šport

Škótsky futbal na vzostupe: 10 dôvodov, prečo hovoriť o našej hre po triumfe v škótskej Lige národov

Tu je 10 dôvodov na radosť zo súčasného stavu nášho športu…

1. Slová „elita“ a „škótsky národný tím“ sa zriedka vyskytujú v tej istej vete. Muži Steva Clarka sú tam, kde sú dnes, po tom, čo dosiahli najvyššie postavenie v medzinárodnom futbale. No, je to len na pozadí Ligy národov, ale aj tak… provizórna škótska strana by mohla vidieť, ako sa Škótsko postaví proti Ukrajine v Krakove, keď Clarkeovi muži postúpia do Ligy A pre kampaň 2024-25. Potom prichádza na rad krajiny ako Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Nemecko. Pred tromi rokmi bolo Škótsko na druhom mieste v súťaži – národ ligy C. Dve víťazstvá v skupinách za nimi predstavujú jediný prípad, keď sa Škótsko od roku 1981 dostalo na čelo medzinárodných divízií.

2. Odmena za úspech skupiny B1 Ligy národov môže byť bohatá. Garantované miesto v play-off pre Euro 2024 je ukryté. Úsilie Škótska za posledný týždeň však viedlo k tomu, že o dva roky skončilo na druhom mieste v rebríčku pravidelných kvalifikácií o postup do finále Eura. Skutočnou nádejou je, že sa môžu kvalifikovať priamo zo skupiny, ktorá sa bude žrebovať týždeň v nedeľu. Šťavnatá možnosť, že by sa mohli umiestniť v kategórii s Maďarskom, Arménskom, Faerskými ostrovmi a Maltou. Trúfnite si povedať, ale kvalifikácia z tak atraktívnej skupiny je zaručená – je to také jednoduché. Tie náročnejšie, potenciálne – ako Španielsko, Ukrajina, Turecko a Slovensko – budú testovať, ale ako národ pod vedením Clarka, Škótsko sa stále cíti v takejto spoločnosti.

3. Hĺbka výberových otázok, ktoré bude Clarke potrebovať pri zostavovaní škótskej zostavy pre utorňajšiu úlohu na Ukrajine, znamená, že za potenciálnych štartujúcich možno považovať iba päť z XI – John McGinn, Callum McGregor, Craig Gordon, Chey Adams a Jack Hendry. Keby mal ten luxus vybrať si celý svoj štáb. Prišlo to s ukážkami debutantov Ryana Porteousa a 20-ročného Aarona Hickeyho, ktorí s odhodlaním upevnili svoju reputáciu v teste presnosti, ktorý poukazuje na to, že zásoba talentov v Škótsku je hlbšia než kedykoľvek predtým v predchádzajúcom desaťročí. Zdá sa, že mimo útočnej línie má teraz Clarke sen manažéra mať – aspoň – dvoch talentovaných hráčov na každú pozíciu.

READ  Top 10 stredných chrbtov na svete je teraz v pozícii, aby dokázali, že vek nie je prekážkou

4. Zanedbané medzi mnohými uznaniami, ktoré sa na Škótsko hromadili za prácu vykonanú v Poľsku, výsledkom bol triumf pre rozvoj domorodých vojakov. Nie je to tak dávno, čo oddelenie reprezentačnej identity neustále ťahalo anglické majstrovstvá pre talentovaných interpretov so škótskymi babičkami. Urobili tak preto, lebo na medzinárodné štandardy sa nebralo do úvahy dostatok domácich talentov. Náhradné dni určili hráči nasadení proti Ukrajine. Všetci okrem Che Adams a Lyndon Dykes sa narodili, chovali a pestovali v Škótsku. Produkty keltských akadémií (Callum McGregor, Anthony Ralston, Jack Hendry), Hearts (Craig Gordon, Aaron Hickey), Aberdeen (Ryan Fraser, Ryan Jack), Rangers (Greg Taylor, Kenny McLean), St Mirren (Janni), Hibs ( Ryan Porteous), Inverness Caledonian Thistle (Ryan Christie), Dundee United (Stuart Armstrong) a Falkirk (Stephen Kingsley).

5. My Škóti môžeme veriť Stevovi Clarkovi. Tento 59-ročný hráč sa má stať najúspešnejším manažérom národného tímu od čias Craiga Browna… posledného muža pred ním, ktorý doviedol krajinu do veľkého finále. Clarke sa tento týždeň ujal 40 zápasov, čo je rovnaký počet ako Gordon Strachan, ktorý mal svoje chvíle. V skutočnosti tento pár zdieľa 47% víťazný rekord v zodpovedných zápasoch. To je o niečo lepšie ako Brownových 45 % a lepšie sú iba traja muži – Ian McCall, Tommy Docherty a Alex McLeish – ktorí boli kapitánmi Škótska viac ako 10 zápasov.

