Ekonomika

SLEDUJTE: Trump víta slovenského premiéra v Bielom dome

WASHINGTON (AP) – Prezident Donald Trump a slovenský premiér si v piatok počas stretnutia oboch lídrov v Bielom dome zablahoželali k sile hospodárstiev svojich krajín.

Peter Pellegrini je najnovším stredoeurópskym lídrom, ktorý navštívil Biely dom, keďže USA sa snažia získať podporu v regióne, neúmerne k Rusku a Číne.

Pellegrini povedal, že Trump sa veľmi jasne vyjadril, že európske krajiny musia urobiť viac v oblasti bezpečnosti, a zdôraznil, že Slovensko práve to robí. Pellegrini povedal, že jeho krajina je v predstihu vo zvýšení výdavkov na obranu na 2 percentá hrubého národného produktu.

„Do roku 2022 budeme na tomto čísle,“ povedal Pellegrini.

To je o dva roky rýchlejšie ako dohoda členov NATO o posune smerom k 2 percentám do roku 2024.

Trump ocenil snahu Slovenska zvýšiť výdavky na obranu slovami: „Boli ste s nami celú cestu.“ Poznamenal tiež, že Slovensko v decembri podpísalo zmluvu na nákup 14 vojenských lietadiel F-16 od spoločnosti Lockheed Martin, ktorými chce nahradiť lietadlá zo sovietskej éry.

„Je to naozaj veľmi náročný príkaz,“ povedal Trump. „Veľmi na mňa zapôsobilo.“

Pellegrini povedal, že USA a Slovensko sú strategickými partnermi. Zablahoželal Trumpovi k najnovšej správe o zamestnanosti v USA a povedal, že jeho krajina má najnižšiu nezamestnanosť vo svojej histórii.

Aprílová správa o zamestnanosti zverejnená v piatok ukázala, že miera nezamestnanosti v USA klesla na 3,6 percenta z 3,8 percenta za päť desaťročí, hoci tento pokles odrážal nárast počtu ľudí, ktorí si prestali hľadať prácu. Správa tiež ukázala, že americkí zamestnávatelia v apríli vytvorili 263 000 pracovných miest.

„Naša ekonomika prekvitá,“ povedal Trump na záver svojich slov pre novinárov vyhlásením, že v roku 2020 sa chystá riadiť ekonomiku.

READ  Uvažujete o investovaní v Portugalsku? Zamysli sa znova. - EURACTIV.com

Spisovateľka agentúry Associated Press Deb Reichman prispela k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close