Hlavné správy

Slováci odsudzujú deportácie Židov z druhej svetovej vojny do nacistických táborov smrti

BRATISLAVA, Slovensko (AP) – Slovenský parlament v piatok odsúdil masové deportácie Židov z krajiny do nacistických táborov smrti počas druhej svetovej vojny.

Poslanci pri príležitosti 80. výročia prvého transportu do Osvienčimu uviedli, že je „obzvlášť trestuhodné“ násilne deportovať občanov židovského pôvodu z vtedajšej Slovenskej republiky v období od 25. marca 1942 do 20. októbra. 1942.“

Slovenské úrady vyplatili každého židovského občana deportovaného do nacistického Nemecka.

„Odsudzujeme takéto činy režimu a ľutujeme tragédiu spôsobenú nevinným obetiam,“ uvádza sa v uznesení, ktoré schválil parlament.

Zákonodarcovia, pozostalí a príbuzní a potomkovia obetí boli všetci požiadaní, aby sa ospravedlnili.

Slovensko bolo počas 2. svetovej vojny nacistickou bábkovou krajinou. Svojich 70 000 židovských občanov poslala do nacistických koncentračných táborov, kde väčšina z nich zomrela.

Druhá vlna deportácií prebehla medzi septembrom 1944 a marcom 1945, keď Slovensko obsadili nacistické vojská.

Členovia krajne pravicovej Ľudovej strany naše Slovensko, ktorá sa otvorene hlási k tradícii slovenského vojnového štátu, za uznesenie nehlasovali.

Zákonodarcovia si minútou ticha uctili obete.

Tento krok prichádza po tom, čo sa slovenská vláda v septembri ospravedlnila za legislatívu z druhej svetovej vojny, ktorá zbavila Židov v krajine ich ľudských a občianskych práv.

READ  TV kanál, ako sa pozerať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close