Ekonomika

Škoda 935 Dynamic: „Tatra“ z Boleslavi má 85 rokov. Čas to nechcel – Časopis – Auto

Písal sa rok 1935 a na pražskom autosalóne zažiaril aerodynamický prototyp Škody 935 Dynamic. Iba rok potom, čo vyšla kopřivnická Tatra so svojou revolučnou sedemdesiatsedemkou. Škoda „projektil“ sa však do výroby nikdy nedostala.

Škoda tiež túžila po supermodernom aerodynamickom konkurentovi Tatry 77. Tak vznikla Škoda 935 Dynamic s motorom umiestneným vzadu. Keďže však využíval kvapalné chladenie, chladič bol schovaný pod mriežkou vpredu. Mimochodom, bez ventilátora.
Autor: Škoda-Auto

Keď Tarta na autosalóne v Prahe v roku 1934 predviedla prvý sériovo vyrábaný aerodynamický automobil na svete Tatra 77, mnohým „padla sánka“. Z nových trendov nechcela zostať ani Škoda. V tom čase sa už dokázala prebojovať na pozíciu najväčšej domácej automobilky v Československu. Aj vďaka zavedeniu moderných výrobných metód. Iba o rok neskôr v Prahe debutoval ďalší aerodynamický automobil. Bola to Škoda 935 Dynamic. Na rozdiel od konkurenčných Tatier to bol stále iba experiment. Škoda na ňom vyskúšala množstvo nových technológií. Cieľom bolo dosiahnuť nízky aerodynamický odpor a nízku hmotnosť. To znamená, čo dáva autám vyššiu rýchlosť a nižšiu spotrebu paliva.

Motor vzadu nebol pre Škodu nový

Tomu bol prispôsobený celý koncept s motorom vzadu. Aj keď Škoda v tom čase nič také nevyrábala, s umiestnením motora za zadnou nápravou mala stále skúsenosti. Už v roku 1932 vznikol prototyp Š 932 s 1,5-litrovým motorom s protibežnými piestami a v 134 väčšej verzii so 4-dverovou karosériou a silnejším „boxerom“, ktorého objem sa zvýšil na 1,8 litra. Odtiaľ to nebolo ďaleko k fascinujúcej Škode 935 Dynamic. Nádherný „projektil“ s dĺžkou až 4 860 mm a úctyhodným rázvorom náprav 3 200 mm stál na chrbtovom podvozku, vpredu s priečnymi ramenami a vzadu s výkyvnými poloosami odpruženými listovými pružinami. Telo bolo vyrobené väčšinou z ocele, ale použilo sa aj drevo alebo hliník. Pretože Škoda Dynamic nepotrebovala kardanový hriadeľ, slúžil priestor centrálnej nosnej rúry ako palivová nádrž.

Novinka tak ponúkla mimoriadne priestranný interiér a batožinový priestor s objemom 300 litrov. Rezervné koleso umiestnené pod podlahou „kufra“ sa stalo súčasťou zóny prednej deformácie. Ďalšia evolúcia štvorvalcového „boxera“ Škoda pracovala pod zadnou kapotou. Tentokrát sa jeho objem vyšplhal na 1 995 cm3. Stále to však bolo veľmi kompaktné. Práve nízka konštrukcia s dvojicou karburátorov Zenith umožnila vytvoriť karosériu v tvare slzy, ktorá v tom čase dosahovala obdivuhodne nízky koeficient aerodynamického odporu vzduchu Cx 0,37. Pomohli tomu aj zakryté zadné kolesá a oblá konštrukcia predných častí. Modelu 935 s pohotovostnou hmotnosťou 1 170 kg stačilo na dosiahnutie maximálnej rýchlosti 130 km / h 40 kW (55 k).

