Hlavné správy

Sláfkovski, Nemec vedú novú zlatú generáciu slovenského hokeja

MONTREAL — Juraj Slafkowski objal Simona Nemca a objal Philippa Masera tak silno, že svojho krajana zdvihol zo zeme.

Slafkowski a Nemec sa zapísali do histórie, keď si v prvom kole draftu NHL vybrali troch hráčov zo Slovenska. Viac koncipientov č.v histórii krajiny. 1 a 2.

„Je to neuveriteľný moment pre mňa, pre moju rodinu a všetkých, ktorí ma podporujú, a pre celý slovenský národ,“ povedal Sláfkovski a žiaril po tom, čo si ho ako prvé vybrali Montreal Canadiens. „Potrebovali sme niečo také.“

O mesiace neskôr Vedenie Sláfkovski a Nemec získali prvú olympijskú medailu a vytvorili tak novú zlatú generáciu slovenského hokeja. Desaťročia po tom, čo Zdeno Chára, Marián Hossa, Marián Gáborík, Pavol Demitra a Miroslav Šatan dostali Slovensko na mapu, začína renesancia a do NHL sa v najbližších mesiacoch a rokoch valí vlna talentov z malého stredoeurópskeho národa. 5 miliónov ľudí.

„Malí, ale máme dobrých hráčov a teraz bude viac hráčov takých dobrých ako my,“ povedal Nemec po tom, čo obsadil druhé miesto za New Jersey Devils. „Každý je hrdý a my tiež.“

Málokto je taký hrdý ako dlhoročný asistent NHL Craig Ramsey, ktorý sa v roku 2017 ujal funkcie trénera slovenskej reprezentácie a teraz sa zaviazal hrať rýchly, rýchly štýl, ktorý vystihuje vývoj hry po boku generálneho manažéra Šatana. .

Keď prvýkrát prišiel na Slovensko, Ramsey ho zastavil vo dverách obchodu s potravinami a povedal: „Ďakujem, že si prišiel, o čo sa ty a Miro snažíš, ale tu to nebude fungovať.“

Ibaže to fungovalo. Po úspechu na majstrovstvách sveta nasledoval bronz na OH v Pekingu s tímom Slafkowski a Nemec a Columbus Blue Jackets do 20 rokov Samuel Knasko.

READ  Ukážka: Chorvátsko vs. Slovensko - predpoveď, skupinové správy

„Začali sme cestu dynamiky a súťaženia, dávajúc týmto mladým chalanom šancu hrať,“ povedal Ramsey telefonicky v piatok ráno. „Urobili sme ten krok.“

Tento krok pritiahne pozornosť na medzinárodnej scéne a zverí najlepší mladý talent Slovenska do rúk tímov NHL, ktoré hľadajú akýkoľvek talent, ktorý nájdu. Slafkowski sa postavil proti kanadskému centru Shaneovi Wrightovi na č. 1 výber, Montreal si potom v prvom kole vybral Masera a New York Rangers v druhom kole zobral 17-ročného Adama Sýkoru.

„Som veľmi hrdý,“ povedal v piatok Sýkora. „Je to skvelé: najlepší draft Slovenska. Snažím sa s nimi užiť.

Sýkora vynechal štvrtkovú nočnú oslavu, no v auguste sa opäť pripojí k Slafkowskému, Nemcovi a Maserovi a čoskoro sa k nim pripojí v NHL.

Nie je náhoda, že Slovensko trénuje a vychováva veľa dobrých, mladých hráčov. Generálny riaditeľ Columbusu Jarmo Kekalainen, ktorý spolupracoval s Ottawou Senators, keď si vybrali Hossa a vymenil Cháru pred výberom Knazka, pochválil Ramseyho za dôveru vo významné príležitosti na ľade a trpezlivosť tolerovať nevyhnutné chyby.

„Veľa mi hovorí, že tréner NHL vo vás má takú dôveru na úrovni majstrovstiev sveta aj na olympijských hrách,“ povedal Kekkalainen pre The Associated Press na mieste draftu. „Dávam mu veľkú zásluhu za to, ako hral ako malé deti, a za úspechy, ktoré dosiahli. Je dobré to vidieť. Je to dobrá lekcia. Niekedy sa s trénermi pohádame o mladé talenty, možno trochu ochabnuté a lepšie náhoda a neskúsenosť nie sú vždy zlé.

Ramsey sa nebál povýšiť Slafkowského do prvej lajny na olympijských hrách a bol odmenený, keď 6-stopový krídelník viedol turnaj so siedmimi gólmi a bol vyhlásený za najlepšieho hráča. Keď sa Canadiens a Devils pýtali na Slafkowského a Nemca, obaja povedali, že potrebujú šancu hrať a nenechať sa obmedzovať.

READ  Polovica Slovákov tvrdí, že je pripravená na Sputnik V.

„Ak dáte tieto dve deti do škatule a pokúsite sa ich prinútiť hrať týmto konkrétnym štýlom, zostaňte tu, zostaňte tu, možno urobíte niekoho iného, ​​pretože tieto deti musíte nechať hrať, pretože sú skvelé a idú. byť dobrý,“ povedal Ramsey. (Slafkowski), chce byť chlapcom. Chce dominovať. To isté s Nemcom. Nemec je rád mimo každú druhú smenu.

Raz v Pekingu bol Slafkowski. Ramsey ho použil na zabitie penalt a váhal, či má umiestniť svoju hornú líniu na ľad, ako to zvyčajne robí.

Slafkowski sa pozrel na Ramseyho a pokrútil hlavou.

„Bol pripravený ísť,“ pripomenul Ramsey. „Zavolal som ich zostave a on išiel von a hral, ​​ako keby nevynechal žiadnu zmenu.

Ramsey povedal, že Canadiens získavajú niekoho, kto „rozsvieti miestnosť“ a Devils majú najlepšieho mladého hráča, akého kedy videl pri čítaní hier. Sýkora má rovnako temperamentnú osobnosť ako Slafkowski a všetkých slovenských hráčov spája silný vývojový proces, vďaka ktorému sú na prahu NHL ako pýcha svojej krajiny.

„Mali tu za sebou niekoľko rokov draftu a teraz majú 1 a 2,“ povedal Kekkalainen. „Je to skvelé pre krajinu. Za tie roky vyprodukovali naozaj dobrých hráčov. Je to skvelá krajina a skvelá, hrdá hokejová krajina.“

Sledujte AP Hockey Writer Stephen Whyno na Twitteri na https://twitter.com/SWhyno

Aj na AP NHL: https://apnews.com/hub/NHL a https://twitter.com/AP_Sports

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close