírskej návštevy a Putin oznámil, že obe krajiny dosiahli dohodu o plynovode Power of Siberia 2, ktorý spája Sibír so severozápadnou Čínou.

USA „škrtajú“ globálnu bezpečnosť

V spoločnom vyhlásení sa obaja lídri zamerali na Západ a obvinili USA z podkopávania globálnej bezpečnosti.

„Strany vyzývajú Spojené štáty, aby prestali podkopávať medzinárodnú a regionálnu bezpečnosť a globálnu strategickú stabilitu s cieľom získať jednostrannú vojenskú výhodu,“ uviedli Rusko a Čína vo vyhlásení.

Vyjadrili „veľké znepokojenie“ nad rastúcou prítomnosťou NATO v Ázii.

V pondelok Ťin-pching a Putin hovorili štyri a pol hodiny, pričom si hovorili „drahí priatelia“.

Čína a Rusko v OSN Bezpečnostná rada často pracovala v úzkych krokoch a využívala svoje právo veta ako stálych členov rady, aby si znepriatelila Západ.

Ruský útok na Ukrajinu prehĺbil obavy západných mocností, že Čína sa jedného dňa môže pokúsiť ovládnuť samovládny ostrov Taiwan, ktorý Peking považuje za súčasť svojho územia.

READ  Takla: Podpis kolektívnej zmluvy na podporu zvýšenia investícií do cestovného ruchu

Čína sa snažila v ukrajinskom konflikte vystupovať ako neutrálna strana, no Washington povedal, že kroky Pekingu by mohli byť „odstrašujúcou taktikou“ na pomoc Moskve.

USA tiež obvinili Peking zo snahy vyvážať zbrane do Moskvy, čo Čína dôrazne popiera.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close