šport

Slávni slovenskí hokejoví bratia: Takto si ich v Kanade uctili

Peter Šťastný sa narodil 18. septembra 1956. Je jednou z najvýznamnejších postáv slovenského hokeja v histórii. Puku sa venoval od detstva, jeho cesta za hokejovým úspechom sa začala najskôr v Bratislave na ulici s priateľmi a potom sa na vysokej kvalitatívnej úrovni rozvetvil do zastúpenia troch krajín – federálnej, nezávislej a medzitým kanadskej.

Je jedným zo slávnych troch bratov, ktorí hrávali za Slovan Bratislava a za československú reprezentáciu. Po zisku historicky prvého bratislavského a slovenského titulu vo federálnej lige Peter a Anton začiatkom 80. rokov emigrovali do Kanady. Neskôr za nimi prišiel aj Marián, ktorý opäť zostavil ofenzívny trojčlenný tím – v NHL v drese Quebecu Nordiques.

Zdroj: edmontonjournal.com

Peter neskôr pôsobil v New Jersey Devils a v St. Louis Blues. V profilige už mal raketový profil, keď sa stal najlepším nováčikom v sezóne 1980/81, v NHL odohral viac ako 10 sezón, 977 zápasov v základnej časti a bilancia 450 gólov so 789 asistenciami (1239) bodov) ho radí medzi najväčšie postavy v histórii. V 93 play off strelil 33 gólov a strelil 105 bodov spolu so 72 asistenciami. V 80. rokoch bol druhým druhým najproduktívnejším hráčom po charizmatickom Waynovi Gretzkim. Happy za svojich prvých šesť sezón v NHL nazbieral vždy 100 bodov. Jeho výkony boli ocenené šesťnásobnou nomináciou na výstavu All Stars.

Je dvojnásobným olympionikom (za Slovensko v Lillehammeri 1994), získal zlatú hokejku najlepšieho hokejistu spolkovej krajiny 1979/80 a trikrát bol vyhlásený za najlepšieho športovca Slovenskej republiky. V stovke federálnych zápasov strelil 51 gólov, jeden z desiatich zápasov za javorový list a 20 gólov v 31 súbojoch ako kapitán slovenskej reprezentácie. Po vzniku Slovenskej republiky pomohla svojmu hokeju nezmazateľne pomôcť prebojovať sa z C-kategórie majstrovstiev sveta späť medzi elitu, kde ako nástupnícka krajina zostala Česká republika.

READ  Fortuna liga: MŠK Žilina - SKF Sereď 0: 0

Slávni slovenskí hokejoví bratia:

Zdroj: TASR

Po ukončení hráčskej kariéry sa stal generálnym manažérom slovenskej reprezentácie, na tejto pozícii dal dokopy tímy, ktoré na majstrovstvách sveta získali dve medaily (zlato 2002 a bronz 2003). V roku 2006, počas kontroverzných udalostí, skončil na pozícii GM a stal sa neprekonateľným kritikom vtedajšieho šéfa slovenského hokeja Juraja Širokého. Ich prudký spor bol spočiatku silne polarizovaný a neskôr, dokonca natrvalo, rozdelil odbornú verejnosť a samotných hráčov na dva tábory. Po konflikte, ktorý vyvrcholil niekoľkými súdnymi spormi, Šťastný odstúpil zo siene slávy slovenského hokeja. V nasledujúcich rokoch nastúpil na cestu politiky a dostal sa do lavíc Európskeho parlamentu, desať rokov bol europoslancom (2004 – 2014).

Do NHL sa prebojovali aj jeho dvaja synovia Yan a Paul. Obaja sú zástupcami USA, Yan predtým pôsobil v Edmontone, Bostone a St. Louis a v súčasnosti sa snaží o návrat do profiligy, keď dostal od Blues pozvánku do prípravného kempu. Paul je jedným z hlavných útočných pilierov tímu „bluesman“, predtým bol hybnou silou Colorada.

Slávni slovenskí hokejoví bratia:

Zdroj: TASR

Minulý rok dostali bratia Šťastní vyznamenania v kanadskom Quebecu. Objavili tam spoločnú sochu. Jej vzniku predchádzalo hlasovanie obyvateľov mesta o tom, ktorý hráč by mal byť zvečnený pred halou. Až 45% z 20 000 voličov si vybralo Petra Šťastného. Na jeho žiadosť umelci spracovali dielo na počesť celého tria.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close