Štartovanie tlačidlom a poloautomatické

Motor pracoval s ďalšou technologickou lahôdkou. Išlo o 4-stupňovú poloautomatickú prevodovku od francúzskej spoločnosti Cotal. Vodičovi stačila spojka až pri zaradení prvého prevodového stupňa a spiatočky. Ďalšie radenie zabezpečovalo šesť elektromagnetických cievok. Na preradenie stačilo jemne pohnúť páčkou na stĺpiku riadenia. Pohyb vpred alebo vzad bol ovládaný páčkou v strede volantu. Za spustením nebolo nijaké zaostávanie, ktoré pripomína dnešné bezkľúčové systémy. Spínacia skrinka tu bola, ale štart sa aktivoval vďaka elektromagnetickému vloženiu pastorka pomocou tlačidla na prístrojovej doske. Jednoducho krásne. Do luxusne zariadeného interiéru sa zmestilo päť ľudí, ale rovná podlaha umožňovala vpredu použitie lavice pre troch cestujúcich.

Museli si užiť ticho, pretože motor vzadu bol dobre izolovaný a neprenášal vibrácie do kabíny. Zariadenia boli umiestnené v strede palubnej dosky a pred spolujazdcom bola módna skrinka na rukavice. Elektrické stierače mali samostatné elektrické motory umiestnené nad čelným sklom. Ak by sa to pred vodičom pokazilo, ľahko by sa mohli mýliť. Sľubné aerodynamické poškodenie malo byť podporené úspechom v motoršporte. Po triumfálnom návrate Škody Popular s posádkou Pohl-Hausman z Rally Monte Carlo, kde sa Škoda v roku 1936 umiestnila na druhom mieste, bol vypracovaný plán prevziať žezlo ľahkej, a najmä výkonnejšej verzie Škoda 395.

Kariéra nebola

Vtedajší šéf automobilky Karel Hrdlička, mimochodom otec tvorcu Škody Favorit z 80. rokov, napísal do svojho denníka 25. marca 1936: pri 2 580 mm. Nakoniec však v Monte Carle nasadila Škoda konvenčnejší Rapid. Roadster 935 síce vznikol, ale skončil v depozite a ďalší podvozok putoval na demontáž do učňovskej dielne. Nič z toho sa však nezachovalo. Ani prúdové lietadlo 935 sa nedožilo slávy. Nebol to vítaný nástupom fašizmu v Európe ani prílišná inovácia, ktorú zákazníci obdivovali, ale nemali sklon kupovať.

Vzadu pracoval pre Škodu veľmi netypický motor, ...

Vzadu pracoval pre Škodu veľmi netypický motor, štvorvalcový „boxer“ s objemom dva litre. Ponúkal výkon 45 kW, ktorý putoval k francúzskej poloautomatickej prevodovke Cotal.
Autor: Škoda-Auto

Škoda uzavrela, aj na základe skromných predajov Tatry 77, z ktorých sa vyrobilo iba 255, že ten čas ešte pre také auto nestúpl. Prototyp Š 935 Dynamic tak zostal jediným vyrobeným exemplárom. V roku 1939, po štyroch rokoch služby, ho Škoda zošrotovala a ponúkla na predaj súkromným osobám. V tom čase to bola bežná prax. Najskôr sa deväťstotridsaťpäť zdržiavalo v Mladej Boleslavi a odtiaľ putovalo na Slovensko. Až v roku 1968, 33 rokov po založení, ho Škoda kúpila od malého farmára späť do svojho múzea. Príbeh mal nakoniec šťastný koniec, hoci boleslavská „kvapka“ dlhé roky čakala na profesionálnu renováciu. Obnova sa v Škode začala až v roku 2012 a trvala až do roku 2017.

READ  Vodca slovenskej krajne pravicovej strany bol odsúdený na doživotie

Bola to poriadna fuška, pretože Škoda Škoda 935 medzitým natrela obyčajným štetcom na fialovú farbu. Dnes je však jednou z hviezd firemného múzea. A vyzerá to možno lepšie ako na premiére v roku 1935, keď bola dokončená na poslednú chvíľu. Tentokrát mala Škoda čas a ako vidíte, dala si záležať.

Škoda 935 Dynamic - 1935

Škoda 935 Dynamic - 1935

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close