Škótski hráči a fanúšikovia oslavujú sobotu proti Írsku v Hamptone. (Foto Craig Williamson/SNS Group)

6. Povstaniam v cezhraničných arénach nemusí byť pridelená národná strana. Celtic získal nadšené recenzie za to, že sa popasoval s držiteľom Ligy majstrov Realom Madrid – predtým, ako pred tromi týždňami prehral so španielskymi gigantmi 3:0 v ich úvodnom zápase skupinovej fázy. Nebojácny, návykový útočný štýl mužov Ange Postecoglou z nich urobil jeden z najpôsobivejších tímov, aké sa v týchto hraniciach v poslednom čase zhromaždili. V najbližších týždňoch majú vďaka svojej nedávnej návšteve Šachtaru Doneck reálnu šancu stať sa prvým škótskym tímom, ktorý postúpi do šestnástky európskej futbalovej súťaže Modrá stuha na desaťročie. Zaznamenať dve víťazstvá v dvojitej hlavičke proti RB Lipsko je nepochybne náročné, ale jeho prvý zápas sa uskutoční budúcu stredu v Nemecku. Ak to urobia – napríklad získajú plný počet bodov zo stretnutí so Šachtarom Madrid – škótsky klub sa skutočne vráti medzi veľkých chlapcov.

7. Rangers možno znášajú nevďačnú skupinovú kampaň Ligy majstrov. Výlet na Anfield na otrasné stretnutie s Liverpoolom sa po ťažkých prehrách s Ajaxom a Neapolom pravdepodobne nezmení k lepšiemu. Prinajmenšom klub Ibrox je v mixe na najvyššej úrovni európskeho klubového futbalu – dostal sa tam vďaka obdivuhodnému kvalifikačnému ťaženiu. A keďže postavili futbal Ligy majstrov po boku svojich najlepších súperov – a priamych hráčov – Celtic stále zvyšuje reputáciu nášho športu. Odkedy táto dvojica súťažila v skupinovej fáze v rokoch 2007-08, Škótsko malo v Lige majstrov dva tímy, takže prítomnosť oboch v skupinovej fáze treba osláviť.

8. Utrpenie, ktoré obklopovalo Rangers počas posledného mesiaca, nesmie vymazať spomienky na ich ohromujúci postup do májového finále Európskej ligy. Kým muži Giovanniho van Bronckhorsta minulú sezónu neprelomili sklenený strop, bolo všeobecne cítiť, že sme videli, ako posledný škótsky klub s tímom Waltera Smitha z Ibroxu prehral so Zenitom Petrohrad v roku 2008 vo finále Pohára UEFA. Srdce im zlomila penaltová prehra s Eintrachtom Frankfurt v Seville. Napriek tomu sú ich výkony – vyšperkované slávnymi výhrami nad Borussiou Dortmund a RB Lipsko – ústredné pre Škótsko, ktoré je momentálne v rebríčku UEFA na ôsmom mieste. Pre kontext sa musíte vrátiť do roku 1998, kedy sa krajina nachádzala na siedmom mieste, čo je najvyšší status krajiny v európskom futbalovom priestore.

9. Na zápasy Cinch Premiership sa v prvých siedmich kolách tejto sezóny predalo 688 606 vstupeniek. Ak bude návštevnosť pokračovať týmto súčasným tempom počas nasledujúcich štyroch pätín ligovej sezóny, celkový súčet za kampaň presiahne počet v ktorejkoľvek predchádzajúcej sezóne počas tohto tisícročia. V súčasnosti 3 681 681 kombinovaných návštev v sezóne 2005-06 zaznamenalo rozmach záujmu o hru. Čoskoro uvidíme postpandemickú rovnováhu.

Steve Clarke zdvihol palec cestujúcim fanúšikom Škótska po ich remíze 0:0 s Ukrajinou v Krakove. (Foto Craig Williamson/SNS Group)

10. Citovanie novej zmluvy Sky Sports TV ako jedného zo svetlých bodov v škótskom športe v súčasnosti môže byť považované za kontroverzné. Ale nemalo by. Novo uzavretá päťročná zmluva v hodnote 150 miliónov libier so zárukou sa rozpadne na 30 miliónov libier za sezónu začínajúcu v rokoch 2004-25. Tá sa však môže vyšplhať až na 40 miliónov libier. Garantovaný balík 60 hier s ďalšími 20 hrami dostupnými v dvoch balíkoch by mohol priniesť 8 miliónov libier. Okrem toho by sa klubom mohlo predať 60 hier s platbou za zobrazenie – pričom každý tím ponúkol päť – potenciálne v hodnote ďalších 2 miliónov libier. Len za tri roky sa teda príjmy škótskeho futbalu z vysielacích práv takmer zdvojnásobia (aktuálny obchod má hodnotu približne 25 miliónov libier za sezónu). Takýto rast je na čoraz náročnejšom trhu zriedkavý. Okrem toho nová televízna zmluva, investícia 600 000 libier do ženskej hry a sponzoringu Ligového pohára SWPL, predstavuje najväčšiu komerčnú dohodu v histórii škótskeho ženského futbalu.

Kapitán Škótska John McGinn a brankár Craig Gordon oslavujú remízu 0:0 s Ukrajinou. (Foto Craig Williamson/SNS Group)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close